Zdraví díky bakteriím aneb Imunita z břicha

Zdraví díky bakteriím aneb Imunita z břicha

Cítíte se unavení, býváte často nemocní, bolí vás hlava a máte deprese? Možná je na vině to, co jíte! Trávicí systém, a zejména naše střeva, totiž ovlivňují v těle daleko víc, než si uvědomujeme. Dobrá zpráva je, že se to dá změnit  - samozřejmě k lepšímu. Právě teď na podzim není na co čekat.


Štěstí prochází žaludkem 

Je známo, že v našich střevech se nachází až 80 % buněk imunitního systému. Střevní mikroflóru tvoří několik set různých druhů bakterií, které dohromady váží víc než kilo a celému tomu uskupení se říká střevní mikrobiom. Ten si můžeme představit třeba jako obranný pluk sestavený ze samých silných vojáků. Pokud je tento pluk oslaben, mají nepřátelé šanci k proniknutí do organismu a způsobení nemocí. Střevní mikrobiom oslabuje zejména nevhodná strava plná jednoduchých sacharidů, průmyslově upravených potravin, slazených nápojů a alkoholu. Tedy všechno, co nám obvykle tak moc chutná, od chipsů po cukrovinky. Nepříznivý vliv na stav střev mají ale i kouření, stres, nadbytečné užívání antibiotik či nedostatek pohybu.

Tohle všechno nejen, že narušuje rovnováhu v trávicím systému a oslabuje tak imunitu, ale také nám to může podstatně zhoršovat náladu. Podle posledních studií se totiž ve střevech vytváří 50-70 % „mozkové chemie“, včetně hormonu štěstí serotoninu. Proto se střevům začalo říkat „druhý mozek“. Zdravá střevní mikroflóra je tedy zásadní pro naše celkové zdraví, fyzické i psychické.

Nakrm svoje střeva!

Chceme-li, aby mikrobiom fungoval správně, a vytvořil tak silný štít proti vpádům nepřátel v podobě různých bacilů, musíme o něj pečovat a pečlivě si vybírat, čím svá střeva nakrmíme. Prospěšné jsou zejména ovoce a zelenina, luštěniny a celozrnné potraviny. Nejcennější jsou ovšem fermentované potraviny, tedy ty, v nichž se nacházejí živé bakterie – probiotika. Ta pomáhají nastolit ve střevech rovnováhu, a tím posilují imunitu a také zlepšují náladu. Aby však probiotika dobře fungovala, potřebují svoji vlastní výživu – prebiotika. Jako prebiotikum se označuje nestravitelná, nebo hůře stravitelná část potravy, typicky vláknina. Pokud zkombinujeme prebiotika a probiotika, vznikne něco jako „wellness pro střeva“, synbiotikum.

Probiotika se přirozeně vyskytují ve všech fermentovaných, neboli kysaných potravinách, například v kysaném zelí, v kvašené zelenině kimči nebo v jogurtu. Ten je považován za nejrozšířenější funkční potravinu na světě. Někteří jej ale kvůli intoleranci laktózy jíst nemohou, jiní zase nechtějí. Skvělou alternativou je Yoguard, veganská náhrada jogurtu, vyrobená pouze z mladého kokosu, probiotik a kokosové vody.


In coconut we trust aneb V kokos věříme!

Kokos je od pradávna považován za superpotravinu a své o tom ví také ve Wild & Coco.

V mladém kokosu je navíc ideální prostředí pro množení přátelských probiotických kultur. Ty společně s prebiotickou vlákninou z kokosové dužiny dělají střevu velmi dobře. Tyto benefity v sobě spojují unikátní české produkty bez cukru a bez laktózy: jemnější Prebiotic Yoguard, silnější a hustší Symbiotic Yoguard, kyselejší Symbiotic Keefir a Symbiotic Spread. Keefir a Yoguard jsou podobné kefíru a jogurtu, ovšem ve srovnání s nimi obsahují výrazně více probiotik. Keefir například obsahuje 300 mld. kultur v jednom litru, Yoguard 500-1000 mld. kultur v 1 kg.

   

Probiotické kultury jsou pro náš organismus důležité a mohou fungovat pro střeva jako lázeňská terapie. „Prakticky to poznáte na snížení stresu, pomoci mohou také při léčbě chorob trávicí soustavy, ale i zlepšení termoregulace a vůbec celkové obranyschopnosti organismu“, vysvětluje Filip Říha, zakladatel firmy Wild & Coco.

Podpořit účinek obou můžete ještě probiotikami Superhuman v kapslích. Ta obsahují 15 přátelských probiotických kmenů, které jsou přirozeně lidské, rády osidlují střeva a zlepšují tak naši obranyschopnost. K nim je přidaných dalších 7 vysoce funkčních kmenů jako jsou bifidobakterie, laktobacily a další „pomocníci“. Celkově se tahle armáda Supermanů postará o to, aby se střevní mikroflóra dostala opět do rovnováhy, a mohla tak účinně bojovat proti případným nepřátelům.

 

 

Více informací na: www.wildandcoco.com