Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 


„Ideální je začít dítě na vodu zvykat už před odjezdem. Rozhodně doporučuji navštívit kurzy plavání – nebojte se, že je pozdě, protože dnes si můžete zvolit i ty individuální,“ říká Štěpánka Štrougalová z plaveckého centra Juklík, s tím, že pokud to nestihnete, je dobré znát alespoň základní pravidla pro pobyt s dítětem u vody.

Všude se dočtete, že se musí postupovat s respektem a radostí, citlivě a něžně. A ono to tak opravdu funguje. Dítě se rodí s láskou k vodě a s vodou je spojeno spoustu radosti. “V prvních dnech u vody proto nikam nepospíchejte a nevnucujte dítěti, co má dělat. Budete mile překvapeni, že se zabaví zcela samo. Nechte ho. Pozorujte ho. Bude na kraji moře pobíhat, brát do rukou vodu a pozorovat ji, jak protéká mezi prsty, bude do vody kopat, před vlnkami utíkat, zvládne si dlouhou dobu přelévat vodu z konvičky do konvičky, kropit každé suché místo, vylévat vodu na vaše tělo a vymýšlet další hry,“ říká z vlastní zkušenosti Štěpánka Štrougalová, která je sama maminkou čtyř dětí.

Tato adaptační část je pro děti velmi důležitá. Při hře upadne, namočí se, nebo mu voda stříkne do očí – zcela nenápadně tak překročí svou komfortní zónu a naučí se situaci samostatně řešit, případně s drobnou pomocí rodiče. A to je skvělé.

 

Od mělčiny k samostatnosti

„Pokud budete u bazénu, vyplatí se začít na mělčině. I tam uvidíte, že se dítě dokáže zabavit samo na dlouhou dobu. Se všemi vzniklými situacemi, které se musí naučit řešit, jako je uklouznutí na mělčině, postříkání od kamaráda, vyčkat frontu na malou skluzavku, nebo řešit situaci pod hladinou při sklouznutí. Nemusíte moc vstupovat do této adaptační doby. Stačí, když budete pozorným průvodcem,“ radí odbornice.

A hurá do hloubky! Pro první zkušenost můžete vynechat všechny hračky a nadlehčovací pomůcky. Vystačíte si s rodičovskou náručí. Postupně bude dítě opouštět vaši bezpečnou náruč a bude ho velmi bavit období osamostatňování. „Bude ručkovat po vašich rukách, přes záda a zase do vašeho náručí. Bude rádo ručkovat kolem kraje bazénu, kolem velké desky. Můžete mu přichystat překážku, kterou musí přelézt nebo podplavat. Pozorujte své dítě a uvidíte, že vám samo bude dávat inspiraci na další a další prvky. Dítě si opravdu umí užívat pocitu, že už je ve vodě ‚samo‘,“ podotýká Štěpánka Štrougalová.

 

Desatero Štěpánky Štrougalové pro bezpečný pobyt s dítětem u vody:

  1. U vody musíte mít o svých dětech přehled na 100 %.
    2. Rozpálené a uřícené tělo do vody nepatří.
    3. S plným břichem do vody? Hloupost. Počkejte, až vám slehne.
    4. Pokud je vás skupina, vždy jmenovitě určete, kdo děti hlídá.
    5. Naučte děti informovat o svém pohybu – musí vám oznámit, že jdou na skluzavku, na hřiště, na WC…
    6. S dítětem předškolního věku buďte u vody na dosah, u starších dětí na dohled.
    7. Vysvětlete si území, ve kterém se děti mohou pohybovat – na suchu i ve vodě.
    8. Naučte dítě orientaci ve vodě – kde je břeh, kde se může chytit, a jak se k opěrnému bodu samo dostat. Neučte ho spoléhat jen na vaši pomoc, ale na vlastní schopnosti.
    9. Vidíte někoho v nesnázích? Než začnete jednat, přemýšlejte. Konejte vždy tak, abyste se nakonec nedostali do nesnází oba.
    10. Naučte dítě orientaci ve vodě – kde je břeh, kde se může chytit, a jak se k opěrnému bodu samo dostat. Neučte ho spoléhat jen na vaši pomoc, ale na vlastní schopnosti.

 

 

foto www.juklik.cz