Jak vyhrajete boj s trémou?

Jak vyhrajete boj s trémou?

Dělají se vám červené fleky na obličeji a krku, potíte se a v hlavě máte úplně "vymeteno"? A to se stane zrovna před zkouškou, když máte mít přednášku nebo vás čeká důležitý pohovor... 
Klid, je to vcelku normální, pokud ovšem tréma nepřesáhne určitou hranici.


Mít trému je normální. Jde o přirozený jev, který vzniká ze snahy dosáhnout co nejlepšího výkonu a z obavy ze selhání. Malá tréma, kterou trpí téměř každý, má dokonce i pozitivní účinek. Vybičuje vás k vyššímu nasazení, protože se lépe soustředíte, a tak ze sebe dostanete to nejlepší.

Jak se tréma projevuje?

- pocením - červenými skvrnami na obličeji a krku - třesem rukou, nohou - chvěním hlasu, zadrháváním - zrychleným tepem - zrychleným dýcháním - postupnou paralýzou, kdy nejsme schopni slova.

Jak si zachovat chladnou hlavu?

Trému nemůžeme ovlivnit rozumem, ale existuje několik způsobů, jak ji zmírnit: - pravidelně a zhluboka dýchejte - večer se zkuste odreagovat třeba sportem, procházkou, návštěvou kina - klidně při projevu přiznejte, že je váš první - těšte se na něco, co vás čeká potom (oslava, výlet, rande) - uvědomte si, že ostatní přítomní mají stejné obtíže - soustřeďte se třeba jen na dva lidi a mluvte jakoby k nim - napijte se studené vody, dejte si čokoládu - snižte význam události (myslete na to, že když výkon nezvládnete, svět se nezboří) - meditujte - dejte si čaj
s meduňkou, pomáhá také kozlík lékařský (baldriánové kapky).

Co je nevhodné?

- nepijte alkohol ani neberte utišující prostředky - nebuďte večer ve společnosti lidí, kteří mají tentýž problém - odmítat podobné možnosti projevu (každým dalším výkonem se vaše tréma zmenší) Jakou trému bude člověk prožívat, záleží hodně na výchově. Děti proto chvalte i za méně vydařené výkony a nedávejte jim za vzor ty "lepší". Přílišný perfekcionismus a přehnaná snaha o nejvyšší výkon přinesou často spíš negativní výsledek.

A rada na konec?

Trénujte. Začněte s menšími akcemi a až si zvyknete, troufněte si na náročnější výkony.

 

 

(jh)