5 okouzlujících míst na světě, kam by se měl podívat každý dobrodruh

5 okouzlujících míst na světě, kam by se měl podívat každý dobrodruh

Majestátní vodopády, propletené liány, ledovcové duhové záře nebo mořská zákoutí, která hrají všemi barvami. I přesto, že jsou naprosto odlišná, mají jiné klima a často je od sebe dělí nejméně půlka zeměkoule, pojí nejkrásnější místa na světě něco společné. Na


Majestátní vodopády, propletené liány, ledovcové duhové záře nebo mořská zákoutí, která hrají všemi barvami. I přesto, že jsou naprosto odlišná, mají jiné klima a často je od sebe dělí nejméně půlka zeměkoule, pojí nejkrásnější místa na světě něco společné. Naprosto vám vezmou dech. Každý správný dobrodruh ale dobře ví, že z cesty bude mít jen poloviční radost, když si s sebou nevezme to správné vybavení. K fotoaparátu si tak nezapomeňte přibalit vhodnou obuv, láhev na pitnou vodu a účinný přípravek proti sluníčku.

Koho by nebavilo cestování a objevování turisticky téměř nedotčených oblastí. Poznávání skrytých koutů světa s sebou však může přinést různé komplikace. Při každé cestě do ciziny je nutné myslet především na svou bezpečnost. Přípravy odvíjejte podle destinace, do které se vydáváte. Vedle nutného očkování nebo důležitých dokladů byste neměli zapomenout na různorodou intenzitu slunečního záření. Sluníčko nás následuje všude, do víru velkoměsta, k životu překypujícím dnům oceánů, dokonce i do nejchladnějších zákoutí severských ostrovů. Na různých místech má jeho záření odlišnou sílu, a podle toho byste měli vybírat vhodný opalovací přípravek. „Na ochranu proti slunci je důležité dbát po celý rok, k nejrizikovějšímu období však patří letní měsíce. Mezi 10 a 14 hodinou na naši kůži dopadne až 60 % UV záření, které může způsobovat stárnutí nebo různá dermatologická onemocnění, a to včetně melanomu neboli rakoviny kůže. Nepříjemnostem se vyhnete jednoduše, stačí používat kvalitní opalovací přípravky,“ připomíná dermatoveneroložka Ľudmila Lipková.

Křišťálová Plitvická jezera (Chorvatsko)

Symfonie smaragdových, sytě zelených i temně modrých barev. Tím se vyznačuje známá chorvatská oblast Národní park Plitvická jezera. Název je odvozený od říčky Plitvice, která spadá vysokým vodopádem do kaňonu. Park skýtá propletenou soustavu šestnácti jezer, které spojuje 140 vodopádů, 20 jeskyní a kaskády. O jejich kráse se jezdí ročně přesvědčit nespočet turistů, mezi nimi i dlouholeté travel bloggerka Izzy Pulido. Cestovatelku a její sestry nejvíce uchvátila pěší túra po speciálně upravených dřevěných stezkách, které vedou k chorvatské dominantě skrze bukové, jedlové, smrkové a tisové lesy. Do několika lokalit je však přístup veřejnosti zakázán. V okolí Plitvických jezer rostou totiž chráněné orchideje a lilie, svou domovinu zde našly také divoké šelmy, ryby a raci.

Polární záře kousek od Reykjavíku (Island)

Ten, kdo se nebojí tmy, ocení okouzlující hru barev na noční obloze evropského ostrovu Island. Polární záře se zde vyskytuje od září do dubna, kdy nadcházejí měsíce takzvané plné noci. Abyste si pojistili tu nejhezčí podívanou, řiďte se cestovatelskou radou a na pozorování si vyhraďte alespoň sedm nocí. Kromě dech beroucí noční podívané nabízí Island svým návštěvníkům i jiná panoramata. Před cestou na vrcholky duhově zbarvených hor, doporučují travel blogeři koupel v termálních pramenech Landmannalaugar, kam jezdí autobus z hlavního města. Výšlap pak prý ubíhá rychleji. Mezi lávové balvany a horské závěje sněhu  vykročte však pouze v kvalitní trekingové obuvi. Posloužit mohou i trekingové hole a bunda s vložkou, která neprofoukne. „Horské túry jsou mezi turisty oblíbenou činností. Neměli by však zapomínat na vhodné vybavení, k němuž i na zasněžených horách patří dobrý přípravek proti slunci. Sníh dokáže odrazit až 80 % UV záření. Na klikatých horských cestách ocení dobrodruhové například novinku Daylong transparentní aerosol SPF 50+ speciálně uzpůsobený pro použití i v extrémních podmínkách,“ upozorňuje MUDr. Lipková.

Dech beroucí geologické útvary v Geoparku (Čína)

Po nezvykle zbarvených skalních útvarech se projdete i v čínských provinciích Sunan a Linze. Na ploše 322 km² se tam rozkládá Národní geopark Zhangye Danxia, který je atypický svými nezvykle barevnými skalními formacemi. Než čínská dominanta vznikla v celé své kráse, uplynulo neuvěřitelných 24 milionů let. Nyní se pyšní pravděpodobně největším shromážděním pigmentovaných skal na světě. Není divu, že scenérii čínští filmoví tvůrci často používají jako pozadí svých snímků. Za neuvěřitelnou atmosférou duhových skal jezdí cestovatelé z celého světa. Mezi nimi i travel blogeři Jessica a Marco, podle kterých je nejlepší navštívit čínský národní park den po vydatném dešti. Voda smyje ze skal prach a dá vyniknout nezapomenutelné hře barev.

Pulzující New York City (USA)

Za stovky let své existence si vysloužilo celou řadu přezdívek a přízvisek. Jedni říkají, že nikdy nespí, jiní, že je místem, kde se sny stávají skutečností. Jisté ale je, že životem překypující metropole New York City má turistům rozhodně co nabídnout. Cesta za velkolepou Sochou Svobody nebo do uklidňujícího Central Parku se ale může proměnit v peklo, když zapomenete na pokrývku hlavy, dodržování pitného režimu nebo dobrý opalovací krém. Teplota v ulicích velkoměsta se může snadno vyhoupnout až na 40°C, rekordně zde naměřili 42°C.

Mořské scenérie u vraku lodi S. S. Yongala  (Austrálie)

Při australském pobřeží leží mnoho vraků, S. S. Yongala ale na dně světového oceánu skutečně vyniká. Nákladní loď se potopila již před více než sto lety, v důsledku bouře poblíž břehů Queenslandu. Nyní se S. S. Yongala nachází v hloubce až 28 metrů, kam se za vrakem vydává nespočet potápěčů. Kromě lodi ležící na pravém boku zde obdivují rozmanité podvodní prostředí i živočichy nezvyklých rozměrů, do kterých dorostli díky vodním proudům bohatým na živiny. K pestrobarevnosti celé podvodní scenérie přispívá sluneční záření, které se odráží od rybích šupin. I o tyhle paprsky se však můžete spálit. V půl metrové hloubce dosahuje UV záření 40 % síly, kterou mělo na pobřeží. S každými třemi sty metry hlouběji se pak zvyšuje až o 4 %. „Při vodních sportech se vyplatí investice do opalovacího krému, jemuž voda neublíží a můžete ho aplikovat dokonce i na vlhkou kůži. Jedním z takových přípravků je například Daylong transparentní aerosol SPF 50+,“ dodává MUDr. Lipková.