Silné spojení mezi psychickým a fyzickým zdravím

Sdílet článek

Reklama
Reklama

V dobách antického Řecka bylo hojně užíváno pojmu kalokagathia, který označoval ideál harmonického souladu tělesné i duševní krásy. Převedeno do dnešních slov, jednalo se o označení vyváženosti mezi fyzickým
a psychickým zdravím. Pokrok ve vědě s sebou přináší mnohá zjištění, o nichž věděli již dávní předkové, avšak v mnoha případech teprve moderní postupy pomohly odhalit tyto souvislosti. Čím dál častěji se tak můžete setkat s myšlenkou, že lidské tělo je podobné složitému stroji, přičemž závada jakékoliv části může ovlivnit některé další, případně znemožnit správné fungování celku. Co dnes víme o tomto neviditelném propojení fyzického a duševního zdraví?

Psychické zdraví

Definice duševního neboli psychického zdraví může být opravdu složitá, ovšem dalo by se říci, že psychicky zdravý (či zdatný) člověk si je vědom sám sebe i svého potenciálu; zvládá běžný nátlak, který s sebou život přináší; je produktivní, plodný, vyrovnaný a tím prospěšný nejen sobě, ale také svému okolí. Možná si říkáte, že netrpíte žádnou duševní poruchou a životní strasti zvládáte celkem obstojně, ale pokud máte problémy se spánkem, stravovacími návyky, sociální izolací, ztrátou energie, výkyvy nálad či poklesem výkonu, pravděpodobně máte mezery ve vaší psychické zdatnosti. Než si zaděláte na problémy, jako jsou deprese, úzkost nebo některé závažnější poruchy, bylo by vhodné učinit pár změn ve vašem životě. K tomu, co pro to můžete udělat, se ještě dostaneme.

 

Fyzické zdraví

Když někdo řekne „fyzické zdraví“, většinou si představíme dva základní pilíře, na kterých stojí – strava a aktivní pohyb. Konzumace vyvážené stravy je skutečně jednou z nejdůležitějších podmínek kvalitního života bez nemocí – ne nadarmo se žaludku přezdívá „druhý mozek“. Co se týká pohybu, situace se zdá trochu komplikovaná. Přestože každodenní pracovní nasazení mnohé z nás posadilo na několik hodin denně
k počítači, zároveň sledujeme rostoucí zájem o zdravý životní styl. Skoro by se zdálo, že si lidé začínají plně uvědomovat dopad moderního stylu života, jemuž více méně musí čelit. Nedostatek pohybu souvisí s rizikem chronických a civilizačních chorob různých typů, jako jsou obezita, diabetes, osteoporóza, kardiovaskulární onemocnění atd.

Souvislost mezi psychickým a fyzickým zdravím


Deprese oslabuje imunitní systém

Jedná se o nejčastější psychický problém vůbec, přestože může být problém odlišit hlubokou depresi od přechodně špatné nálady, kterou tu a tam zažívá každý z nás. Osoby s touto diagnózou mnohem snáze podlehnou nachlazení, jelikož jejich imunitní systém je oslaben. Také se u nich může rozvinout vážnější onemocnění, jako je astma atd. Vědci se domnívají, že tento efekt je možné pozorovat i v opačném pořadí – tj. oslabená imunita může zapříčinit depresi. Dlouhodobé působení stresu například může spustit obrannou zánětlivou reakci organismu, která poté negativně ovlivňuje náladu. Postižený se tak točí v začarovaném kruhu, přičemž cestou ven je provedení změn na fyzické i psychické úrovni.

psychické a fyzické zdraví

 
Duševní zdraví a srdeční choroby

Určitě jste už někdy v životě slyšeli, že se nemáte rozčilovat, protože byste mohli dostat zástavu srdce. Hněv, stres a úzkost vážně mohou způsobit infarkt, což potvrdili australští vědci v roce 2015. Záchvaty intenzivního vzteku zvyšují riziko záchvatu srdce až 8,5krát. V souvislosti s úzkostí je pravděpodobnost dokonce 9,5krát vyšší – ohroženou skupinou jsou nejen starší lidé. Časopis World Psychiatry v roce 2017 publikoval studii, ve které vědci přišli na to, že pacienti trpící schizofrenií, bipolární poruchou či těžkou depresí vykazují až o 53 % vyšší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Také v tomto případě je na vině mimo jiné úzkost, mnohdy chronického rázu.

Zajímavost: CBD (kanabidiol), nepsychoaktivní látka z rostlin konopí, působí na specifické receptory v lidském těle, díky čemuž nabízí účinky podobné antidepresivům. Výzkumy potvrdily, že může mít stejný či podobný efekt jako běžně předepisované léky na depresi, dokonce s některými funguje v synergii a podporuje jejich účinek.


Vliv psychického rozpoložení na spánek

Dlouhodobé vystavení tlaku či stresu vede k problémům se spánkem, ale to nemusí být jediná příčina. Velmi často trpí nespavostí lidé potýkající se s depresemi a úzkostnými stavy. Opět spolu tyto faktory navzájem souvisí, čemuž nepomáhá ani fakt, že depresivní a úzkostliví jedinci obvykle nejsou pohybově aktivní. Ostatně to není vůbec překvapivé – když má člověk „černé“ myšlenky, skutečně poslední činnost, kterou by dělal
s nadšením, je cvičení anebo jiná forma pohybu. Spánek je nesmírně důležitý pro fyzickou i psychickou regeneraci, tudíž se dotyčný zase dostává do bludného kruhu. Jinými slovy, opětovně je zapotřebí provést změnu v obou aspektech – tedy duševním i fyzickém.

 

Jak zlepšit celkový zdravotní stav?

  • Pohyb na čerstvém vzduchu – pokud se necítíte dobře, může pro vás být těžké vytáhnout paty z domu, ale věřte, že vám to přinese mnoho pozitivních změn. V nejlepším případě si zkuste dát krátký běh, popřípadě delší procházku v přírodě. Pohyb je známou aktivitou, při níž se do těla vyplavují endorfiny
    a další hormony, které stojí za zlepšením celkové nálady.

  • Snažte se dodržovat spánkový režim – vytvořte si harmonogram, který budete dodržovat. Měl by zahrnovat jednak čas, kdy půjdete spát, jednak konkrétní body, jež budete striktně dodržovat. Doporučuje se před spaním řádně vyvětrat místnost, hodinu před ulehnutím vypnout televizi, notebook, počítač, eventuálně telefon. Elektronické přístroje vyzařují modré světlo, které lidský mozek detekuje jako denní, což může být jeden z důvodů, proč se vám špatně usíná.

  • Udělejte si čas na aktivity, které vás naplňují – každý z nás má nějaký koníček. A pokud ne, pravděpodobně jste jej prozatím ještě neobjevili. Zkuste si vzpomenout, co vás naposledy udělalo šťastnými – ve skutečnosti nezáleží na tom, zda se jedná o ruční práce, malování, čtení, meditaci, sport, relaxování ve vaně či jinou aktivitu. Provozovat činnost, v níž nacházíte zalíbení, vám prospívá zejména po psychické stránce. Vy teď už víte, že se tím pádem budete cítit dobře ve svém těle, proto nezbývá, než se do toho pustit.

  • Buďte si nablízku, pokud to jde – socializace čili osobní interakce s lidmi je klíčová pro to, abyste se cítili dobře. Člověk je přirozeně společenský tvor, dělá mu radost navazovat přátelství a diskutovat na témata, která jsou mu blízká. Co takhle spojit předchozí aktivity se setkáním s přáteli? Můžete se společně zúčastnit procházky v parku, vyrazit na výlet do hor nebo se pustit do vašich oblíbených aktivit.

  • Jezte zdravě a zůstaňte aktivní – udělejte si ze zdravého stravování a pohybu životní styl. Zkuste si dávat malé cíle, které budete postupem času plnit, protože tímto způsobem zůstanete stále motivovaní. Příprava chutných a vyvážených jídel může být skutečně zábava, ale snažte se postupovat pomaleji – nemějte na sebe přehnané nároky, jelikož ty často vedou k frustraci. Krok po kroku se snažte změnit své návyky, vy i vaše okolí to jistě oceníte.

 

 

 

 

zdroj: https://www.fitcann.cz/blog/silne-spojeni-mezi-psychickym-a-fyzickym-zdravim/

 

 

Reklama
Předchozí článek
Další článek

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

Pokud vás trápí bolesti zad, noci jsou pro vás dost možná noční můrou. Lehnete si do postele
a někdy se i celé hodiny převalujete. Nemůžete najít polohu, ve které by vám bylo dobře. Ve které byste mohli usnout. Ráno jste pak jako zlámaní a děsíte se dalšího večera, další noci… Pohybová specialistka Zuzana Rybářová pro vás připravila přehled nejčastějších spánkových poloh a rad, jak se v nich uvelebit, aby ten vytoužený spánek přišel co nejdříve.

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Představujeme vám naši exkluzivní Krémovou barvu na rty a tváře – naprosto nepostradatelný kousek ve vaší kosmetické taštičce. Tento trendový produkt je zde, aby zcela změnil váš pohled na líčení. Pouze jediným dotekem této všestranné barvy na lícní kosti, rty a dokonce i oční víčka dosáhnete vzhledu, který je svěží, zářící a plný života.

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama