Potravinová alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na některou složku či více složek potravy. Podle dostupných údajů představuje zhruba 10 % ze všech výskytů alergií. Obtíže s ní související se mohou u kočky objevit od narození nebo až v průběhu života. Ja
Potravinová alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na některou složku či více složek potravy. Podle dostupných údajů představuje zhruba 10 % ze všech výskytů alergií. Obtíže s ní související se mohou u kočky objevit od narození nebo až v průběhu života. Jak takovou alergii rozpoznat a jak jí předcházet, radí Adéla Palacká, specialistka na výživu značky Fitmin.
Potravinovou alergickou reakci zpravidla způsobuje nedostatečně strávená bílkovinná složka potravy.
Ta ve větším množství pronikne přes stěnu střeva a poté vyvolá alergickou reakci.
„Nejčastějším potravinovým alergenem u koček je hovězí a drůbeží maso, mléko a mléčné výrobky a v neposlední řadě rybí maso. Vedle bílkovin mohou být potenciálním alergenem také například barviva, některé typy aromat
a konzervačních látek,“ vysvětluje Adéla Palacká.
Projevy alergie mohou být různé, obvykle se ale projevují stupňujícím se svěděním, zarudnutím kůže, výskytem suchých míst a lysinek na kůži, které se objevují kolem očí, uší, v okolí pysků, slabin či tlapek. Mimo kožní projevy se mohou objevit také obtíže s trávením, jako je plynatost, průjem, zvracení, bolest v dutině břišní aj.
„Alergie na krmivo si můžete všimnout ihned po podání nebo až po delší době.
Proto je dobré pravidelně zvíře kontrolovat a v případě podezřelé situace/reakce nejlépe konzultovat s veterinářem,“ radí specialistka.
Pokud se jedná o potravinovou alergii, je důležité zkontrolovat složení krmiva a najít alergen (konkrétní druh masa, obiloviny)
a ten při výběru nového krmiva eliminovat. Pro alergické jedince jsou vhodná krmiva z řady tzv. hypoalergenních diet nebo grain free krmiva, která neobsahují lepek a lze je kočkám podávat také preventivně.
Vedle potravinové alergie se u koček můžeme setkat také s potravinovou nesnášenlivostí. Ta se nejčastěji projevuje trávicími obtížemi. Klasickým případem potravinové nesnášenlivosti je reakce dospělé kočky na mléko – konkrétně mléčný cukr (laktózu). U dospělé kočky se po podání mléka často objeví průjem,
který je způsoben nedostatečným množstvím enzymu laktázy, který je schopen štěpit mléčný cukr.
Produktový tip
Receptura krmiv Fitmin Purity je založena na hrachu
a bramborách, neobsahuje tedy žádné obiloviny, které by mohly být případnými potenciálními alergeny. Navíc je díky těmto surovinám snižován glykemický index krmiva, čímž dochází ke snížení rizika obezity. Další důležitou složkou krmiva je čerstvé maso, které je v několika variantách – rybí, hovězí, krůtí, kuřecí, zvěřina, jehněčí či králičí maso –, takže si chovatel může vybrat ten nejvhodnější typ.
Více informací o značce Fitmin naleznete na stránkách
www.fitmin.cz,
www.vimcimkrmim.cz.
O značce Fitmin
Fitmin je značka výživových programů, doplňků a krmiv pro psy, kočky a koně. Výrobní centrum sídlí v České republice v obci Helvíkovice u Žamberka. Fitmin je jedinou českou značkou a jednou z mála značek v Evropě, která využívá technologii pro přidání čerstvého masa do granulí. Používá se tzv. strojově vykostěné maso vysoké kvality, které je využíváno také v potravinářství. Součástí společnosti je vlastní chovatelská stanice, takže na kvalitu a chutnost krmiv dohlížejí také psi plemene border kolie.
Historie značky Fitmin sahá do 90. let minulého století, kdy zde rodina Štěpánků navázala na zemědělské
a chovatelské kořeny a vybudovala vlastní výrobnu krmiv pro hospodářská zvířata. Výroba krmiv pro psy byla v Helvíkovicích zahájena roku 1998, od roku 2008 se zde vyrábí také krmivo pro kočky.
Značka Fitmin je v současné době součástí nadnárodní skupiny Dibaq.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)