Za betlémy k jezeru Wolfgangsee

Jedno z nejkrásnějších rakouských jezer (www.wolfgangsee.at) najdete mezi městy Salcburk a Bad Ischl v kraji zvaném Solná komora (Salzkammergut). Se svými 76 "vodními sourozenci" v tomto kraji má mnoho společného - jezero dlouhé deset kilometrů má kvalitu pitné vody a je lemované


Jedno z nejkrásnějších rakouských jezer (www.wolfgangsee.at) najdete mezi městy Salcburk a Bad Ischl v kraji zvaném Solná komora (Salzkammergut). Se svými 76 "vodními sourozenci" v tomto kraji má mnoho společného - jezero dlouhé deset kilometrů má kvalitu pitné vody a je lemované čistou přírodou a vrcholky zasněžených hor. Ta nejvyšší se jmenuje Schafberg, a kdo ji chce zdolat, musí se připravit na alespoň čtyřhodinový výstup do výšky 1783 metrů. Ovšem odměna stojí za to - zrcadlo jezera, které v zimě často zamrzá, takže se tu dá bruslit, vroubené vesničkami a městečky, jimž dominují věže kostelíků. A všude kolem nekonečné ticho hor.

Městečko se sedmi pivovary
Na úpatí Schafbergu leží půvabné městečko Sankt Wolfgang. Dnešní letovisko se třemi tisíci obyvatel má dlouhou historii. Bývalo totiž poutním místem, kam směřovaly i kroky křesťanských poutníků z 380 kilometrů vzdáleného Říma. Lákal je sem pochopitelně patron města svatý Wolfgang, nebo spíš poutní studna po něm pojmenovaná, jejíž voda byla údajně velice léčivá. A jak známo, po cestě jednomu vyhládne, zvlášť postí-li se. Místní se tedy rozhodli, že to tak nenechají. Záhy tu vznikla spousta zájezdních hostinců, poštovních stanic, kde se dalo přepřáhnout koně, a samozřejmě i pivovarů. Jen těch bývalo v tomto malém městečku sedm! Dnes tu však zbyla jen jejich jména na štítech místních restaurací. To ale St. Wolfgangu na půvabu neubírá. Malebné historické domy s vyřezávanými dřevěnými balkony, fresky na zdech i domovní znamení a nezbytný kostel zasvěcený patronovi města a Panně Marii či historická kašna, typické hospůdky i elegantní restaurace a obchůdky s tradičními výrobky… Mezi ně patří pochopitelně kroje, v nichž tu ostatně chodí nejeden "domorodec", masti a oleje ze svišťů, kamenný olej, ovocné pálenky a také perníčky. Na ty jsou obzvlášť pyšní. Dva místní výrobci je pečou po celý rok - a jejich tradice opět sahá až k dávným poutníkům, kteří si je tu kupovali, aby cestou domů nehladověli. Není tedy divu, že jedna ze zmíněných pekáren v krásně zachovalém hrázděném domě je vůbec nejstarší v celém Rakousku.

Pohoda u koníčka
Městečko ale proslulo i díky hudbě. Nejenže tu mají dvě osmdesátičlenné dechové kapely a pořádají spoustu koncertů, ale jeden z jeho hotelů se dostal nejprve do komedie a poté i do operety. Jmenuje se Hotel Im Weissen Roessl, tedy U bílého koníčka. Onen koníček ve znaku znamená, že i tady se přepřahali koně, navíc tu byl zájezdní hostinec, o čemž se písemné prameny zmiňují už v roce 1474! Tradici se tu podařilo zachovat a od r. 1912 tu už pátou generaci vede hotel rodina Peter. Znaveného turistu tu čeká rodinná atmosféra a 66 naprosto odlišných a plně komfortních pokojů - k těm nejkrásnějším patří pět císařských suit vybavených stylovým historickým nábytkem. A protože turista je také poutník, což znamená, že mívá hlad, je na něm, aby si vybral jednu z pěti hotelových restaurací a tam si dal to nejlepší, co Solná komora nabízí. Vaří se tu tradiční jídla v moderním "kabátku" - a je znát, že se připravují s láskou. V zimním menu nesmí chybět husa, ovčí produkty z nedaleké rodinné biofarmy (senzační jsou i její jogurty, které najdete každé ráno u snídaně), divočina, trhanec či salcburské noky… K majstrštykům patří ananasová polévka s chilli, polévka z červené řepy s uzeným úhořem a křenovými nočky nebo kamzík. O to, aby byl kulinární zážitek doveden k dokonalosti, se starají tři sommeliéři - a věřte, že z nabídky 232 výhradně rakouských vín vám vždy vyberou to, které ladí nejlépe.

Aby však požitků nebylo málo a aby si na své kromě těla přišla i duchovnější část, tedy aby si tu jeden všestranně odpočinul a vyčistil si i hlavu, stačí vstoupit do části věnované spa a wellness. Tady je těžké si vybrat, kam dřív - ve třech patrech se předhánějí lákadla jako sauna s výhledem na jezero, solanková parní lázeň, infračervená kabina, císařská vana pro dvě osoby, fitness centrum, odpočívárny se širokým výběrem čajů a ovocem zdarma, solárium, plně vybavený bazén, ale i dětský koutek. Dopřát si tu můžete samozřejmě i masáž, manikúru, zábaly, kosmetiku a řadu dalších procedur.

Ale vraťme se k tomu, co jsme na začátku slíbili - tedy ke koupání v zamrzlém jezeře. Že je to jen pro silné povahy? Kdepak. V Bílém koníčku totiž mají u jezerní terasy zanořený "bazén" se stálou teplotou kolem 30 stupňů! A tak s můžete tužit a kochat se pohledem na zasněžené hory nebo dokonce na zamrzlé jezero s bruslaři. A kdyby vám snad bylo přece jen trochu chladno, stačí popoběhnout do sousední, také vnější, vířivky. Tato první plovoucí vířivka na hladině jezera pro sedm osob vás ohřeje na 37 stupňů, a to už může kolem mrznout, jak chce…

Tip Dokonalé ženy: Advent
V době adventní nesmí chybět betlém - ten místní najdete na faře St. Wolfgangu. Další betlémy jsou i na farmách a jejich postavy zobrazují často život na břehu jezera, figury jsou přitom v životní velikosti. Kdo nestihne Advent nebo třeba cestu parníkem na předvánoční trhy (přičemž ty ve St. Wolfgangu patří k nejkrásnějším v zemi), může si za jesličkami vyrazit od 6. do 30. ledna nejen do St. Wolfgangu, ale i do nedalekého městečka Strobl, kde vystavují na tisíc postav betlému!

(dž)
Foto: www.weissesroessl.at