Rozhovor s Terezou Ramba

Rozhovor s Terezou Ramba

k nové kolekci Doma manželského e-shopu Láska je


Jak vůbec vzniklo Láska je?

Přáli jsme si vytvořit nějakou pozitivní platformu. Dát všechny naše aktivity na jedno místo, aby se nemusely hledat. Něco, odkud bychom mohli „vysílat do duší“. Něco, kde by si lidi mohli odpočinout i udělat si radost. Najdete tam nejen podcasty Do duší, ale i knihu Dobrodruhům, a zatím i naše fair trade trička, dětská body
a mikiny. S nápadem dát naší „lásku“ na trika přišel Jakub Straka. Začínali jsme na třiceti kusech s cílem vytvořit něco, co můžeme mít sladěné jako rodiče s miminkem, ale zároveň něco co bude vkusné. Jakub chtěl také využít a dál pracovat s jedinečnými ilustracemi mé sestry Sáry z knihy DobroDruhům. Představovali jsme si, jak její obrázky chodí po Praze… Důležité pro mne také bylo, aby mohli mít lidé doslova (i do písmene J) na srdcích, že „láska je“. Je to samozřejmě afirmace a jako afirmace to také opravdu funguje.

 

Proč vzniká nová kolekce?

Bylo neuvěřitelné, jaký to nabralo spád. Mysleli jsme si, že děláme spíš radost sobě, vůbec jsme nevěděli, jestli bude naši „lásku“ někdo chtít. Nechtěli jsme dělat naprosto žádné kompromisy, co se týká materiálů nebo čehokoliv jiného. Vybrali jsme zkrátka to nejlepší. To, co bychom chtěli nosit my, naše děti, nebo členové rodiny. Matyáš si na začátku dělal trochu starosti. Ptal se mě, co s tím když tak budeme dělat? Já jsem se jen šťastně usmívala a říkala mu: nic, budeme to nosit, vždyť je to úžasný. Každý máme po jednom triku z první várky
a nosíme je pořád. Ale teď už přišel čas přidat další kousky…

 

Bude mít kolekce nějaký název?

Všechno se skrývá pod „Láska je“. Nová kolekce ponese název Doma. Protože vše bylo, jak jsem řekla, vyrobeno doma. Sáhli jsme na každou nit, ze které je látka utkaná, byli u vyšívání a občas si připadali jako taxikáři. Udělala jsem obrovské množství testů, trvalo tři čtvrtě roku, než mi Matyáš řekl: ano, to jsou ony. Máš to! Můžeš je začít vyvíjet. A já celou dobu věděla, že to jsou a budou Šaty snů.

 

Šaty snů uvádějí zmiňovanou novou kolekci Doma, čeho dalšího se v ní dočkáme?

Šaty snů jsou taková vlaštovka. Vyvíjeli jsme skoro rok. Chtěli jsme si, aby byly z toho nejlepšího materiálu vyrobeného v Čechách, ušité lokálně, fair trade, což je samozřejmě náročné. Prvního půl roku jsme bojovaly s materiálem. Z mnoha důvodů jsme nechtěli zboží z Číny. Zjistili jsme, že v podstatě neexistuje evropský dodavatel, který by měl zboží odjinud. Proto mohou být látky tak levné. Lidé v Číně pracují za příšerných podmínek, jsou to buď děti, nebo třeba političtí vězni. A to jsme za žádnou cenu nechtěli, i když nám bylo jasné, že tím celou výrobu zase minimálně o půl roku prodloužíme a samozřejmě také velmi prodražíme. My ale máme rádi výzvy.

 

Proč padla volba zrovna na šaty?

Byla to první věc, kterou mi Matyáš pustil do výroby. Tvoříme ještě další produkty, ale Šaty snů byly první,
o kterých jsme byli stoprocentně přesvědčeni.

 

Čím jsou tedy výjimečné?

V první řadě jsou ze šesti metrů látky, což je opravdu veliká spousta materiálu na jedny šaty. Chtěla jsem, aby při chůzi vlály, a nechtěla jsem dělat kompromisy. Jsou ze stoprocentní bavlny. Látku jsme nechali utkat
a nabarvit doma, v České republice. Máme je ve třech barvách: sněhově bílé, přírodní a zelené. Přes záda po páteři mají výšivku v barevném tónu „O tobě sním“, což je citace z knihy DobroDruhům, z kapitoly Peru. Text je
o těšení se na miminko. Stejný nápis budou mít i šatičky pro malé princezny a overálky pro Sluncata. Jak už jsem řekla, chci mít něco krásného pro sebe a pro Slunce (smích). Šaty snů jsou minimalistické a sluší opravdu všem. Doprovází je vizuál, na kterém je celá naše rodina. Proto na jedné fotce v Šatech snů můžete vidět mně, mojí babičku, nevlastní ségru a mamku. Snažila jsem se sáhnout do všech cípů své milované rodiny. Uvidíte v nich tedy čtyři generace žen, každá jsme úplně jiná, vysoká, malá, tenká, černovlasá, blondýna.

Navíc jsou jednoduché, představuji si, že v nich můžu jít na Českého lva a stejně tak i na pískoviště a nebát si kecnout na zem. Chtěla jsem šaty, ve kterých mamka může do práce i na zahradu, babička do divadla                  i připravovat sváteční oběd, Anička na skejta i do školy. Sluší opravdu všem a hodí se pro každou příležitost. Prostě šaty snů (smích).

A pozor, všechny šaty budou na vyžádání i v kojící variantě. Zatím máme omezené množství sto kusů, co bude dál, se uvidí.

 

Prozradíte, co bude další kousek a kdy se na něj můžeme těšit?

Vedle kolekce Doma, která je lokální a budou v ní vznikat postupně a pěkně pomalu nové kousky, například lacláče na jaro a léto, bláznivé barevné mikiny, roláky a další. Samozřejmě máme stále Láska je trvalé produkty. Jsou to nádherná a pohodlná trika ze stoprocentní bavlny, taktéž mikiny, bodýčka a další. Plánujeme překvapení na první májové dny pro ženy a dívky a černočernou mikinu Láska je pro muže.

 

Jaký byl váš poslední rok? 

Musím říct, že na vzdory chandře z transformace covid úžasný. Pokřtila jsem mojí knihu DobroDruhům, odehrála spoustu Amerikánek na různých místech, taky hodně Med, natočila film Deníček moderního fotra, začali jsme natáčet náš podcast Do duší a rozjeli rodinnou firmu Láska je. A hlavně jsem celý ten rok pozorovala Slunce, které mi bere dech každý den víc a víc.

 

Co je u vás nového? 

Obnovili jsme zmiňovaný podcast Do duší, měli jsme pocit, že situace si to žádá. Manžel natočil akrobatickou rozhlasovou hru, kde mi dal ze známosti roli, je to velká sranda. Začínám točit film s Janem Svěrákem a seriál Jiřím Strachem a užívám si každodenní pokroky Slunce.

 

Co vám chybí a na co se těšíte?

Koncerty a divadlo. Dlouho jsem neviděla svého muže na stage. A taky tanec někde jinde než doma.

 

 

www.laskaje.cz