„Pomalá krása začíná přijetím sebe sama“

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Nacházíme se v době plné změn. Mnohé okolnosti nás donutili zamyslet se nad tím, jak jsme doteď prožívali naše dny, nakládali se svým časem, kterým směrem se ubíraly naše myšlenky, naše pozornost a komu jsme se věnovali a komu ne. V čase izolace jsme začali objevovat sami sebe. Mít vztah k sobě samému se ukázalo jako velmi důležité ve chvílích, kdy rozptýlení společností jiných nebylo možné.

To, co jsme v samotě se sami sebou objevili, bude navždy tajemstvím každého z nás. Není náhodou, že právě
v tomto období začala naplno vzkvétat filozofie vědomého prožívání, hledání hlubšího smyslu v každodenních činnostech, zkoumání smysluplného způsobu, jak trávit nově získaný čas. Filozofie Slow living se rozšířila téměř po celém světě a projevila se ve všech aspektech našeho žití. Přestože její původ sahá do přehodnocování způsobů stravování Fast food, dnes už je téměř všude – ovlivnila cestování, bydlení, oděvní průmysl… Učí nás i novému přístupu k vlastní kráse – Slow beauty – a promlouvá hluboko k našemu vnitřnímu hlasu s prosbou, abychom konečně uzavřeli mír s tím, kým ve skutečnosti jsme.

Než začala Monika Šimonová pracovat jako Produktová manažerka pro mladičkou značku přírodní pomalé kosmetiky POETIKO, našli byste ji kráčet po úplně jiné cestě, mimo jiné i jako zdravotníka na operačních sálech. „Jako malá jsem vždy chtěla jít na medicínu, bohužel tento sen se mi nesplnil. Otevřela se mi však jiná cesta
a teď jsem vystudovaný biomedicínský inženýr. Práce v nemocnici mě svým způsobem neskutečně naplňovala, na druhé straně mě velmi vysilovala. Díky tomu jsem si i na mých kolezích všimla, že se často nestíhají zabývat právě svými zdravotními problémy
.“ Monika se tedy začala hlouběji zajímat o to, jak naše zdraví a celkovou pohodu kromě léků ovlivňuje řada dalších faktorů, prostředí i okolnosti, ve kterých se právě nacházíme, jak s nimi zacházíme, naše zázemí i aktuální psychický stav. A tento holistický přístup jí otevřel zcela nový svět – svět, ve kterém je vše zejména o rovnováze.

 

Jak se projevuje holistický přístup ve Slow beauty?

„Podívejme se na konkrétní produkt značky Poetiko – například krém na mastnou pleť,“ vysvětluje Monika, která pleť vnímá jako odraz našeho nitra, konkrétně odraz psychiky, stresu, hormonální nerovnováhy, ale i znečištění střev a podobně. „S mastnou pletí mívají problémy například mladí, kterým se kvůli změnám v hladině hormonů objevuje akné. V těle v době puberty ustupuje funkce brzlíku a zvyšuje se produkce hormonů štítné žlázy
a nadledvinek. Zvyšuje se koncentrace testosteronu a estrogenu, díky tomu startuje celá řada procesů, které způsobují například i vyšší produkci mazu, změnu pH pokožky nebo i větší pocení,“
objasňuje Monika. „Mnoho puberťáků se také nesprávně stravuje například fast foodovou stravou, případně požívají alkohol. Tento životní styl pak znečišťuje tělo, zvyšuje se tvorba kožního mazu, ten se na vzduchu se spoustou bakterií velmi nepřátelí, oxiduje, a to způsobuje zhoršení akné a zánět.“

Podíváme-li se však na problematiku pubertální pleti ještě komplexněji, vchází do toho další faktor, a tím je způsob, jakým vzniklé akné působí na sebepřijetí z psychologické a psychoterapeutické stránky. Často má člověk s akné negativní vztah ke své vlastní tváři, čímž vzniká zdánlivě nepřetržitelný cyklus toho, jak ke své pleti následně přistupuje. Namísto toho, aby svou problematickou pleť léčil a pečoval o ni, sahá po dekorativní kosmetice, aby tyto problémy překryl vrstvami make-upu. Ten ucpe póry, čili se nic nedostane dovnitř, ale ani nemůže odejít ven. Sahá po agresivních odličovacích vodách s obsahem alkoholu, které sice pokožku pro daný okamžik vysuší, ale dlouhodobě na něj však reaguje ještě větší produkcí kožního mazu. Uchopit komplexně otázku pozitivního vztahu k sobě samému vyžaduje spoustu trpělivosti a času, ovšem Slow beauty nás právě učí, že platí staré dobré pravidlo: Pomalu dál dojdeš.

Při tvorbě produktů se Monika díky svému holistickému přístupu snaží o to, aby všechny látky ve složení působily synergicky. „Kůže funguje jako taková polopropustná membrána. Přijímáme skrze ni látky, které nám umí škodit ale i ty, které nám pomáhají. Cokoli, co naneseme na kůži, se z velké části vstřebává do těla.“
V recepturách využívá extrakty bylinek, které nepůsobí jen na okamžité bázi. Fungují komplexním způsobem, čistí, kontrolují a redukují produkci mazu, obsahují antioxidanty a protizánětlivé látky a stahují póry. „Většina lidí
s akné zapomíná na to, že osvěžení a hydratace je často to, co takové pleti paradoxně chybí
,“ uzavírá Monika.

„Zapomněli jsme na moudrost našich předků – začali jsme léčit následek a nikoliv příčinu. Snažím se navázat na tajemství ukrytá ve starých herbářích, protože spatřuji moudrost v přírodě, která když vidí, že něco nefunguje, tak si s tím poradí.“

 

Moudrost babiček bylinkářek v moderní době

Jak se vystudovaný biomedicínský inženýr ocitne obklopený starobylými herbáři?

Na naší chalupě máme obrovskou zahradu, kde moje maminka vždy pěstovala mnoho ovoce, zeleniny a bylinek. Umí v našich podmínkách vypěstovat třeba i meloun. Vždy jsme jí říkali, že by jí vykvetly snad i hrábě,“ směje se Monika, „a tak jsem k tomu vždy byla určitým způsobem vedena.“

Monika začala studovat staré herbáře a fascinovaly ji mnohé účinky bylinek, které v širších souvislostech studovali a pozorovali i naši předkové. „Například řekněme heřmánek – v přírodě se považuje za léčivou bylinu pro lidi. Ale málokdo už ví, že heřmánek je zároveň i lékařem jiných rostlin,“ zasvěcuje Monika do tajů této jinak notoricky známé bylinky. A tak, když vložíme heřmánek do vázy s jinými rostlinami, pomáhá, aby vydržely mnohem déle. „Nebo například kopřiva – traduje se, že pálí proto, aby se ochránila, protože si uvědomuje, jakým pokladem sama je.“ Proto při studiu toho, jak starověké civilizace i středověké babky bylinkářky vnímaly
a používaly bylinky, si člověk začíná naplno uvědomovat, jak je vše komplexní a propojené.

Monika tak měla jedinečnou možnost spojit svůj zájem o starobylé moudrosti s vědomostmi ze světa moderní medicíny a jejího zdravotnického působení. Výsledkem je její přesvědčení, že všechno je o rovnováze. Dnes už například víme, že ačkoli kdysi měli naši předkové velkou důvěru v kostival, bohužel zlomeninu skutečně samotná bylinka nevyléčí. „, Když člověk dostane infarkt, potřebuje chirurgickou léčbu technikou bypassu
a nepomůže mu v tom čaj z meduňky
,“ dodává Monika, avšak vnímá problém i z opačné strany a dodává, „stejně, když budu používat léky na trávení v důvěře, že vyřeší všechny mé trávicí problémy, ale hned po jejich užití si dám tlačenku a větrník, přístup nebude mít požadované výsledky.“ Na zdravotní neduhy se prostě musíme dívat komplexně.

 

Není to jen o správném produktu, ale i způsobu, jakým ho používáme

Mezi nejoblíbenější produkty, které Monika pomáhala vyvíjet, patří v Poetiku od svého uvedení dvoufázový odličovač. Má příjemnou texturu, pleť hydratuje, nevysušuje a zároveň ji krásně čistí a zanechává hladkou
a spokojenou. Byl to však právě rozhovor s Monikou, který mě naučil, jak tento přírodní zázrak správně používat, abych z něho vytěžila co nejvíce. Vždyť koho jiného byste se raději zeptali, jak používat svůj oblíbený produkt, když ne zrovna dámy, která ho vymyslela?

„Moje pleť je například velmi specifická, a proto stále hledám vnitřní příčinu její nerovnováhy. Je velmi citlivá
s růžovkou na tvářích, která způsobuje, že pod větším stresem mi zčervenají tváře a popraskají žilky. Spousta látek mi ucpává póry a způsobuje vyrážky, takže musím opatrně vybírat komedogenitu olejů. Lépe pro mě tedy fungují přípravky pro mastnou pleť.“
Ne všechny přípravky pro mastnou pleť se však řídí stejnými principy při tvorbě receptur. Některé mohou pleť zbytečně vysušovat, ucpávat póry, nebo jednoduše neodpovídají potřebám pleti, která je zároveň mastná, ale také citlivá. Málokterá pleť vykazuje stoprocentní znaky jednoho typu pleti, většina populace má pleť alespoň do určité míry smíšenou. I proto Monika při tvorbě odličovacího oleje pro mastnou pleť zohlednila komplexní specifika různých typů pleti a vznikl odličovač, který dokáže, jak uklidnit vyrážky, tak
i pleť hydratovat. Jak jej však nejlépe používat? Monika se se mnou tedy podělila o svůj osobní rituál:

Krok 1

Vezmu lahvičku a pořádně ji protřepu. Pokud je produkt ještě nový a plný, tak přes reduktor může špatně procházet vzduch, což je normální, netřeba se toho leknout, jen s ním musíš párkrát silněji bouchnout:)

Krok 2

Odličovací tampónek si navlhčím v teplé vodě. Ta pomáhá roztahovat póry, a právě to chceme. Na tampónek nanesu odličovací olej a nanáším ho pomalu na pleť.

Krok 3

Pod proudem teplé vody si navlhčím nový tampónek a následuje smývání odličovače. Při tom úplně cítím, jak se mi pleť čistí, jak se veškerá nečistota dostává ven a pokožka je nasycená prospěšnými látkami. Mě osobně tento proces fascinuje sledovat – zejména ty otevřené a čisté póry.

Smývání je velmi důležitý krok, protože cokoliv čistícího na pleť naneseš, je třeba to z ní i smýt,“ zdůrazňuje Monika a vysvětluje, „stejně funguje i mýdlo, také si ho nenecháváme na ruce, ale smýváme ho.“ Cokoli, co obsahuje nějaké tenzidy, nebo čistící látky, má dva ocásky molekuly – hydrofilní a hydrofobní. Jeden ocásek se naváže na mastnotu, ale potřebuje i druhý ocásek s vodou, aby se mohla odstranit. „Jinak by nám zůstal na pleti nejen odličovač, ale i znečištění, kterého jsme se chtěli zbavit.“

Monika Šimonová není jen Ideamakerkou a produktovou manažerkou přírodní kosmetiky Poetiko. Je také maminkou již dvouleté dcerky, vedle které je opravdu těžké žít „učebnicový“ Slow living „Můj osobní rituál zpomalení většinou dopadne tak, že při koupání malé dcerky na sebe produkty rychle nanesu, očistím a pokud malá už chce jít ven, tak si pleť opláchnu a jdu. Jedině, když si moje dcera čistí zuby nebo si hraje, tak produkty chvíli nechám působit. Na to je už naučená. Sleduje mě, jak si čistím tvář, vezme do ruky svůj vlastní bavlněný tampónek, namočí si ho ve vaničce a začne mě napodobovat

V konečném důsledku, všechny jsme jednou chtěly být jako ty naše maminky. Ať už během toho, kdy jsme si hrály na maminčiny rituály v koupelně, nebo jsme přeměnily lásku naší matky k přírodě a bylinkám v celoživotní poslání spojení starobylých moudrostí herbářů s poznatky moderní vědy. Jak to udělala Monika s naším voňavým Poetikem.

 

 

 

Katka Pereszlényiová

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama