Jak poznat, že to se sportováním přeháníte?

Jak poznat, že to se sportováním přeháníte?

Všeho moc škodí, tedy i sportování. I když se může zdát, že přeci na aktivním způsobu života není nic špatného, jsou situace, kdy vám tělo dává najevo, že méně je více. Jak tyto situace poznat? 



Možná jste se rozhodli, že do plavek ještě přeci jen stihnete zhubnout, nebo možná aktivně sportujete už dlouhé měsíce či dokonce roky, jen se toužíte do léta „lehce“ zformovat, proto přidáváte tréninky navíc a zabíráte většinu svého volného času cvičením. Jenomže ne vždy přemíra cvičení může přinést kýžený výsledek, právě naopak.

Přespříliš cvičení je vlastně krokem zpět

Přesný mustr, jak moc a kolik hodin týdně můžete cvičit, vám určitě nedáme. Budeme ale apelovat na váš zdravý rozum a cit pro vlastní tělo.  Všechny svaly v těle potřebují dostatečnou regeneraci po vydatném tréninku a ta je potřeba dodržet. Je to nejméně 24 hodin, spíš 36-48 hodin, ve kterých byste dané svalové partie měli nechat odpočinout a zregenerovat. Rychleji to bohužel nefunguje a právě dostatečné regenerace vám dopřeje lepší výsledky, než když budete na sílu cvičit každý den či obden.

Jak poznat přetrénování

Vše začíná únavou či dokonce častějším nachlazením. Může se vám zhoršit kvalita spánku, což se začne v celku odrážet na vaší náladě. Tělo postupně poukazuje na to, že má dost a potřebuje pauzu, začne být oslabené a náchylné nejenom k různým virům. Ani vaše výsledky neporostou, naopak zjistíte, že jste se dostali k hranici, kterou nejste z nějakého důvodu schopni překonat. V takové situaci však není vhodné přidat, ale zpomalit. V opačném případě přichází fyzické úrazy, psychická nepohoda a celková nespokojenost.

Sport jako zábava nebo povinnost?

Každé tělo reaguje jinak, každý dokáže určité symptomy vnímat odlišně. Někoho organismus upozorní dostatečně dopředu, než se úplně zhroutí, na jiného tyto stavy přijdou ze dne na den. Důležité je uvědomit si pár základní věcí: Baví vás cvičení? Naplňuje? Vidíte v něm zábavu nebo urputnou potřebu dosáhnout svého cíle, zhubnout, přibrat na svalech, nebo jen nutnost se pohnout, jinak vás čekají výčitky svědomí?

Třemi body ke spokojenosti

Jakmile se ze zábavy stane nepříjemná povinnost, je něco špatně a měli byste se na chvíli zastavit, nebo alespoň zpomalit. Cvičení by vás mělo naplňovat v mnoha směrech, ale určitě by vás nemělo trápit. Proto si vždy hlídejte vlastní nároky a možnosti. Nepřehánějte to se zátěží ani intenzitou cvičení. Dejte všemu čas prostor, odpočívejte mezi jednotlivými tréninky, dobře spěte, kvalitně jezte a ze sportování se radujte.