Nízké teploty mohou vést ke zpomalení růstu květin

Chraňte muškáty a další letní květiny před chladem
Jakmile začne slunce více vykukovat a dny se prodlouží, stále více lidí se vrhne na výsadbu a přesazování květin. Také vás láká vysadit v teplejších jarních dnech na balkón nebo terasu muškáty nebo jiné letní květiny?
I když to zní skvěle, nemusí to být vždy dobrý nápad. I odolné muškáty nemají rády teploty pod 12 °C, a navíc se růst květin výrazně zpomaluje. Nemluvě o tom, že když teploty klesnou pod 5 °C, jejich růst se zcela zastaví. Právě kvůli teplotním výkyvům byste měli s výsadbou počkat, až už nebudou noční mrazy a denní teploty budou dvouciferné. To bývá obvykle kolem poloviny května. Pokud se však přeci jen rozhodnete začít s výsadbou koncem dubna nebo začátkem května, kdy ještě může být chladno, existují způsoby, jak muškátům pomoci přežít nižší teploty.
Odborníci ze společnosti Pelargonium for Europe (PfE) nabízejí deset užitečných rad:
Tip 1: Umístěte muškáty poblíž stěn domu
Muškáty v blízkosti stěn domu využívají teplo sálající z budovy. Stěny jsou dobrými akumulátory tepla, takže mohou zmírňovat teplotní rozdíly mezi dnem a nocí.
Tip 2: Nepokládejte muškáty přímo na zem
Přízemní mrazíky mohou vzniknout, i když teploměr stále ukazuje plus. Studený vzduch se nejen propadá dolů, ale také se tam hromadí, proto byste měli muškáty umístit na vyvýšené místo. Izolační účinek může mít také novinový papír pod květináči.
Tip 3: Ideální místo je pod střechou
Teplý vzduch stoupá, studený klesá. Proto má smysl umístit truhlíky a květináče s rostlinami za chladných nocí pod střechu (a nejlépe také blízko zdi). Teploty jsou zde mírnější.
Tip 4: Muškáty k večeru přikryjte
Zahradní nebo bublinková fólie, či dokonce prostěradlo vám pomůže ochránit květiny před chladem. Jako přehoz můžete použít také kartonovou krabici. Během dne odstraňte jakýkoli tmavý kryt, aby se k vysazeným rostlinám dostalo světlo. Zahradní fólii můžete nechat přes květináče přehozenou o něco déle.
Tip 5: Muškáty raději odneste z balkonového zábradlí
Dokud ještě hrozí mráz, není dobré nechávat květináče a truhlíky zavěšené na balkonovém zábradlí. Je to pravděpodobně jediné místo ve vašem domě, které je nejvíce vystaveno větru a povětrnostním vlivům. Mrazivé noci může rostlinám pomoci přežít použití fólie. Květináče a truhlíky raději ale dejte z balkónu dolů a umístěte je buď ke stěně domu, nebo do chráněného vnitřního prostoru.
Tip 6: „Nouzový úkryt“ v případě mrazu
Pokud se velmi ochladí, je třeba muškáty dočasně přemístit do chráněného vnitřního prostoru. Zároveň by ale jejich pobyt uvnitř měl být co nejkratší. Několik dní mohou také přečkat v garáži nebo v zahradním přístřešku, kde nemrzne.
Tip 7: Nenáročné na vodu
Přestože si muškáty v letních vedrech libují v každodenní zálivce, na začátku sezóny by se měly zalévat jen velmi střídmě. Při nízkých teplotách se jejich metabolismus zpomaluje, takže potřebují mnohem méně vody. To platí i v případě, že se během roku vyskytnou období krátkodobého ochlazení.
Tip 8: Nejslabší článek
Pokud jde o to, aby smíšené kombinace letních květin přečkaly krátké chladné období v dobrém stavu, je třeba určit nejslabší článek. Většina letních květin prodávaných v Evropě nemůže dlouhodobě zůstat v prostředí
s teplotou pod 5 °C – a to platí i pro muškáty.
Tip 9: Nainstalujte si aplikaci pro sledování počasí
Jak poznáte, že se blíží přízemní mrazíky? Situaci vám pomohou vyhodnotit aplikace určené ke sledování počasí. Součástí vaší každodenní rutiny by měla být i kontrola předpovědi počasí, zejména na začátku vegetačního období. Nespoléhejte se však ale pouze na předpověď. Skutečné podmínky závisí na mnoha faktorech, jako jsou okolní budovy, vítr nebo vlhkost vzduchu.
Tip 10: Co kdyby?
Pokud vaše muškáty postihne slabý mráz, nemusí to být nutně katastrofa. Pokud omrznou pouze listy, rostliny se mohou rychle zotavit. Nesmí být poškozen stonek a kořenový systém.
Proč muškáty nesnášejí mráz?
Muškáty nesnášejí mráz, protože se s ním nesetkávají ani ve svém původním prostředí. Pocházejí z Jižní Afriky (dnešní JAR), konkrétně z oblasti kolem Stolové hory, kde je podnebí podobné jako v oblasti stepí. Prší tam velmi málo a průměrná roční teplota se pohybuje kolem 25 °C. Ani v zimních měsících teploměr téměř neklesá pod 5 °C. Teploty kolem nuly muškátům signalizují, že je právě zima.
V tomto období tedy nastává přestávka v růstu, ze které se musí nejprve vzpamatovat. Pro srovnání: v roce 2021 označila německá meteorologická služba oblast Kolína nad Rýnem-Stammheimu za nejteplejší místo
v Německu. Průměrná roční teplota tam dosahovala až 11,4 °C!
Odborné rady týkající se péče o muškáty získáte u specializovaných prodejců.
O iniciativě Pelargonium for Europe
Pelargonium for Europe (PfE) je marketingová iniciativa evropských pěstitelů pelargonií Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One a Syngenta Flowers. Iniciativa byla založena v roce 2016 s cílem podpořit a dlouhodobě zajistit prodej pelargonií v Evropě. Kampaň nyní probíhá ve 22 zemích.
V Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku jsou aktivity podporovány EU
v rámci kampaně „Stars Unite a Europe in Bloom“. Pro více informací navštivte: www.pelargoniumforeurope.com.
zdroj/foto: www.pelargonium-for-europe.com
Komentáře (0)
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)