Co se děje se ženským tělem během těhotenství

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Zatímco některé změny, jako rostoucí bříško a prsa, jsou viditelné, mnoho dalších probíhá uvnitř a často zůstává nepovšimnuto. Tyto úžasné procesy připravují tělo na příchod nového života a každá žena je prožívá individuálně. Přestože se na povrchu mohou jevit podobně, každý zážitek těhotenství je jedinečný a vyžaduje, aby se žena připravila fyzicky i psychicky na všechny změny, které ji čekají.

Během těhotenství se vyvíjí nový život, který roste a vyvíjí se v těle matky. Trvá obvykle kolem devíti měsíců,
a to od okamžiku oplodnění až po porod. Během tohoto období prochází tělo matky řadou změn, aby mohlo podporovat růst a vývoj plodu. Těhotenství je často spojeno s řadou fyzických i emocionálních změn u ženy.

První měsíce těhotenství jsou zásadní pro prenatální vývoj dítěte, a proto je důležité, aby se žena v tomto období pečlivě starala o své zdraví. Těhotenství není nemoc a ženy by měly žít aktivně, pokud nemají žádné zdravotní komplikace. Je však nezbytné mít na paměti, že dítě se vyvíjí, a proto by měly být všechny aktivity prováděny s mírou.

Vytvoří se zcela nový orgán

V těle ženy se vytvoří zcela nový orgán – placenta. Vyvíjí se v děloze z buněk embrya. Slouží jako spojení mezi matkou a plodem, kdy je dítě s placentou spojeno pupeční šňůrou (pupečníkem). Jejím úkolem je zásobovat dítě kyslíkem a živinami a odvádět zplodiny metabolismu. Placenta dosáhne plné zralosti zhruba ve 34. týdnu. Po porodu placenta ztrácí svou funkci a je vypuzena ven ve třetí fázi porodu. V tomto okamžiku se placenta může stát buď biologickým odpadem, nebo její potenciál může být uchován do budoucna pro případnou léčbu. Placenta totiž obsahuje největší a nejširší spektrum buněk, které je možné při porodu získat a uchovat. Tyto buňky mohou být velmi cenné pro léčebné účely. Uchováním placenty, tkání pupečníku a pupečníkové krvi – umožňuje využít jejich unikátní buněčné vlastnosti pro regenerativní medicínu, léčbu různých onemocnění nebo dokonce pro výzkum. Tímto způsobem se zajišťuje, že cenné biologické materiály nejsou eliminovány jako biologický odpad nýbrž může být využit celý jejich potenciál.

Stěhování kmenových buněk

Z krvetvorných kmenových buněk se dozráváním a přeměnou tvoří u zdravých lidí červené a bílé krvinky a krevní destičky. Po narození se to děje v kostní dřeni, jinak je to však u dítěte během nitroděložního vývoje, kdy se krvinky tvoří i v játrech a slezině. V posledních fázích vývoje dítěte před narozením se krvetvorné kmenové buňky „stěhují“ z jater a sleziny do kostí cestou krevního oběhu. Proto je právě pupečníková krev novorozence bohatým zdrojem krvetvorných kmenových buněk. Avšak hned po porodu přítomnost kmenových buněk v krvi prudce klesne a některé typy kmenových buněk z krve úplně vymizí.

 

Zvýší se objem krve

Během těhotenství dochází k zásadním změnám v krevním oběhu ženy. Objem krve se zvyšuje až o 50 %, aby zajistil potřebnou výživu dělohy a správný vývoj dítěte. Současně se zvyšuje kapacita srdce, což vede k růstu objemu srdce o přibližně 12 % ke konci těhotenství. Tyto adaptace jsou fascinujícím důkazem schopnosti těla přizpůsobit se rostoucímu plodu.

V děloze se dějí také úžasné věci

Jednou z prvních fyzických změn, kterou žena zažije, je rychlé rozšíření dělohy a příprava děložního čípku na porod. V průběhu těhotenství se mění poloha a velikost orgánů reprodukčního systému, což může ovlivnit pohodlí a pohyblivost ženy. Nejenže se v děloze vyvíjí samotné dítě, ale děloha se této situaci musí dokonale přizpůsobit. Na začátku těhotenství je děloha přibližně velikosti pomeranče, ale postupně roste až do velikosti melounu. Hmotnost dělohy se zvětší z přibližně 50-60 gramů na 900-1000 gramů! Děloha se tedy několikanásobně zvětší, aby se přizpůsobila rostoucímu plodu. Po porodu pak dochází k zavinování dělohy, kdy se tento orgán vrací do svého původního stavu.

Těhotné ženy mohou mít dočasné problémy s kontrolou močového měchýře, únikem moči při kýchání, kašli nebo smíchu a častým močením. I to je způsobeno zvětšováním dělohy, která tlačí na močový měchýř
a močovou trubku.

Uvolní se vaziva

Působením hormonu relaxinu se během těhotenství uvolňují vaziva, což způsobuje mimo jiné i posun pánevních kostí. Tímto způsobem se tělo připravuje na porod a umožňuje miminku projít porodními cestami. Tento proces může vést k nepříjemným pocitům až bolestem v oblasti pánve a zad. Ke konci těhotenství, kdy jsou pánevní kosti již značně „připravené“, se tyto nepříjemné pocity a bolesti mohou zesílit.

Důležitá plodová voda

Miminko je v děloze obklopeno speciální tekutinou zvanou plodová voda, která ho chrání před otřesy a nárazy
a pomáhá udržovat správnou tělesnou teplotu. Díky plodové vodě se miminko může v děloze pohybovat, což podporuje rozvoj jeho svalstva. Plodová voda také chrání dítě před infekcí. Porod někdy začíná odtečením plodové vody, která však nikdy neodteče úplně najednou a může odtékat i během samotného porodu.

Ze vzorku plodové vody lze pomocí testů odhalit některé vážné deformity a poškození plodu. Tento odběr, nazývaný amniocentéza, se doporučuje zejména ženám nad 35 let nebo při podezření na nějaké postižení dítěte, ačkoliv tento zákrok nese určitá rizika.

Stavba ženského těla

Miminko samozřejmě ovlivňuje i stavbu ženského těla, což je jedinečný přírodní proces. Tělo se na těhotenství dokonale připravuje – během devíti měsíců se pánev mírně posune, stejně tak páteř a předklon hlavy se stávají výraznějšími. Tíha rostoucího bříška a zvětšujících se prsou způsobuje, že se tělo mírně prohne, a na konci těhotenství připomíná tvar písmene „S“. I to je jeden z důvodů proč chůze těhotné ženy připomíná chůzi „kachny“.

 

Ach ty hormony

Těhotenství je provázeno zvýšenou produkcí hormonů, jako je progesteron a estrogenní hormony, které podporují udržení těhotenství a správný vývoj plodu. Tyto změny mohou ovlivnit nejen fyzický, ale i emocionální stav ženy.

Pokožka v těhotenství vlivem hormonů mění své zbarvení na některých místech. Typické jsou zejména hnědavé pigmentové skvrny, ztmavnuté bradavky či tmavá čára na těhotenském bříšku tzv. linea nigra. Objevit se mohou i nežádoucí hyperpigmentace jako je těhotenská maska.

Mnoho těhotných má například pocit, že jejich vlasy jsou najednou hustší. Toto má na svědomí zvýšená hladina hormonu estrogenu, který způsobuje, že vlasy jsou delší v růstové fázi a tudíž nevypadávají. Po porodu však naopak dochází k nadměrné ztrátě vlasů (v podstatě ztrácíte vlasy, které byly v prodloužené růstové fázi).

Hmotnost ženy se mění

Za průměrný přírůstek na hmotnosti během těhotenství se považuje váha od 9 do 15 kg. V případě dvojčat 15–20 kg. V prvních patnácti týdnech většina žen přibere do 1,5 kg. Od 16. do 27. Týdne je to obvykle již téměř 7,5 kg a od 25. do 40. týdne těhotenství 12 až 15 kg. Část nabyté hmotnosti pochází z rostoucího plodu, dělohy, placenty, plodové vody – tři až čtyři kilogramy. 
Každý ten kilogram má svůj důvod.

Prožívání emocí a příprava na mateřství

Ženské tělo je opravdu zázrak a v období těhotenství to platí dvojnásob. Vždyť všechny ty procesy a změny, které nastávají, aby se tělo přizpůsobilo rostoucímu miminku a zajistilo mu ty nejlepší podmínky, jsou fascinující. Začátek formuláře Během těhotenství ženy často prožívají mnoho emocí a pocity spojené
s nenarozeným dítětem. Může to být období radosti a naplnění, kdy si uvědomují, že v sobě nesou nový život
a budou moci vytvořit silné pouto s miminkem. Těhotenství však může být také obdobím obav a nervozity, protože s sebou nese změny a nové výzvy, jako je příprava na mateřství a rodičovství. Pro mnoho žen je těhotenství časem přemýšlení o jejich nové roli a odpovědnostech jako matky. Zvažují, jaké hodnoty
a dovednosti chtějí předat svému dítěti a jak se připravit na nový životní úkol. Toto období může být plné očekávání, ale také může vyvolávat obavy a nejistoty ohledně schopnosti zvládnout mateřství a vychovat dítě.

Komplexní podpora je klíčová

Těhotenství je komplexní a multidimenzionální proces, který ovlivňuje každou část života ženy. Je důležité, aby byla žena během tohoto období podporována a respektována ve svých potřebách a emocích. Poskytnutí dostatečné péče a podpory během těhotenství může pozitivně ovlivnit nejen zdraví a pohodu matky, ale také vývoj a zdraví dítěte.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cord Blood Center Group byla založena v roce 2002 odborníky z oblasti hematologie, imunologie, transplantologie a virologie. Je druhou největší evropskou bankou pupečníkové krve, která poskytuje služby v celé Evropě,
i v dalších zemích podle požadavků klientů. Pobočky má v 7 zemích (Česko, Slovensko, Švýcarsko, Rakousko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko). Pupečníkovou a placentární krev, tkáň pupečníku a tkáň placenty uchovává pro více než 175 000 klientů. Licencovaná tkáňová zařízení (laboratoře a sklady) se nacházejí v Česku, na Slovensku, v Rakousku a Rumunsku. K léčbě vydala již téměř 300 jednotek pupečníkové krve, což Cord Blood Center Group řadí mezi evropskou špičku. Kmenové buňky zpracované v laboratořích Cord Blood Center Group jsou akceptovány na léčbu v transplantačních centrech doma i v zahraničí.  

 Více informací na www.cordbloodcenter.cz.

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

„Pravdou je, že pouze odpočinuté tělo může regenerovat. A u bolestí zad to platí dvojnásob. Kvalita spánku je proto zcela zásadní věcí, na kterou...

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Přírodní oleje a vosky spolu s výtažkem z brusinek vyživují a regenerují pokožku, udržují její přirozenou hydrataci a brání jejímu vysoušení. Výrobek má pouze...

Dámská jízda – nový trend dovolených

„Čím dál více žen k nám přijíždí ve dvojicích či malých skupinkách a stále častěji k nám míří také maminky s dospívajícími dcerami, aby...

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama