6 užitečných tipů, jak připravit děti na budoucnost
Výchova dětí není jen o zajišťování jejich základních potřeb, ale také o přípravě na komplikovaný život v dospělosti. Finance, bydlení, práce - s tím vším se jednou budou muset poprat sami.
Máme pro vás několik tipů, jak svým ratolestem vstup do dospělého života usnadnit. Ne nadarmo se říká, “těžko na cvičišti, lehko na bojišti”.
1. Spoření od narození
Jedním z nejlepších způsobů, jak dětem poskytnout finanční základ, je spoření. V ideálním případě byste s tím měli začít už v jejich raném věku. Někteří rodiče si to zamíří do banky hned po narození potomka.
Tradiční volbou bývá stavební spoření, jehož výhodou je příspěvek od státu. Alternativou je spořící účet, jehož výnosy ale nejsou tak vysoké. Vhodnou volbou mohou být různé investiční platformy jako například Portu.cz, kde můžete svým dětem spořit pravidelně i jednorázově.
ODBORNÍK SIMPLEA.CZ RADÍ: Chraňte své nejbližší tím, že si sjednáte kvalitní životní pojištění. V případě vaší nemoci, invalidity či úmrtí je finančně zajistíte.
2. Zaměřte se na plánování a dlouhodobé cíle
Čím dříve se vaše děti naučí, že nic nezískají pouhým mávnutím kouzelného proutku, tím lépe. Učte je, že úspěch vyžaduje úsilí a trpělivost. Vysvětlete jim, odkud se peníze berou, a jak je obtížné je vydělat. Více si budou vážit věcí, které dostanou.
Pomožte jim dosahovat jejich “malých” snů a motivujte je. Pokud si například budou přát novou hračku, vytvořte s nimi finanční plán, jak na něj našetřit z kapesného. Jako motivaci jim můžete k určité naspořené sumě vždy přidat “bonus”.
3. Učte děti finanční gramotnosti
Finanční gramotnost se stále podceňuje, což je vidět u mnoha dospělých, kteří mají problém vyjít s penězi. Děti byste měli zasvětit do světa financí nejlépe už v útlém věku, kdy začínají chápat, co to jsou peníze a k čemu slouží.
Důležité je, aby pochopily, jak peníze fungují a v čem tkví jejich hodnota. K tomu skvěle poslouží hospodaření
s pravidelným kapesným, které simuluje výplatu. Už od šesti let mohou mít vlastní bankovní účet a několik let později jim banka svěří i první debetní kartu.
Naučte děti sestavovat vlastní rozpočet a založte jim v bance vlastní dětský účet. Ve vyšším věku je seznamte
s konceptem pojištění a osvětlete jim, proč je osobní zodpovědnost důležitá .
4. Buďte jim dobrým příkladem
Rodiče jsou pro děti vzorem. Sledují, jak se chovají jeden k druhému, jak řeší problémy i to, jak nakládají
s penězi. Buďte k nim otevření a sdílejte s nimi své denní radosti i strasti. Snáze pochopí, jak vypadá a funguje svět dospělých a nebudou překvapené prvním problémem, na který narazí. Zároveň se před nimi nestyďte přiznat své chyby a klidně je o požádejte o názor, jak by se zachovali oni.
5. Vysvětlete jim, co jsou půjčky a jak fungují
Každý rok v Česku skončí v exekuci desetitisíce lidí. Ve většině případů je příčinou finančního úpadku špatná finanční gramotnost a neznalost zásad bezpečného půjčování.
Vysvětlete dětem, jak půjčky fungují a k čemu slouží. Osvětlete jim základní pojmy, jako je úroková sazba
a RPSN. Seznamte je s jednotlivými typy půjček, kdy je rozumné si půjčit a kdy nikoliv, a upozorněte je na to,
k čemu vede nesplácení závazků.
6. Investujte do jejich vzdělání
Vzdělání je jedním z klíčů k úspěšnému životu. Podporujte své děti v rozvíjení jejich znalostí a dovedností. Kromě formálního vzdělání podporujte i jejich zájem o koníčky, sport, technické dovednosti, ale i třeba schopnost založit vlastní firmu a vést ji.
Divili byste se, kolik dětí je schopno ve velmi raném věku vymyslet perfektní byznys plán. Může se jednat
o maličkosti, jako je prodej hraček na bazaru nebo výroba ručně vyrobených náramků. Využívejte online výukové programy a poučte děti o rizicích a nástrah spojených se surfováním na internetu.
Příprava dětí na lepší budoucnost začíná jejich narozením. Učte je zodpovědnosti, spolehlivosti a nezávislosti. Dostanou do života skvělý základ, se kterým se zaručeně neztratí.
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)