Tipů jak správně napsat životopis je mnoho. Věnují se profesnímu profilu kandidáta, dosaženým vzděláním i dovednostmi. Taky upozorňují na pravopisné chyby, které vám dokážou zničit celé CV.
Můžete mít životopis stylizovaný přesně podle posledních „trendů“, ale bystré oko personalisty hned na první pohled zjistí, že pravopis může být váš „kámen úrazu“.
Říkáte si, že jste si CV přece zkontrolovali a pro jistotu jste ho nechali ještě „projet“ některým z počítačových programů? I to vám ale nezaručí pozitivní výsledek.
Co o vás chyby prozradí
Pravopis je učivo 1. stupně základní školy. Tam se učíme například vyjmenovaná slova, velká a malá písmena. Což bývá pro mohé oříškem i v pozdějším věku, a tak nejčastěji tak dochází k chybám.
Personalista je taky jen člověk a nad nějakou tu malou chybou vám může přimhouřit oko. Jestli ji však máte v každé větě, bude to pro něho jasný signál, že když si nedokážete ohlídat chyby v životopise, bude to v práci nejspíš dost podobné. Především, budete-li se v CV chlubit svou spolehlivostí a důrazem na přesnost.
Těchto 5 gramatických chyb byste opravdu dělat neměli
- Nesprávná jména společností: Ale taky počítačových programů, různých aplikací apod. Pokud špatně napíšete jméno společnosti ve které si žádáte o místo, rozhodně na personalistu dojem neuděláte. To samé se týká i v případě, když neuvedete správné názvy programů se kterými umíte pracovat, vám body opravdu nepřidá.
- Překlepy: V rychlosti se může někdy stát, že vám vypadne nějaké to písmenko nebo jen přehodíte jejich pořadí. Třeba „dovednosti“ napíšete „dovednosit“. Stalo se vám to víckrát? Personalista si dá rychle dohromady, že zbrklost je jedna z vašich vlasností.
- Velká písmena: Určité změny v pravidlech pravopisu nám trochu mohly pomotat hlavu se znalostmi psaní velkých a malých písmen. Ale mimo to taky převzaté zvyky z angličtiny, kdy v nadpisu nebo u funkcí píšeme velká písmena – to u nás neplatí. Určitě nepište „Vedoucí Nákupu“ a dodržujte názvy funkcí vždy malým písmenem.
- Předložky: Bohužel častým nešvarem je nesprávné použití předložek. Není žádným tajemstvím, že se lidem běžně plete „s“ a „z“. Jenže když napíšete „pracovala jsem na obchodním oddělení“, je jasné, že s gramatikou tak trochu bojujete. Tuto chybu ale každý program nerozezná. Máte pochybnosti? Skontrolujte si raději vazbu slovesa s předložkou ve slovníku nebo pravidlech pravopisu.
- By jste: Ano, tohle je ta jedna z chyb, po které váš životopis skončí v koši ještě dřív než se stačíte vůbec nadechnout. Zvlášť, když se ucházíte o pozici spojenou s psaním. Pokud si do CV napíšete, že je vaší předností bezchybná čeština, pak vás tento faux pas rychle vyřadí ze hry. Správně se píše „abyste“, „kdybyste“. A stejně tak se vyvarujte psaní „by jsme“. Správná varianta je pouze „bychom“.
A závěrem upozorníme ještě na jednu důležitou věc. Snažte se v motivačním nebo průvodním dopise nezkomolit jméno personalisty, kterému žádost posíláte. To byste se mohli s pozváním na pohovor rovnou rozloučit.
Zdroj foto: Pixabay