PORAŽTE JET LAG A UŽIJTE SI dovolenou na maximum

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Mnoho z nás se těší na letní dovolenou, která často zahrnuje cestování letadlem. Bohužel s tím přichází také riziko jet lagu, též známého jako pásmová nemoc, odborně desynchronóza. Co je jet lag, jaké jsou jeho projevy a jak je zmírnit, odpoví odborná konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

V anglickém originále název pásmové nemoci tvoří spojení slov jet (tryskové letadlo) + lag (zpoždění) a jedná se o nepříjemný stav, který může lidi postihovat při rychlém přechodu více časových pásem, především
u mezikontinentálních letů a který je spojen s tzv. biorytmickou zátěží. Právě kvůli té pak dochází ke vzniku rozporu mezi biologickými hodinami těla a místním časem, což může mít za následek nepříjemné příznaky, jako je nespavost, zhoršení koncentrace nebo trávicí problémy. Podle studie z Austrálie a Kataru jsou tyto symptomy častější při cestování na východ než na západ[1]. Dochází totiž ke ztrátě několika hodin, čemuž se lidský organismus přizpůsobuje hůře. Abychom minimalizovali dopad jet lagu na náš organismus, je důležité přijmout několik preventivních opatření.

 

cirkadiánní rytmus je základ

Jet lag je porucha spánkového cyklu, která může nastat tehdy, když vnitřní biologické hodiny, nazývané cirkadiánní rytmus, neodpovídají místnímu dennímu cyklu světla a tmy. Jednoduše řečeno, vnitřní hodiny organismu se dostanou do konfliktu s časem v místě pobytu. Tyto vnitřní hodiny obvykle fungují tak, že podporují bdělost během dne a spánek v noci, což je důležité jak pro naše fyzické, tak i pro naše duševní zdraví. Avšak při cestování do jiných časových pásem se mohou tyto hodiny zcela rozhodit. V takovém případě dojde
k narušení spánkového cyklu, které pak obvykle přetrvává až dokud se cestující nepřizpůsobí novému časovému rytmu v cílové destinaci. „Jet lag je velmi častou poruchou, kterou trpí mnoho lidí při rychlém přechodu třech
a více časových pásem. Když se vaše tělo ocitne v novém prostředí, kde je odlišný čas, může se u vás projevit pásmová nemoc, jejímiž příznaky bývají únava, malátnost, nevýkonnost, rozmrzelost, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, mohou to však být i další nepříjemné stavy,“
říká odborná konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

Tento neodpovídající cirkadiánní rytmus může být ještě více zesílen, pokud člověk cestuje do zeměpisných oblastí, kde jsou i zcela odlišné světelné podmínky. „Při cestování přes tři nebo více časových pásem na východ či na západ bude tělo fungovat odlišně. Například, když přiletíte z Prahy do Miami v 15:00, bude vaše tělo fungovat přibližně stejně, jako by bylo 21:00,“ dodává Lánová.

Projevy jet lagu nejsou pro lidské tělo nebezpečné, mohou však přetrvávat i několik dní. Mezi nejčastější z těchto projevů patří problémy se spánkem, ospalost a únava. „Člověk pak může hůř usínat nebo se probouzet
o několik hodin dříve, než je pro něj obvyklé. Při cestě na západ bývá již odpoledne zvýšená potřeba spánku
a časně ráno naopak často dochází k probouzení. Při cestě na východ cestovatel naopak může spíše špatně usínat a ráno mít potíže vstát. S tím často souvisí to, že se během dne cítíte ospalí nebo unavení, máte problém s pozorností nebo cítíte, že je vaše myšlení zpomalené. Ve vzácných případech může jet lag zvýšit rizika spánkové paralýzy.
U sportovců může dokonce ovlivnit i jejich sportovní výkon,“
upozorňuje Lánová. Někteří jedinci se můžou cítit podráždění nebo se u nich mohou objevit problémy s duševním zdravím[2].

 

rozlučte se se symptomy

Před odletem je proto dobré myslet na některá opatření, která pomohou minimalizovat vliv jet lagu na lidský organismus. Jedním z nejúčinnějších způsobů je postupné upravování spánkového režimu před cestou i po ní. Několik dnů před cestou je dobré chodit spát při cestě dříve, čeká-li nás cesta na východ, a naopak později, cestujeme-li na západ. „Pokud znáte dobu příletu, zkuste před odletem na časový posun pomalu připravovat svůj cirkadiánní rytmus. Jakmile dorazíte na nové místo, snažte se co nejrychleji adaptovat na místní časové pásmo. Pokud přiletíte večer, omezte používání všech elektronických přístrojů s modrým světlem a zkuste co nejdříve usnout. Pokud odpoledne, snažte se vydržet co nejdéle do večera. V tom vám může pomoct, když vyrazíte ven na slunce, které tělo pomůže udržet v bdělém stavu,“ radí Lánová. Pokud to jde, zvolíme let, ve kterém se minimalizuje ztráta spánku, tj. při letu na východ je vhodnější upřednostnit noční let a při letu na západ let denní. V prvních dnech po příletu se doporučuje zmírnit tělesnou i duševní aktivitu.

Další z možností je užití některého z volně dostupných léčivých přípravků s obsahem melatoninu. „Melatonin je látka, kterou produkujeme sami a hraje důležitou roli v našem spánkovém cyklu. Kromě toho, že nám pomáhá usnout, reguluje i náš cirkadiánní rytmus, tedy biologické hodiny, které ovlivňují náš spánek, chuť k jídlu a další funkce organismu,“ vysvětluje Lánová. Pro pomoc s usínáním lze použít i některé z volně prodejných přírodních nenávykových hypnotik. Jak užívání léčivých přípravků s obsahem melatoninu, tak přírodních nenávykových hypnotik je vždy potřeba konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

Důležité je také dodržovat pravidelný stravovací režim podle nového času a udržovat přiměřenou hydrataci organismu. „Během letu jezte spíše lehké jídlo bohaté na vitamíny a bílkoviny. Snížíte tak riziko zažívacích problémů. Upřednostněte ovoce a zeleninu před těžkými, kaloricky bohatými a tučnými jídly. Pijte dostatečné množství nealkoholických nápojů s nízkým obsahem cukru, vyhněte se alkoholu a nadměrnému množství kofeinu,“ radí Lánová.

Jet lag bývá obvykle nejhorší první dva dny po příletu, později příznaky většinou úplně vymizí. Na adaptaci je vhodné počítat s jedním dnem na jedno časové pásmo. Proto je dobré dodržovat preventivní opatření a na let se důkladně připravit. Kromě výše zmiňovaných tipů se doporučuje i volné a pohodlné oblečení na cestu. „Během letu upravte spánkový režim tak, aby co nejvíce odpovídal době spánku v destinaci. Pokud si berete příruční zavazadlo, nezapomeňte na špunty do uší ke snížení hladiny hluku v letadle, masku na spaní a teplé ponožky. Budete se pak cítit ve větší pohodě,“ doplňuje Lánová.

 

 

[1] Fowler PM, Knez W, Crowcroft S, Mendham AE, Miller J, Sargent C, Halson S, Duffield R. Greater Effect of East versus West Travel on Jet Lag, Sleep, and Team Sport Performance. Med Sci Sports Exerc. 2017 Dec;49(12):2548-2561.

[2] Walker WH 2nd, Walton JC, DeVries AC, Nelson RJ. Circadian rhythm disruption and mental health. Transl Psychiatry. 2020 Jan 23;10(1):28.

 

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

Pokud vás trápí bolesti zad, noci jsou pro vás dost možná noční můrou. Lehnete si do postele
a někdy se i celé hodiny převalujete. Nemůžete najít polohu, ve které by vám bylo dobře. Ve které byste mohli usnout. Ráno jste pak jako zlámaní a děsíte se dalšího večera, další noci… Pohybová specialistka Zuzana Rybářová pro vás připravila přehled nejčastějších spánkových poloh a rad, jak se v nich uvelebit, aby ten vytoužený spánek přišel co nejdříve.

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Představujeme vám naši exkluzivní Krémovou barvu na rty a tváře – naprosto nepostradatelný kousek ve vaší kosmetické taštičce. Tento trendový produkt je zde, aby zcela změnil váš pohled na líčení. Pouze jediným dotekem této všestranné barvy na lícní kosti, rty a dokonce i oční víčka dosáhnete vzhledu, který je svěží, zářící a plný života.

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama