Veganská vánočka (staročeská)

Veganská vánočka (staročeská)

Snad babičce nevadí, když s oblibou vezmu její recept a zveganizuju ho :- ) Budiž mi omluvou, že se pak výsledek chutí i strukturou podobá co nejvíce originálu. Tady tedy prozrazuji náš další rodinný recept, byla by škoda si ho vzít do hrobu, jak se říká... Tajemstvím chuti na


Snad babičce nevadí, když s oblibou vezmu její recept a zveganizuju ho :- ) Budiž mi omluvou, že se pak výsledek chutí i strukturou podobá co nejvíce originálu. Tady tedy prozrazuji náš další rodinný recept, byla by škoda si ho vzít do hrobu, jak se říká... Tajemstvím chuti naší vánočky je fenykl. Nebojte se a zkuste to, nemůžete litovat :- )
Veganská vánočka (staročeská) Ingredience 1 kg                hrubá mouka 200 g              margarín Alsan bio 200 g              cukr moučka 1 špetka         sůl 3 PL               chia semínka 3 PL               sójové mléko Zajíc 30 g                droždí 250 ml            voda 1 KL               drcený fenykl 1 – 2               citrony na kůru 100 g              loupané mandle 100 g              rozinky   Den předem si připravíme jemnou drobenku z prosáté mouky, soli, cukru, sypkého sójového mléka, citronové kůry, fenyklu a rozpuštěného tuku a necháme ji přikrytou utěrkou při pokojové teplotě. Předtím odebereme část mouky a cukru na kvásek a dáme stranou. Oloupeme a nakrájíme si mandle, opereme rozinky, aby byly před vlastním použitím suché. Připravená drobenka je důležitá, protože se všechny přísady spolu dokonale proleží a navíc se pak těsto mnohem snadněji a rychleji propracuje. Pokud je pro někoho přidávání fenyklu překvapením, pak vězte, že právě fenykl dělá tento recept naprosto jedinečným. Druhý den připravíme kvásek z vlažné vody, rozdrobeného droždí, mouky a cukru, který necháme krátce v teple kynout. Do drobenky přidáme chia semínka předem namočená ve vodě a kvásek a vypracujeme těsto. Doporučuji začít v míse vařečkou, poté pokračovat na podložce jen rukama. Na vypracování těsta velmi záleží, proto mu věnujeme dost času. Lesklé, hladké, pružné a nelepivé těsto dáme zpátky do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme asi 3 - 4 hodiny kynout - já ho ukládám do postele a přikrývám pokrývkou. Během kynutí doporučuji těsto aspoň 2x znovu prohníst na podložce a zároveň do něj průběžně zapracovat mandle (malou část si necháme na posypání) a rozinky. Bohatě vykynuté těsto pak na podložce znovu propracujeme a rozdělíme na 14 stejně velkých dílů. Upleteme základnu z pěti dílů, přeneseme na plech s pečícím papírem, hřbetem ruky roztlačíme podélný střed pro další patro ze čtyř dílů těsta, které přidáme. Opět naznačíme střed, na který položíme další cop ze tří dílů těsta a nakonec přidáme poslední patro z dvou pramínků. Vánočka je velká, má tendenci se trochu rozjet, můžeme ji tedy na několika místech upevnit špejlemi. Posypeme zbylými nasekanými mandlemi. Mezitím si rozpálíme horkovzdušnou troubu na 200 °C a během této doby necháme vánočku ještě na plechu kynout. Plech vložíme do trouby, teplotu snížíme na 150 °C a pečeme cca 1 hodinu. Propečenost vánočky zkoušíme klasicky špejlí. Krásné Vánoce přeje Pet :- )