Vyhrajte vstupenku na Symphonic Cinema

Vyhrajte vstupenku na Symphonic Cinema

SOČR chystá lahůdku pro uši i oči: Symphonic Cinema – Ravel a Stravinskij


Věříte, že film se dokáže přizpůsobit tempu orchestru? Pokud s odpovědí otálíte, vydejte se ve čtvrtek 19. března do Fóra Karlín. Poznáte unikátní propojení živé hudby, Ravelova Dafnise a Chloé i Stravinského Ptáka Ohniváka, a projekce strhujících tanečních filmů. SOČR zahraje pod taktovkou Marka Šedivého, osobitým sólistou bude i holandský režisér Lucas van Woerkum.

Vizualizace mistrovských děl z oblasti klasické hudby – to je nový a inovativní typ uměleckého vyjádření, tzv. Symphonic Cinema. Slovo „unikátní“ je skutečně na místě, neboť v „symfonickém kině“ se hudebníci a dirigent nepřizpůsobují obrazu. Jejich podání se odvíjí zcela svobodně, bez omezení, podle interpretačních představ, tvůrčího cítění a záměrů; přizpůsobuje se film. Zvláštní?

Ano, zvláštní – a nápadité. Renomovaný holandský režisér Lucas van Woerkum, autor tohoto invenčního přístupu k propojení hraného filmu a živého hudebního doprovodu, využívá moderní techniku, speciálně vyvinutý software, který mu umožňuje usměrňovat tempo filmového obrazu podle dirigenta a hry orchestru. Přizpůsobuje tempo
a dynamiku, videozáznam neustále synchronizuje s aktuálním výrazem hudebníků, čímž teprve během koncertu definitivně dotváří vizuální vyprávění, a stává se tudíž jedním z interpretů, „obrazovým sólistou“. Výsledek působí na publikum jako zjevení a dokáže ho naprosto vtáhnout do příběhů ukrytých v hudbě.

Symphonic Cinema existuje od roku 2010. O pět let později slavil projekt ohromný úspěch v amsterodamském Concertgebouw – byl to konkrétně film na hudbu Stravinského Ptáka Ohniváka, který pětkrát vyprodal tamní hlavní sál. Následovala jeho další úspěšná uvedení, mj. v Londýně s BBC Symphony Orchestra a v pekingském National Center for the Performing Arts.

Roku 2018 vznikla nová produkce, tentokrát na Ravelovu hudbu k baletu Dafnis a Chloé. Premiéru hrála Nizozemská filharmonie, opět v Royal Concertgebouw. V Manchesteru se projektu ujal orchestr BBC Philharmonic, úspěšné bylo i uvedení v londýnském Barbican Center. V probíhající sezoně se Symphonic Cinema představí publiku v Bruselu, Liège, Tchaj-čungu – a také v Praze.

Unikátní zážitek jistě umocní prostředí Fora Karlín, kde ve čtvrtek 19. března zahraje Symfonický orchestr pod taktovkou dirigenta Marka Šedivého.

Program:
Slavné balety ve filmu
Maurice Ravel (1875–1937): Dafnis a Chloé
Igor Stravinskij (1882–1971): Pták Ohnivák


Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Marek Šedivý – dirigent
Lucas van Woerkum – režisér

 

FORUM KARLÍN, ČTVRTEK 19. BŘEZNA 2020 V 19.30 HODIN
Vstupenky na koncert můžete zakoupit na www.socr.rozhlas.cz

 

 

Lucas van Woerkum debutoval v roce 2007 snímkem „Sophia“ a už tehdy bylo zřejmé, že spojení hraného či dokumentárního filmu s výraznou hudební složkou bude středem jeho zájmu i do budoucna. Ještě během studií na umělecké škole v Utrechtu zaujal filmem „Mahler: Ich bin der Welt abhanden kommen“, dokumentujícím přípravu nastudování Mahlerovy Deváté symfonie (Royal Concertgebouw Orchestra, dir. Riccardo Chailly).
V dalším filmu „Moderato“ van Woerkum působivě vizualizoval část z Prvního violoncellového koncertu Dmitrije Šostakoviče a na objednávku Nizozemského filmového fondu zfilmoval prózu „Naar Anna“ spisovatelky Anny Marie Verslootové.

V roce 2008 natočil film „Andante“, který je poctou Šostakovičovu Druhému klavírnímu koncertu. Snímek „Lento“, založený na kompozici „365“ skladatele Joey Roukense, získal cenu za nejlepší kameru a nejlepší hudbu na festivalu 48Hour Film Festival. Roku 2009 natočil Van Woerkum hudební dokument o nizozemském skladateli Willem Jethsovi, pro televizní vysílání vytvořil i portréty těles Matangi Quartet, Cello Octet Amsterdam nebo komponisty Arvo Pärta. V roce 2013 dokončil režisér dokument „Vznik Potopené zahrady“ o tvorbě a nastudování soudobé opery skladatele Michela van der Aa.

Filmy Dafnis a Chloé a Pták Ohnivák jsou zatím posledními počiny Lucase van Woerkuma, které vznikly v rámci jeho projektu Symphonic Cinema.