Jak naučit děti správně držet psací náčiní

Mezi předškoláky a školáky je mnoho těch, kteří trpí grafomotorickými potížemi. Jejich písmo je těžkopádné a dokonce neradi kreslí a malují. Těmto potížím však lze předejít, pokud děti včas naučíme správně sedět u stolu a držet psací nebo kreslicí náčiní. Oblí
Předškolák pod dohledem

Jak vypadá špetkový úchop?
Správné držení tužky v prstech – neboli špetkový úchop – by měl být u dětí patrný okolo třetího roku věku, nejpozději však kolem pátého. A jak správný špetkový úchop vypadá? „Ruka je uvolněná
a nesvírá tužku křečovitě. Tužka leží na posledním článku prostředníčku. Přidržuje ji bříško palce a ukazováčku, přičemž ukazováček se nesmí prohýbat. Zbylé dva prsty – malíček
a ukazováček – jsou volně pokrčeny pod tužkou. Konec tužky směřuje mezi loket a rameno. Pohyb nevychází ze zápěstí, ale z lokte a ramene,“ vysvětluje logopedka Mgr. Iva Kašparová
a doporučuje poskytnout dítěti na malování či psaní dostatečně velký formát papíru. Tím, že využije větší plochu, uvolňuje celou svou ruku od zápěstí po rameno.
Pravák, nebo levák?
„Dítě by mělo při psaní sedět rovně, neopírat se o opěradlo, oba lokty by měly být lehce položené na stole. Nohy nesmí být překřížené a obě chodidla se opírají o podlahu,“ připomíná Mgr. Michaela Voldřichová. A jak je to s tolik diskutovanou preferencí pravé či levé ruky? „Děti do 3. až 4. roku mohou používat pravou i levou ruku nevyhraněně, mluvíme o tzv. ambidextrii. Po 4. roce by už měla být lateralita (preference levé ruky před pravou) vyhraněná a my poznáme, zda je dítě pravák nebo levák. Pokud je dítě stále nevyhraněné, měla by se nejpozději v 5 letech provést zkouška laterality k určení dominantní ruky, aby se daly dále rozvíjet grafomotorické dovednosti nezbytné pro primární psaní.“
Kreslicí náčiní podle věku
„Kreslicí náčiní vždy volíme podle věku dítěte. Pro předškoláky se hodí měkké silné trojhranné pastelky podporující správný úchop.
Na uvolnění ruky využíváme prstové barvy, nasazovací štětce, klasické štětce a barvy. Děti velmi baví využívat při malování štětce s integrovanou nádržkou na vodu. Nádržka je vlastě rukojeť štětce, není potřeba žádný kelímek a nestanou se tak rodiči tolik obávané kelímkové katastrofy. Z nádržky po kapičkách stéká voda, která navlhčuje vlas štětce, ten je připraven k použití.
Pro změnu barvy stačí štětec jenom otřít vlhčeným ubrouskem.
Přímo pro předškolní děti byla také vytvořena série příběhových razítek, která cíleně slouží k osvojování jednotlivých oblastí zaměřených na přípravu dětí před zahájením školní docházky, jako je Abeceda malá, Abeceda velká nebo Číslice,“ upozorňuje Martina Linková z portálu AladinE.cz.
Nápadité kreslicí náčiní pro předškoláky a školáky:
Štětce s nádržkou – sada 3 kusů. Rukojeť slouží jako pomyslný kelímek. Voda odtud stéká po kapičkách
do vlasu štětce. Ten je tak vždy připravený na malování vodovkami, temperami nebo třeba textilními barvami. Koupíte za 290 Kč.
Veselé voskovky se zvířátky – sada 12 kusů voskovek s hlavičkami zvířátek, které dětem dobře padnou
do ruky. Koupíte za 255 Kč.



Re: Jak naučit děti správně držet psací náčiní
Petr (host) / před 7 lety 31.05.2018 12:48
Střední školu mohu za seb doporučit tuto : http://www.gymnazium-amazon.cz