TOP metropole superlativů, mrakodrapů, zlata a přepychu: Totiž Dubaj!
Město rekordů, jeřábů, klimatizovaných zastávek a nečekaných možností. Atmosféru orientu nasajete ve staré části Deira a Bur Dubai, zato v moderním centru Dubaje si připadnete jako na Manhattanu. A když k tomu připočteme luxusní služby, vyhřáté moře, písečné pláže a porci pořádného dobrodružství, se kterým tady můžete počítat, máte najednou několik dobrých důvodů, se o tom nechat přesvědčit na vlastní oči.
Za šest hodin letu z Prahy se vám otevře zcela výjimečný svět a troufám si říct, že jediný svého druhu. Ti, kteří právě sem zamířili, my jistě dají za pravdu. Taková totiž Dubaj je. Luxusně můžete už odletět s tamní společností Emirates, cenově dostupněji vychází například letenky s Fly Dubai.
Velikán, co si vzal všechny mrakodrapy na starost – Burj Khalifa
Nejvyšší stavba světa se svými 828 metry možná vzdáleně připomíná na sebe naskládané plechovky, avšak nemá široko daleko konkurenci. Jako návštěvník se nechejte vyvézt nejrychlejším výtahem světa (65 km/h) do 124. patra na vyhlídkovou plošinu. Pohled z ptačí perspektivy je naprosto ohromný. Předem si však vstupenku zarezervujte na přesný datum a čas, významně totiž ušetříte. Vaši návštěvu přímo v oblacích vám za poplatek umožní zachytit také profesionální fotograf. Postřeh: Pokud byste rádi zůstali přes noc, máte tu možnost. V budově sídlí Armani hotel. Ceny za pokoj na noc se pohybují od 20 000 Kč a výše. „V Dubaji jsem byla již po páté a s přítelem jsem jezdíme každý rok. Prostě to tam milujeme. Co se týká vstupenek na Burj Khalifu, vybírejte čas kolem západu slunce. Nebudete litovat,“ radí Terezie Dvorská (29).
Nakupujte ve velkém stylu
Přívlastkem největšího a nejnavštěvovanějšího obchodního domu světa se pyšní komplex Dubai Mall. Sama za sebe doporučuji vidět vodopád v přízemí, největší akvárium s 10 miliony litrů vody a více než 3000 druhů vodní fauny, největší obchod se sladkostmi Candylicious nebo Gold Souk v typickém arabském stylu. Právě odtud to máte coby kamenem dohodil k nejstarší nalezené kostře dinosaura, jejíž staří čítá 155 milionů let. „Dodnes vzpomínám na okamžik, kdy Burj Khalifu zahalila černočerná tma a díky důmyslnému nasvícení se jakoby třpytil a věrně tak připomínal hvězdnou oblohu. Já stála před Dubai Fountain, která za doprovodu zpěvu Édith Piaf s písničkou La Vie En Rose, roztančila proudy vody. Podívaná to byla neskutečná.“
Smlouvejte ostošest o zlato!
Z centra jsem se vydala směrem k Palm Jumeirah. Procházeli jsme se u „sedmihvězdičkového“ hotelu Burj al Arab, naslouchali rozbouřenému moři, a pak zamířili na umělý poloostrov ve tvaru palmy, kde mimo zbohatlických vilek najdete další symbol Dubaje, hotel Atlantis. „Do vkusu se mi trefila Dubai Marina. Kde jsme se nalodili na tradiční dřevěnou loď dhow a po uměle vybudovaném kanále proplouvali srdcem betonové džungle. Turisté mačkali spoušť s touhou zachytit sebekrásnější momentku a mně vířily hlavou myšlenky, jaká by asi byla Dubaj bez zásob černého zlata.“ Jakmile budete mít výškových staveb a veškeré té moderny plné zuby, stopněte si vodní taxi (abru) a převezte se na tradiční souky (trhy) plné koření (Spice Souk), kvalitních látek (Meena Bazar) a především zlata do čtvrti Deira či Bur Dubai. Golden Souk platí za ten nejvyhlášenější. Ceny zlata jsou tady překvapivě nízké. Dopídíte se k ním ale jedině smlouváním. Pro místní je to něco jako národní sport, který je baví. Proto nekupujte hned za navrženou cenu a pokuste se ji stáhnout dolů. „Do Dubaje jezdím tzv. mimo sezónu, kdy v SAE panují vysoké teploty a zároveň klesají ceny. Naprosto jsem propadla místním arabským parfémům, mají obrovskou výdrž, voňavému koření, a také variantě nechat si zde ušít šaty na míru z nádherných látek,“ vyjmenovává své zkušenosti, Martina Malinová (33).
Jaké jsou vaše vzpomínky na Dubaj? Popřípadě máte v plánu toto město navštívit?
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)