Pevná a hladká pleť - s tím vám pomůžou nanotechnologie

Pevná a hladká pleť - s tím vám pomůžou nanotechnologie

„Z nanočástic v kosmetice nemusíte mít strach, naopak“ 

„Nanotechnologie využívané v kosmetice mohou výrazně pomoct omladit vaši pleť,“ tvrdí dermatoložka


Z nanočástic v kosmetice mívají lidé mnohdy obavy. Jak ale vysvětluje dermatoložka Simona Felšöová, strach není nutné mít. Naopak. Nanočástice zlata s oligomery kyseliny hyaluronové obnoví hydrataci pleti, viditelně ji omladí a skutečně zlepší její celkový stav. Zcela bez rizik.

„Pro zdravou a krásnou pleť bez vrásek jsou nezbytné tři komponenty, a to kyselina hyaluronová, kolagen
a elastin,“ vysvětluje MUDr. Felšöová. S přirozeným stárnutím pleti však podle lékařky kyseliny hyaluronové, kolagenu i elastinu v kůži ubývá. Zaprvé se znižuje a zpomaluje jejich produkce, za druhé dochází k jejich rychlejšímu rozkladu působením enzymů a negativních vnějších vlivů. „Výsledkem je, že pleť povoluje, objevují se na ní jemné, a časem i hlubší vrásky, pigmentace, a pokožka celkově získává starší, unavenější  vzhled,“ tvrdí MUDr. Felšöová.

Jak stárnutí pleti zpomalit?

Podle lékařky je nutné v kůži obsah kyseliny hyaluronové, kolagenu a elastinu navýšit. Jednou z možností, jak toho docílit, jsou nanotechnologie. „Nanočástice zlata s oligomery kyseliny hyaluronové od španělské značky Endor jsou trefa do černého. Vstupují do epidermis, kde stimulují kožní buňky k tomu, aby začaly samy produkovat větší množství těchto tří komponent,“ popisuje MUDr. Felšöová. 

„Nanočástice zlata přitom působí jako účinný vektor, který dopraví kyselinu hyaluronovou ke kožním buňkám. Důležité je, že se jedná o velké množství oligomerů kyseliny hyaluronové, tedy velké množství malých molekul. Jedině tak totiž dokáží působit na CD44 receptory kožních buněk, aby zvýšily syntézu důležitých látek,“ podrobně nastiňuje mechanismus účinku dermatoložka.

Omlazení s kolagenem a kyselinou hyaluronovou

Jakmile dojde v kůži k nárůstu množství kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové, začínají se dít věci.
„S kyselinou hyaluronovou souvisí výrazné zlepšení hydratace kůže a obnovení ochranné kožní bariéry. Kolagen kůži poskytuje strukturu a jeho vyšší obsah je spojen se zpevněním pleti a viditelnou redukcí vrásek, elastin je zase zodpovědný za vyšší pružnost pleti,“ říká dermatoložka Simona Felšöová.

Pravidelné používání pak všechny tyto benefity prohlubuje. Pokožka je pevnější, její kontury obnovené a vrásky vyhlazené. Pleť se zjemňuje a zlepšuje se nejen její vzhled, ale i celková kondice.

Nanotechnologie, co ulehčí boj s celulitidou

Nanočástice zlata přitom nemusí být vaším spojencem, jen co se omlazení pokožky týče. „Protože podporují zpevnění pleti a zvýraznění jejích kontur, své uplatnění nalézají i při vyhlazení povrchu kůže a zmírnění celulitidy. Ta vzniká coby problém v podkoží, kdy směrem k povrchu kůže vystupují zvětšené tukové buňky a zadržená lymfa. Dermis bývá povolená, a na kůži se tím pádem formují nevzhledné ďolíčky. Když ale dermis zpevní nově vznikající kolagen, dochází k vyhlazení a redukci pomerančové kůže,“ vysvětluje účinek nanočástic zlata na celulitidu lékařka.

Nanočástice zlata s oligomery kyseliny hyaluronové

Pokud ve vás slova nanočástice a nanotechnologie budí obavy, lékařka ubezpečuje, že jsou zcela liché: „Nanočástice zlata zůstávají pouze v epidermis, nevystupují hlouběji do organismu. Ve nezávislých klinických studiích navíc firma Endor prokázala, že nanočástice zlata kůži opouští přirozeně s odumřelými kožními buňkami v procesu exfoliace.

Dodává k tomu, že sama firma Endor při svém výzkumu nezjistila v epidermis přítomnost nanočástic zlata již po 24 hodinách po aplikaci.