S alergií na šéfa se dá pracovat, jak ale na závažné onemocnění?

S alergií na šéfa se dá pracovat, jak ale na závažné onemocnění?

Ačkoliv titulek vyznívá vcelku vtipně, pravdou je, že dnes se v každé české rodině vyskytuje alespoň jeden člověk s nějakou alergií. Může to být přehnaná reakce organismu na nějaké jídlo, prací prášky, ovzduší, pyly a další látky. Alergenů se zkrátka kolem nás vysky


Ačkoliv titulek vyznívá vcelku vtipně, pravdou je, že dnes se v každé české rodině vyskytuje alespoň jeden člověk s nějakou alergií. Může to být přehnaná reakce organismu na nějaké jídlo, prací prášky, ovzduší, pyly a další látky. Alergenů se zkrátka kolem nás vyskytuje čím dál víc a i naše imunita se nedá považovat za bezvadnou. Jak se však s alergií dá pracovat, případně ji zcela nebo úplně eliminovat? Základem je pečlivé alergologické vyšetření.

Co je to alergie?

Alergií označujeme jako nepřiměřenou reakci imunitního systému, potažmo organismu na látky běžně se vyskytující v našem okolí. Imunitní systém pomáhá organismu bránit se zevním a vnějším škodlivinám. Rozpoznává a likviduje cizorodá tělesa, jež by tělu mohla uškodit. Další funkcí imunitního systému je naučit organismus tolerovat neškodné, případně prospěšné cizorodé látky. Jestliže dojde k poruše jedné ze zmíněných funkcí, většinou nastupuje onemocnění organismu.

Rozdíly mezi imunodeficitem, autoimunitním onemocněním a alergií

Pokud je narušena obranyschopnost, mluvíme o imunodeficitu. Člověk pak trpí na časté infekce. Autoimunitní onemocnění vzniká při narušené toleranci vlastních buněk, kdy imunitní systém ničí vlastního nositele. V tom případě, že je porušena tolerance neškodných cizorodých látek zvnějšku, jedná se o alergii. Nejčastější projevy alergických onemocnění jsou kýchání, svědění, ucpaný nos – senná rýma. Pak známe svědění a zarudlé oči – zánět spojivek, ekzém, chronickou kopřivku, kašel, dušnost a hvízdání – astma.

Alergologické vyšetření odhalí důvody vzniku onemocnění

Alergologické vyšetření http://www.analergin.cz/alergologicke-vysetreni/ je schopno odhalit příčinu alergie. Při vyšetření se nejčastěji používají anamnéza a fyzikální vyšetření, laboratorní testy – například z krve pacienta, alergologické kožní testy a speciální alergologické testy. Pečlivá anamnéza dokáže odhalit mnohé z příčin vzniku alergie. Lékař se ptá na prodělané choroby, rodinné predispozice, četnost obtíží, v jakém prostředí či období se vyskytují nejvíce, jakož i na výskyt zvířat v domácnosti či blízkém okolí. Laboratorní testy zjišťují koncentraci IgE protilátek a eosinofilních granulocytů v krvi. Alergen, jenž by mohl ohrozit pacienta, se projeví díky kožním testům. Během kožního vyšetření alergolog pod kůži implementuje sadu několika nejrozšířenějších alergenů, na které za chvíli tělo zareaguje.