Nejčastější zdravotní nástrahy Vánoc

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Vánoce jsou svátky klidu a zaslouženého odpočinku. Je to čas, který si užíváme s nejbližšími, obklopeni jedinečnou atmosférou a dobrým jídlem. Během předvánočního shonu i vánočních prázdnin si však můžeme nechtěně způsobit zdravotní problémy, které nás o svátcích mohou pořádně potrápit. Mezi nejčastější problémy patří například rozhozené trávení, popáleniny, kocovina nebo viróza. Předvánoční období může často provázet i stres z příprav. Čeho se raději vyvarovat, poradí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Psychická pohoda je důležitá nejen o vánocích 

Předvánoční období často provází stres, který může mít dosti negativní vliv na psychickou pohodu. Může se vyskytnout i úzkost, strach či lehká forma deprese, například u lidí, kteří tráví vánoční svátky sami. „V případě psychické nepohody je důležitý odpočinek a dostatek kvalitního spánku. Nehoňte se za množstvím dárků, ale buďte se svými blízkými a užijte si tento duchovní svátek. Pokud vás i přesto tíží psychické problémy, navštivte svého lékaře, než se k tomu dostanete, můžete se alespoň poradit s lékárníkem o výběru vhodného volně prodejného přípravku, třeba s obsahem levandulové silice, určeného k pomoci od přechodných úzkostných nálad, nebo bylinného roztoku s obsahem látek, kterým se přisuzují pozitivní účinky proti pocitům úzkosti, strachu, smutku, neklidu či předrážděnosti. O případném užívání jakýchkoliv takových přípravků však vždy řekněte lékaři,“ radí PharmDr. Ivana Lánová. „Je ale skutečně potřeba rozlišit, zda se jedná o dočasný a krátkodobý stav, či zda tyto stavy eskalují a mají tendenci se zhoršovat. Psychické problémy se mohou projevovat nekvalitním spánkem, únavou nebo zhoršenou soustředěností. V takovém případě je nezbytná návštěva lékaře.“

 

První pomoc při přejedení a rozhozeném trávení

Dobré jídlo patří nejen ke štědrovečernímu stolu. Sváteční hostina však často nemá se zdravou stravou mnoho společného – pokrmy bývají tučné a těžko stravitelné. Nechtěně si tak můžeme zkazit sváteční den rozhozeným trávením. „Mezi nejčastější příznaky rozhozeného trávení patří nadýmaní, pálení žáhy, pocit plnosti, může se ale objevit i průjem, plynatost a zácpa. I proto je dobré mít v domácí lékárničce první pomoc, která nám ušetří zbytečné trápení. Na průjem i na plynatost mohou pomoci přípravky s obsahem aktivního uhlí,“ doporučuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU. „Pokud vás trápí nadýmání, můžete zvolit přípravky se simetikonem. Při pálení žáhy doporučuji volně prodejná antacita, která působí přímo v jícnu a žaludku
a pomáhají neutralizovat nadbytečnou kyselinu. Trávicí enzymy, které zlepšují rozklad potravy, pak mohou být výhodné při pocitu plnosti,“
vysvětluje PharmDr. Ivana Lánová. Nejlepším lékem je však prevence, tedy střídmost v jídle, pravidelné pauzy během hodování a v neposlední řadě i pravidelný pitný režim. „Když si chceme dopřát tučnější porce, měli bychom se také dostatečně hýbat. Procházka na čerstvém vzduchu nám udělá dobře
i v mrazivých dnech, stačí se vhodně obléct
.“


Pozor na olej i prskavky
 

Ke zkomplikování pohodově prožitých vánočních svátků může také stačit i jen chvíle nepozornosti při smažení řízků, při manipulaci s plechem s právě upečeným cukrovím, nebo třeba při pálení vonných františků a prskavek. Popálenina je obvykle bolestivé a nepříjemné zranění kůže, které se může hojit i týdny. Léčba tedy vyžaduje trpělivost. Popáleniny rozdělujeme na 4 druhy stupně dle míry jejich závažnosti. Zpravidla platí, že první dva stupně popálenin si můžeme ošetřit sami. U závažnějších popálenin je pak nutné okamžitě navštívit lékaře. „První pomoc proti popáleninám je jednoduchá – popálené místo se musí ihned zchladit pod proudem studené vody, nedoporučuje se naopak ledování. V případě, že se na popálené kůži objeví puchýře, neměli bychom je propichovat. Ošetřit je můžeme třeba nějakou z hydrokoloidních náplastí, které pomáhají vstřebávat hnis
a urychlovat proces hojení,“
popisuje PharmDr. Ivana Lánová.  „Péče o popáleniny by měla být pečlivá. Lékárničku si můžete vybavit i gelem na popáleniny, mastným tylem a obinadlem. Jak ale již bylo řečeno, u těžších popálenin je vždy na místě ihned vyhledat lékařskou pomoc,“ dodává.

 

Klid je více než úklid  

Ani úrazy se bohužel nevyhýbají vánočním svátkům. Někdy jsou spojeny s předvánočním úklidem, kdy ve snaze mít vše čisté a naklizené nedbáme možných rizik. Ta jsou často spojena s mytím oken, kdy lidé pracují „ve výškách“ – na židlích a štaflích. „Při mytí oken je nutné stát na stabilních základech a lidé, kteří mají problémy
s rovnováhou či krevním tlakem, by tyto činnosti měli omezit, nebo se jich zcela vyvarovat. Zlomeniny rozhodně za čistá okna a záclony nestojí. Také jednostranné namáhání a zvýšená fyzická činnost spojená s úklidem mohou způsobit bolesti svalů, kloubů a především zad. Na tyto bolesti můžeme zvolit nejrůznější masti a krémy
s obsahem ibuprofenu, diklofenaku, nimesulidu či různé prohřívací náplasti, které pomocí tepla přispívají k uvolnění namožených svalů,“
doporučuje Ivana Lánová.

 

BEZ smrkání k vánočnímu stolu

I případná viróza nás může o svátcích pořádně potrápit. Obvykle se projevuje nachlazením, které často doprovázejí rýma či bolest v krku. Jedním z nejzávažnějších „běžných“ onemocnění způsobených viry pak je chřipka, při které si pacient může stěžovat na bolest hlavy, celkovou schvácenost a horečku. „K potlačení příznaků rýmy pomohou běžně dostupné a volně prodejně přípravky k uvolnění nosní sliznice, třeba ve formě spreje nebo kapek. Na bolest v krku jsou vhodná kloktadla nebo pastilky s antiseptickými látkami. S výběrem vhodného přípravku vám pomohou lékárníci. U chřipky podáváme léky tlumící celkové příznaky, jako jsou antitusika, mukolytika a antipyretika – léky proti horečce. Pokud léčiva obsahují látku paracetamol, neměla by se nikdy užívat v kombinaci s alkoholem,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová z lékáren BENU. Kromě léčby jsou důležité i klid na lůžku, dostatek tekutin, případně i vitaminu. Pokud léčba nezabere a příznaky se zhorší, určitě neváhejte s návštěvou lékaře.

 

Nový rok bez kocoviny

Vánoce, a především oslavy Silvestra a příchodu nového roku, bývají spojeny s konzumací alkoholu. Jeho nadměrné požití pak může způsobit tzv. kocovinu, projevující se nevolností, zvracením, bolestí hlavy, zvýšeným pocitem žízně i citlivostí na světlo a hluk. To vše bývá především způsobeno tím, že je tělo dehydrované, musí si poradit s odbouráváním alkoholu a nemá tak čas na přeměnu cukru, který jako zdroj energie potřebujeme. Jak si s neblahými následky pití alkoholu poradit? „Je především třeba hodně pít a zavodnit organismus. Vhodné k tomu mohou být slazené bylinné čaje, zázvorový čaj s medem a citronem nebo minerální vody. Sáhnout můžete
i po rehydratačních roztocích, které nejen pomohou zavodnit, ale také dodat potřebné minerály. Při léčbě kocoviny spojené s bolestí hlavy rozhodně zapomeňte na léky obsahující paracetamol. Ten se totiž stejně jako alkohol odbourává přes játra, čímž se jejich zátěž výrazně zvyšuje, a to může skončit i fatálně. Na bolest hlavy zvolte jinou účinnou látku,“
radí Ivana Lánová a dodává: „Když už se chystáme pít alkohol, mělo by to být s mírou, ne na lačný žaludek a vždy spolu se současným pitím nealkoholických nápojů.“

 

 

 

 

zdroj: Benu.cz

 

Reklama

Doporučujeme

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...

Kypr – ostrov bohyně Afrodity

Zabořte své nohy do teplého písku, nechte slunce rozpálit vaši pokožku při pohledu na blankytně modré Středozemní moře. Pokud jde o dovolenou na pláži, Kypr nic nepřekoná. 

Bohemia Sekt ICE 0% nově i v menší lahvi

Dlouhé dny zalité sluncem, kdy se vzduchem nese smích a dobrá nálada, jsou jako stvořené k bezstarostné zábavě. Ať už se sejdete s přáteli na...
Reklama
Reklama