Začala hlavní bleší sezóna. Víte, jak před nepříjemnými parazity chránit psy a kočky?

Sdílet článek

Reklama
Reklama

 

Invazím blech v tomto období nahrává celá řada faktorů. Jedním z nich je i ten, že chovatelé začínají
s nástupem podzimu celkově podceňovat ochranu před vnějšími parazity. Velká část lidí se mylně domnívá,
že s končící sezónou klíšťat už není čeho se obávat, a přestávají používat prostředky chránící nejen před nimi,
ale i dalšími vnějšími parazity včetně blech. Těm proto během podzimních měsíců nastávají skutečné hody.
Na to, aby zvířeti a jeho chovateli nadělaly víc starostí, než si vůbec dovedeme představit, jich ani nemusí být tisíce. Problémy může způsobit i pár blech v kožichu. Jejich výskyt tedy není radno podcenit, i když se to zpočátku může jevit jakkoli banální.

Neustálé kousání a sání krve dokáže psům, kočkám i lidem pořádně znepříjemnit život už samo o sobě. Blecha totiž po kousnutí vylučuje látku zabraňující srážlivosti krve, což jí umožňuje krev sát, a právě tato látka je příčinou toho, proč bleší kousnutí tak nepříjemně svědí. U některých citlivějších zvířat se dokonce může rozvinout alergie na bleší kousnutí. „Jedná se o intenzivní svědění pokožky způsobené látkami v bleších slinách, které může přetrvávat po dobu až 3 týdnů. Zvíře je neklidné a můžeme na jeho těle najít vyrážku nebo zesílenou tmavší kůži. U psů tyto změny pozorujeme nejčastěji v oblasti beder, u koček bývají v oblasti zad, břicha anebo stehen,“ říká veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D. s tím, že citlivé mazlíčky je proto vhodné chránit před blechami celoročně. Nepřetržitým škrábáním postižených míst může zvíře začít ztrácet srst a malé ranky na kůži se stávají vstupní branou pro infekce. U štěňat a koťat může napadení blechami způsobit až chudokrevnost.

V boji s nepříjemnými parazity může pomoci celá řada běžně dostupných přípravků. Chovatelé by ale měli mít alespoň základní povědomí o tom, jak fungují, a vybírat si je i s ohledem na možné komplikace. Přípravky proti blechám a klíšťatům se liší například v tom, jak dochází k jejich usmrcení. „U některých přípravků je nutné, aby došlo k přisátí blechy nebo klíštěte, kvůli čemuž v případě blech dochází k podráždění a možnosti vzniku alergie na bleší kousnutí a u klíšťat hrozí nebezpečí přenosu onemocnění. Z tohoto pohledu jsou tedy nejvhodnější přípravky, které blechy a klíšťata likvidují už při kontaktu se srstí nebo kůží,“ radí Barbora Červená.  

Vhodným pomocníkem se tak může stát například obojek Foresto, který má přesně tyto účinky a hubí dospělé blechy i jejich vývojová stádia. Psům i kočkám zajišťuje ochranu až na 8 měsíců, a nejen teď na podzim se ukáže být jejich spolehlivým ochráncem. Pokud chovatel preferuje jiný typ přípravku než obojek, může pro psy použít pipety Advantix, které zvíře chrání nejen před blechami, ale také v babím létě a při teplejším podzimu stále ještě dost aktivními klíšťaty a komáry po dobu až čtyř týdnů. Kočky před blechami chrání přípravek Advantage, opět ve formě spot-on. Ten lze doporučit i jako součást léčby alergické dermatitidy vyvolané blechami.

Proč se má po odblešení i odčervovat?

Ačkoli blechy patří mezi vnější parazity, neznamená to, že škodí jen povrchově. Mohou přenášet i řadu virových a bakteriálních onemocnění, mimo jiné lymskou boreliozu, endemický tyfus nebo mor. Obtížný hmyz je také mezihostitelem tasemnice, která parazituje v trávicím traktu zvířete. Psi a kočky si nevítané obyvatele svých kožíšků vykusují a tím pádem mohou infikovanou blechu, a s ní i tasemnici, snadno pozřít. Nakažení tasemnicí pak může vést až k obávané alveolární echinokokóze, která těžce poškozuje játra. Zodpovědní chovatelé by tedy měli po odblešení zvířete zajistit také jeho odčervení.

I v tomto případě je na místě prevence, protože poznat, že má pes nebo kočka vnitřní parazity, nemusí být vždy snadné. Infekce často probíhají bez příznaků nebo jsou jen nenápadné a nespecifické. Projevují se například zhoršenou kvalitou srsti, nepřibíráním na váze nebo občasným řidším trusem. Paraziti pak mohou být jednou
z příčin průjmů, zvracení či dokonce nervových symptomů jako jsou křeče nebo ochrnutí končetin.

Proti vnitřním parazitům v podobě tasemnic, měchovců a tenkohlavců se primárně používají odčervovací tablety. Na trhu je k dostání například ucelená řada Drontal, která je připravena jak pro podání mláďatům a dospělým, tak menším či větším plemenům. Pejskové ocení například ochucenou odčervovací tabletu ve formě kostičky s názvem Drontal Dog Flavour, kterou bez problémů přijímá devět z deseti psů. „Odčervování zvládnou i méně zkušení chovatelé. Důležité ale je, aby dbali na jeho pravidelnost. V ideálním případě by zvíře mělo být odčerveno aspoň jednou za čtvrt roku. U koček a psů, kteří mají více volnosti a mohou lovit, je odčervení doporučováno i častěji,“ připomíná Barbora Červená. 

Nejdřív kožich, pak i pelíšek a celý byt

Na samotných zvířatech většinou žije jen kolem 5 procent blech z celé kolonie a obvykle se v jejich kožiších vyskytují jen ve chvílích, kdy potřebují sát krev, což může trvat jen pár desítek minut či několik hodin denně. Většinu času blechy tráví mimo zvíře, vždy ale v jeho těsné blízkosti. Najdeme je zejména v pelíšcích, kobercích a v čalouněném nábytku. „Blechy jsou velice odolné. V nepříznivých podmínkách zůstávají jejich larvy v kokonu
a vydrží čekat na blízkost hostitele až jeden rok. Dospělá blecha pak bez problémů přežívá bez potravy až půl roku. Při napadení zvířete blechami je proto nutné myslet i na důkladnou očistu všech prostor, ve kterých se pes či kočka pohybují,“
upozorňuje veterinární parazitoložka Barbora Červená. Je tedy zapotřebí provést důkladný úklid všech věcí a prostor včetně těch, které se nedají snadno vytřít, vyprat nebo vyluxovat. V takovém případě pomůže například přípravek Bolfo sprej, který je zároveň možné použít i na zvířata jako taková.

Chovatelé by měli mít na paměti, že je vždy lepší napadení blechami předcházet než složitě řešit následky jejich invaze. Pokud totiž neprovedou důkladnou očistu prostředí, budou se líhnout stále nové a nové blechy, které budou útočit nejen na psy a kočky, ale i na lidi. Okřídlené moudro dědy Komárka o tom, že blechy psí na člověka nejdou, je totiž velký omyl. A ve většině případů navíc zvířata napadají blechy kočičí. 

 

Věděli jste, že…

  • blecha je jedním z nejčastějších vnějších parazitů psů a koček?
  • blecha může na svém hostiteli přežívat až 140 dní?
  • bleší samička naklade denně až 50 vajíček, která jsou roznášena všude tam, kde se zvíře pohybuje?
  • na zvířatech parazitují jen dospělí jedinci? Až 95 procent celé bleší populace v různých vývojových stadiích žije mimo kožichy zvířat.
  • vývojový cyklus blechy trvá za příznivých podmínek jen dva až tři týdny?
  • alergie na bleší kousnutí je nejčastějším kožním problémem psů a koček?

 

Další zajímavé informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete na adrese animalhealth.bayer.cz a na YouTube kanále Bayer pro zdravé mazlíčky.

https://www.youtube.com/watch?v=c9rptomjL2E

https://www.youtube.com/watch?v=TFFEkf8Pz_A

 

Foresto 1,25 g + 0,56 g obojek pro kočky a psy ≤ 8 kg a Foresto 4,50 g + 2,03 g obojek pro psy > 8 kg jsou veterinární léčivé přípravky.

Délka obojku 38 nebo 70 cm. Smrtící a repelentní účinek (zabraňuje sání) proti klíšťatům po dobu 8 měsíců. Léčba a prevence zablešení 7–8 měsíců.

Advantix spot-on roztok pro psy do 4 kg, od 4 do 10 kg, od 10 do 25 kg a nad 25 kg je veterinární léčivý přípravek. Nepoužívejte u koček.

Advantage 40 mg roztok pro nakapání na kůži – spot-on pro malé kočky a králíky. Nepoužívat u koťat do 8 týdnů věku. Advantage 80 mg roztok pro nakapání

na kůži – spot-on pro velké kočky a králíky. Veterinární léčivý přípravek je vydáván bez předpisu.

Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety působí proti nejčastějším vnitřním parazitům u psů – pro léčbu infekcí vyvolaných oblými a plochými červy a prvoky Giardia.
Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety, Drontal JUNIOR perorální suspenze, Drontal tablety a Drontal PLUS flavour 35 kg tablety
jsou veterinární léčivé přípravky. Před použitím si pozorně přečtěte příbalovou informaci.

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama