Přiměřený pohyb v každém věku významně pomáhá v boji proti osteoporóze

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Osteoporózou trpí každá třetí žena a každý pátý muž starší 50 let. Jde tedy doslova o civilizační onemocnění, při kterém dochází k celkovému úbytku kostní hmoty, postupnému snižování pevnosti kostí a v důsledku toho k častým zlomeninám. Kromě genetických předpokladů jsou hlavními příčinami nedostatečný příjem vápníku a vitamínu D ve stravě, chybějící pohybová aktivita, kouření nebo nadměrný přísun alkoholu a kofeinu. Této chorobě, která je laicky označována jako ´tichý zloděj kostí´, lze přitom s dobrým efektem předcházet pravidelným pohybem a stravou bohatou na vápník
a vitamín D. Jejich nedostatek je také možné kompenzovat volně prodejnými léčivými přípravky s obsahem kostních minerálů.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výskyt osteoporózy v populaci se neustále zvyšuje i v důsledku prodlužujícího se věku dožití. Ve vyspělých ekonomikách se jedná až o 8 % populace. Onemocnění, pro které je typické řídnutí kostí, postihuje více než 750 tisíc pacientů v České republice, tři čtvrtiny z nich tvoří ženy nad 45 let. Při onemocnění dochází k porušení rovnováhy mezi odbouráváním a novotvorbou kosti. „Pravděpodobnost onemocnění roste s věkem a svou úlohu zde hraje genetická dispozice. První příznaky osteoporózy bývají často zavádějící a jsou příčinou oddalování diagnózy a léčby. Často tak dochází k odhalení nemoci až při samotné zlomenině. Pokud se začnou objevovat bolesti zad či dlouhých kostí, problémy s hlubokým nádechem nebo u dotyčného pozorujeme tendenci ke kulatým zádům, je načase vyhledat lékaře,“ vysvětluje Doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory.

Na vině je genetika i naše prohřešky

Za vznik onemocnění mohou zhruba z 60 % genetické predispozice. Rizikovou skupinou jsou především ženy se světlou pletí menšího vzrůstu nebo výrazně štíhlé postavy, ve věku 55 let a starší anebo s předčasnou menopauzou před 45 rokem věku. „Osteoporóza patří mezi onemocnění typická pro období menopauzy.
Pro ženy v této věkové skupině je proto obzvlášť důležité dbát na zdravý životní styl a věnovat zvýšenou pozornost svému zdraví a prevenci,“
doplňuje Doc. Vyskočil.

Zatímco s genetickými dispozicemi nic nezmůžeme, další prokázané příčiny vzniku osteoporózy padají často plně na naše bedra. Jednou z nich je nedostatečný příjem vápníku a vitamínu D ze stravy. Přitom stačí do jídelníčku zařadit pravidelnou konzumaci potravin bohatých na obě látky. V případě doplnění vápníku je vhodné konzumovat především mléčné výrobky, ale i mák nebo sezam, vitamín D je hojně zastoupen v rybách a mořských plodech. Dalšími významnými faktory ovlivňujícími vznik osteoporózy jsou nedostatek pohybu, kouření, nadměrná konzumace alkoholu a kofeinu nebo nadužívání léků, především pak ze skupiny kortikoidů.

 

 

 

 

 

Jedním z preventivních opatření proti ´zloději kostí´ je přiměřený pohyb

V rámci prevence osteoporózy a její progrese je klíčový příjem adekvátního množství vápníku a vitamínu D
ze stravy, přiměřený pohyb a včasná diagnostika onemocnění. „Přiměřená pohybová aktivita je velmi důležitá, protože přímo podporuje vznik a přestavbu kostí,“ vysvětluje Mgr. Iva Bílková, vedoucí fyzioterapeutka pražské FYZIOkliniky. „Pohyb a vyvážená strava bohatá na vápník a vitamin D jsou přitom důležité již od dětství a v dospívání, kdy dochází ke stavbě kosterního aparátu a tvorbě kostní hmoty. Ta se vytváří zhruba do 30 let, poté nám kostní hmota ubývá, po 50 roce věku se u žen vlivem hormonálních změn tento úbytek ještě zrychluje,“ doplňuje Bílková. Podle ní jsou v rámci prevence vhodné především aktivity, při kterých jsou zatěžovány kosti ve vzpřímené poloze proti gravitaci, jako je chůze, běh, tanec nebo tenis. Ty je vhodné doplnit o cvičení pro správné držení těla, stabilizaci končetin a trupu a odstranění svalových dysbalancí.

Nemoc odhalí jednoduché a bezbolestné vyšetření

Pokud patříte do rizikové skupiny, nebo máte k onemocnění osteoporózou genetické dispozice, je vhodné požádat svého praktického lékaře nebo gynekologa o doporučení na denzitometrické vyšetření. To určí množství minerálů a hustotu kostní tkáně. „Denzitometrické vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 10 minut. Je velmi přesné, v současné době dokážeme díky měření odhalit i zcela nepatrný úbytek kostní hmoty,“
říká MUDr. Barbora Hanychová z Diagnostického centra Olšanská na Praze 3 a doplňuje: „Vyšetření je možné provést v jakémkoliv věku, a to i bez doporučení lékaře. V tomto případě je však třeba počítat s úhradou – poplatek činí zhruba od 300 do 800 korun dle zdravotnického zařízení.“

 

 

Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky. Léčivý přípravek Caltrate Plus zajišťuje dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan
a bor), které hrají důležitou roli v metabolismu kostí. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná. 

Bohemia Sekt ICE 0% nově i v menší lahvi

Dlouhé dny zalité sluncem, kdy se vzduchem nese smích a dobrá nálada, jsou jako stvořené k bezstarostné zábavě. Ať už se sejdete s přáteli na...
Reklama
Reklama