Petrklíč jako jarní zázrak při řešení zdravotních obtížích

S příchodem jara se můžeme kromě sněženek těšit i na petrklíče. Nejen že nám zkrášlí zahradu, ale můžeme ho i různorodě využít pro naše zdraví.
Tato trvalka kvete ze začátku dubna do poloviny května. Rostliny můžeme pěstovat na zahradě nebo v květináčích, na péči jsou nenáročné, rády uvítají ranní slunce. Petrklíč je u nás chráněná rostlina, u které nesmíme sbírat kořen. Pokud rostlinu pěstujeme doma, kořen se sbírá na podzim. Květy kromě sušičky na potraviny můžeme usušit i na slunci.
Věděli jste, že čerstvé listy prvosenky můžete v malém množství přidat do salátů nebo zeleninových polévek? Stejně jako ostatní zelené rostliny obsahují důležité látky, jako jsou chlorofyl a enzymy. Před přidáním je nezapomeňte důkladně umýt a dejte si pozor na dávkování! Petrklíč užívejte opravdu jen jako šafránu, protože je mírně toxický. Vyhnout by se mu měly těhotné ženy a pacienti s léky na ředění krve.
Blahodárné účinky bylinky
Díky svému vysokému obsahu saponinů nám prvosenka může skvěle pomoci při vykašlávání, ředění hlenů a tlumení kašle. Užívat se doporučuje při zánětech průdušek, a dokonce i při zápalu plic. Mezi další význámné účinky můžeme uvést její protizánětlivost a močopunost, pozitivně působí i na rozpouštění močových kamenů. Určitě ji vyzkoušejte i při bolestech hlavy, zvýšené teplotě, špatném trávení nebo problémovém vyprazdňování. Nejčastěji se prvosenka pro svůj vysoký obsah saponinů užívá na ředění hlenů, zlepšuje vykašlávání a tlumí kašel. Doporučuje se proto při zánětech průdušek, a dokonce i při zápalu plic. Je protizánětlivá a močopudná, působí na rozpouštění močových kamenů. Může pomoci při bolestech hlavy, zvýšené teplotě, při špatném trávení nebo problémovém vyprazdňování.
Jak petrklíč užívat?
Velmi účiný způsob je užívání tinktury z kořenů prvosenky, protože v alkoholu se některé látky louhují lépe než ve vodním roztoku. Tato příprava je ale náročná na ředění, proto se doma do toho nepouštějte a poohlédněte se po ní v lékárnách a prodejnách s bylinkami.
Čaj: Do čtvrt litru horké vody přidáme jednu lžička květů. Necháme louhovat asi patnáct minut a potom scedíme. Pijeme je při chřipce, rýmě, potížích se spánkem, při stresu, ale maximálně týden, a to dvakrát denně po dvou deci. Poté je vhodnější užívat bylinkovou směs s obsahem prvosenky.
Směs pro lepší spánek: 50 g květů prvosenky, 20 g květů levandule, 15 g chmelových šištic a 15 g třezalkových květů.
Přidáme jednu lžičku bylinkové směsi, kterou zalijeme čtvrt litrem horké vody a louhujeme patnáct minut. Směs je vhodná i při bolestech hlavy, pijeme ji před spaním nebo podle potřeby. Jestliže máte problémy s vnitřním neklidem, tento čaj bude vašim pohlazením pro duši.
Víno: Prvosenkové květy louhujeme v bílém víně v poměru 1:9, dbejte na to, aby květy byly ve víně ponořené. Směs přelijeme do uzavřené láhve a skladujeme na světlém místě. Nakonec scedíme. Prvosenkové víno je vhodné na lepší trávení, bolesti hlavy a také se doporučuje jako prevence pro lepší činnost srdce.
Bonbony proti kašli: Rozmačkáme květy prvosenky, následně je zalijeme trochou vody a přidáme hodně cukru nebo medu. Poté necháme odpařit přebytečnou vodu, lžičkou vytvarujeme malé hrudky, které necháme volně schnout. Tyto chutné chutné bonbony nám uleví při kašli.
Obklady: Pro vnější použití si můžeme připravit odvar. Potřebujeme jednu polévkovou lžíci květů, louhujeme je přes noc ve studené vodě. Poté pět minut povaříme a necháme vychladnout. Obklady se skvěle hodí na spáleniny nebo jako pleťová voda na čištění zánětlivé pleti. Odvar můžeme využít i jako zábal na bolestivé klouby, protože působí antirevmaticky.
Odvar na proleženiny: Čtyři polévkové lžíce mletého kořene povaříme v jednom litru vody pět minut, následně je čtvrt hodiny louhujeme. Nakonec scedíme, ve vlažném odvaru namáčíme gázu a omýváme postižená místa, nebo je použijeme jako obklad.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)