Jak vybrat paddleboardové pádlo

Jak vybrat paddleboardové pádlo

Jezdíte rádi na stand up paddleboardu? Napadlo vás někdy při zkoumání příslušenství, proč některé pádlo stojí i třikrát tolik co jiný model? A je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl? Odpověď na vaše otázky se dočtete v následujících řádcích.


Materiál pádla

Jeden z hlavních rozdílů mezi paddleboardovými pádly je v materiálu, ze kterého jsou vyrobeny.

Hliník (alu) – Základní, odolná pádla, která najdete v sadě u levnějších paddleboardových setů. Pro rekreační pádlování třikrát do roka jsou dostačující. Nevýhodou je vysoká váha, tvarová nestálost (pádlo časem můžete ohnout) a nízký přenos energie do záběru. Hliníkový shaft (rukojeť) se nejčastěji kombinuje s plastovým (nylonovým) listem, který vydrží i hrubší zacházení.

Sklolaminát – Též označováno jako fiberglass pádlo. Sklolaminát poskytuje oproti hliníku lepší tuhost a tím nabízí lepší přenos energie z každého záběru. Zároveň je dostatečně odolný. Sklolaminátové pádlo najdete v kombinaci s plastovým i sklolaminátovým listem. Často se i do materiálu přidává v různých poměrech karbon, tím se dosahuje nižší váhy a ještě lepší odezvy.

Karbon – Pokud jednou do ruky vezmete karbonové pádlo, už není cesty zpět. Nízká váha a perfektní přenos energie záběru do vody. Jedinou nevýhodou je křehkost, takže u karbonového pádla radíme nepůjčovat
a opatrně v mělkých vodách ;) Jo a taky stojí podstatně více než pádla z hliníku či sklolaminátu.

 

Typ konstrukce

Paddleboardová pádla se obecně vyrábějí ve třech provedeních:

Trojdílná pádla – jejich hlavní (ale i jedinou) výhodou je, že se vejdou do batohu k nafukovacímu paddleboardu. Nevýhodami je nižší tuhost, vyšší váha a možná netěsnost ve spojích, která může zapříčinit to, že má pádlo mírnou vůli. Pokud by totiž pádlo do sebe zapadalo naprosto přesně, hrozilo by zanesení spoje a pádlo by pak nešlo rozebrat. To platí především u mořské vody. U moře tak doporučujeme po každé jízdě skládací pádlo opláchnout sladkou vodou.

Dvojdílná pádla – tyto pádla jsou vhodná pro ambiciózní jezdce, kteří chtějí mít variabilní délku pádla s minimem spojů. Nejčastěji jsou tyto pádla vyrobena ze sklolaminátu či karbonu.

Jednodílná pádla (fixní) – pádla beze spojů, která se zařezávají na požadovanou délku. Seříznutí se dělá buď
u hlavičky nebo u listu. Výhodou je skvělá dynamika, nízká váha a díky absenci spojů do něj nikdy nenateče voda. Zcela logická nevýhoda je nemožnost měnit délku dle aktuálních podmínek a potřeb.

Kapitolou samou o sobě jsou dětská pádla. Bez kratšího a lehčího pádla dítě nikdy nebude správně pádlovat. Pokud vaše ratolest ráda tráví čas na paddleboardu, neopomíjejte tuto skutečnost. Dětské pádlo má i menší průměr dříku, aby pádlo lépe sedělo do dětské ruky.

 

Velikost a tvar listu

Ten, kdo si potrpí na detaily a myslí to s paddleboardingem vážně by se měl zamyslet i nad výběrem správné velikosti a tvaru samotného listu pádla. Velikost listu se nejčastěji udává v jednotce sqi (square inch) – tedy ve čtverečních palcích.

90-100 sqi 

Takto velký list má většina obyčejných setových pádel.
Velký list, vhodný pro běžné allroundové pádlování s nízkou frekvencí nebo pro ježdění na příbojových vlnách. Tato velikost nejlépe padne silným mužům.


80-89 sqi

Střední list je vhodný na delší vyjížďky a pádlování s vyšší frekvencí. Tato velikost listu je také vhodná pro lehčí (slabší) jezdce pro ježdění ve vlnách.


64-79 sqi

Menší list je vhodný pro děti, juniory, ženy nebo lehké muže na rychlé frekvenční pádlování.

Co se tvaru týče, tak list nejčastěji najdeme ve dvou základních tvarech: listy kapkovité a listy obdélníkové. Kapkovitý tvar je klasický tvar, který používá většina výrobců u levných setových pádel. Vhodný pro allround a wave paddleboarding. Používá se především u větších listů. Obdélníkový tvar oceníte při delších vyjížďkách
a při výkonnostním či závodním paddleboardingu. Je určen pro vysokou frekvenci záběru a nejčastěji jej najdete
u menších listů.

 

Zajímavé vychytávky

LeverLock – patentovaný systém pro snadnou možnost nastavení vícedílného pádla. Tento rychloupínací systém najdeme pouze u prémiových pádel. Prostě snadno a rychle zavřete páčku, která je integrovaná do hlavičky pádla. Nastavení délky je možné realizovat i jednou rukou za pochodu.

AntiTwist – U dražších dvojdílných a trojdílných pádel se používají různé antitwist systémy, které zabraňují protáčení horního dílu s hlavičkou, takže jí máte vždy vodorovně s listem.

Hybridní combo pádla – Paddleboardové pádlo, u kterého namísto hlavičky můžete nasadit i druhý list. Pádlo je tak možné využít jak pro stand up paddleboarding, tak i pro jízdu v kajakové pozici.

Floater na pádlo – Vícedílná pádla plavou na hladině pouze po omezenou dobu. Pokud začínáte nebo hodláte půjčovat pádlo i dětem, doporučujeme pořídit tzv. floater. Tedy pěnový válec, který na pádlo umístíte nad list
a nehrozí tak, že jej utopíte.