Nadace Výživa pro zdraví objasňuje mýty o tucích

Sdílet článek

Reklama
Reklama

Tuky jsou podstatnou součástí vyvážené stravy, kterou nelze vynechat

V poslední době se v internetových diskuzích o tucích šíří mylné informace a mýty, které mohou vést k nesprávnému vyhodnocení skutečností a zbytečnému omezení konzumace tuků, které patří mezi základní živiny a mají své nezaměnitelné místo ve vyvážené stravě. Nadace Výživa pro zdraví si klade za cíl objasnit tyto mýty a na svých webových stránkách www.nadacevyziva.cz nejčastější mýty
o tucích vyvrací. Vysvětlení uvádí na pravou míru informace o tom, které tuky jsou vhodné a méně vhodné či jak zapadají tuky do konceptu zdravé výživy.tuky 5

Tuky patří vedle bílkovin a sacharidů mezi základní živiny. Jsou významným zdrojem energie, pomáhají udržovat tělesnou teplotu a fungují jako mechanická ochrana vnitřních orgánů. Jsou důležité pro vstřebávání v tuku rozpustných vitaminů a nositelem ochranných látek. Základní složkou tuků jsou mastné kyseliny, které jsou energetickým substrátem pro příčně pruhované svalstvo, pro svalstvo srdce
a pro játra. Esenciální mastné kyseliny jsou základem pro vznik některých metabolicky nezbytných substancí. Polynenasycené mastné kyseliny jsou součástí buněčných membrán a mají řadu funkcí v obranném, cévním a kognitivním systému organismu.

Protože tuky obsahují více než dvojnásobek energie ve srovnání s bílkovinami a sacharidy, stávají se s narůstajícím trendem výskytu obezity terčem kritiky. Proto se lze často setkat s názorem nutnosti plošně omezovat konzumaci tuků bez hlubšího zamyšlení nad důsledky takto zobecněných doporučení. Je také nutné si uvědomit, že různé tuky jsou vhodné pro různou úpravu a konzumaci. Některé jsou vhodné k přímé spotřebě, jiné se užívají při smažení, jiné tvoří pevnou část potravinářských výrobků a podobně.

Podle výživových doporučení Společnosti pro výživu z roku 2012 by celkový podíl tuku v energetickém příjmu u dospělé populace neměl překročit 30 % optimální energetické hodnoty (tzn. u lehce pracujících dospělých cca 70 g na den), u vyššího energetického výdeje 35 %. U dětí ve školním věku by měl tuk tvořit 30 – 35 % energetického příjmu. Příjem nasycených mastných kyselin by měl být nižší než 10 % (20 g) z celkového příjmu tuků, polyenových 7 – 10 % z celkového energetického příjmu.

Poměr mastných kyselin řady omega 6 : omega 3 maximálně 5:1. Příjem trans-nenasycených mastných kyselin by měl být co nejnižší a neměl by překročit 1 % (cca 2,5 g/den) z celkového energetického příjmu. Denní příjem cholesterolu by měl být maximálně 300 mg za den.

„V naší výživě je obecně více živočišných tuků, které obsahují, s výjimkou rybích tuků více nepříznivě působících nasycených mastných kyselin,“ upozorňuje MUDr. Petr Tláskal, CSc., předseda Společnosti
pro výživu.

Zvýšená konzumace nasycených a transmastných kyselin je spojována se zvyšováním rizika výskytu kardiovaskulárních onemocnění. U transmastných kyselin se také uvádí souvislost se vznikem diabetu II. typu. Nevhodná volba tuku pro některou tepelnou úpravu potravin může vést k vzniku oxidačních produktů, jejichž konzumace je nežádoucí.

„Vliv tuků na zdraví člověka je různý. K tukům s negativním účinkem patří zejména tuky obsahující transmastné kyseliny. Pozitivně nepůsobí ani tuk kokosový, palmojádrový a palmový nebo, z důvodu vyššího obsahu nasycených mastných kyselin, sádlo a máslo, pokud jsou konzumované ve větších množstvích. Pozitivně působí rybí tuky (oleje) a rostlinné oleje – olej řepkový a olivový a některé méně používané oleje,“ vysvětluje Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Doc. Ing. Jiří Brát, CSc. dodává: „Pokud chceme dodržet výživové doporučené dávky pro jednotlivé mastné kyseliny i pro celkový tuk měli bychom konzumovat přednostně výrobky, které obsahují maximálně jednu třetinu nasycených mastných kyselin. Zároveň bychom si měli vybírat ty výrobky a tuky, které jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin, především ze skupiny omega 3.“Tuky2

Výživa a potraviny – mýty a realita je projekt Nadace Výživa pro zdraví, která byla zřízena Společností pro výživu. Cílem projektu je vyvracet mýty o potravinách a cílenou komunikací uvádět dezinformace na správnou míru. Detailní informace o projektu, spolupracujících odbornících i mýtech jsou k dispozici na webových stránkách www.nadacevyziva.cz.

 

 

 

 

Reklama

Doporučujeme

Jak se dobře vyspat, i když vás trápí bolesti zad

Pokud vás trápí bolesti zad, noci jsou pro vás dost možná noční můrou. Lehnete si do postele
a někdy se i celé hodiny převalujete. Nemůžete najít polohu, ve které by vám bylo dobře. Ve které byste mohli usnout. Ráno jste pak jako zlámaní a děsíte se dalšího večera, další noci… Pohybová specialistka Zuzana Rybářová pro vás připravila přehled nejčastějších spánkových poloh a rad, jak se v nich uvelebit, aby ten vytoužený spánek přišel co nejdříve.

Víte, jak funguje multilíčidlo?

Představujeme vám naši exkluzivní Krémovou barvu na rty a tváře – naprosto nepostradatelný kousek ve vaší kosmetické taštičce. Tento trendový produkt je zde, aby zcela změnil váš pohled na líčení. Pouze jediným dotekem této všestranné barvy na lícní kosti, rty a dokonce i oční víčka dosáhnete vzhledu, který je svěží, zářící a plný života.

Dámská jízda – nový trend dovolených

Pryč jsou časy, kdy byla dovolená automaticky spojována s rodinným kompromisem. Stále více žen dnes vyráží na dovolenou s kamarádkou, sestrou nebo maminkou – tam, kde si mohou opravdu odpočinout. Vyhledávají místa, která nabízejí kvalitní wellness, pohyb i inspirativní pobytový program. A právě takovou oázou je Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích. Ženy se tu mohou nechat hýčkat, načerpat novou energii a dopřát si čas jen pro sebe.

Léto plné chutí v Tchibo

Letní sezóna je ideálním časem na nové zážitky – a ty chuťové nejsou výjimkou. V kavárnách Tchibo proto právě teď najdete originální novinky, které osvěží i potěší. 

Plavání je zdravé, ale dělejte to správně!

Léto přímo nahrává pobytu ve vodě, který navíc udělá nevídaně dobře nejen vašemu tělu,
ale i hlavě. “S přibývajícím věkem se může stát, že nás sem tam zabolí v kříži, dají o sobě vědět kolena nebo kyčle. Voda je pak ten nejlepší kamarád.

Exkluzívní autobiografie herecké ikony – Al Pacino: SONNY BOY – PAMĚTI

K fanouškům filmu se právě dostává exkluzivní autobiografie jedné z největších hereckých ikon minulého století.

5 tipů, proč se vydat s dětmi na nezapomenutelný výlet do Zlína

Přemýšlíte, kam se s dětmi vydat za zábavou, při které se zároveň něco naučí? Vydejte se na výlet (nebo třeba rovnou na dovolenou) do Zlína. V Baťově městě si na své přijde každý člen rodiny a v červnu tady navíc začíná jedinečná výstava kostek s unikátními stavbami a hernou, ze které děti nebudou chtít odejít.

Dokonalá ochrana před sluncem s matujícím efektem

Ochrana před slunečními paprsky by měla být součástí každodenní péče o pleť. Mnoho žen se však obává, že krémy s vysokým ochranným faktorem udělají jejich pleť mastnou nebo lesklou. Česká kosmetická značka Essenté tak přichází s ideálním řešením – Ochranný krém SPF 30 poskytuje vysokou ochranu, ale zanechává pleť matnou a svěží.

NOVINKY 100% přírodní směsi esencí

Pro každodenní osvěžení domova

Chuť léta v každém doušku s osvěžujícími kávovými drinky

Léto je jako stvořené k dobrodružství, zábavě a bezstarostným chvílím plným radosti, kdy si život vychutnáváte plnými doušky. Stejně jako kávu, jejíž lahodná chuť vás osvěží i během horkých dní. Káva totiž není jen nápoj – je to okamžik pro sebe, maličká radost, která se vejde do každého dne. A co teprve, když se spojí s ledem? Připravili jsme pro vás pár jednoduchých,
ale výjimečných receptů, díky kterým si léto vychutnáte naplno.

Sauna v létě? Překvapivě skvělý nápad!

Saunování rozhodně nepatří jen k zimním měsícům, právě naopak! Vaše tělo vám za něj poděkuje i v létě. Klíčem k pozitivním účinkům saunování je pravidelnost, tak proč si v létě dávat pauzu
a čekat až na první mrazíky? Přinášíme vám hned několik důvodů, proč by sauna měla mít místo
 i ve vaší letní rutině.

Léto u vody s malým dítětem: Jak na to bezpečně a v pohodě

Léto je tady a s ním i období dovolených u moře či jezera. Pokud si ale chcete pobyt u vody skutečně užít, je důležité se dobře připravit. Jak s malým dítětem začít plavat? Zvládneme to sami, nebo je lepší navštěvovat kurzy? A je vůbec plavecká příprava nutná? 

Novinky do každé rodiny

Hrajte o limitovanou edici GlancBox!

Překrásná Marseille

Možná jste velmi zcestovalá a vynechala jste snad jen Mars. Ten je ale trochu z ruky, a proto, což takhle dát si Marseille, která je Evropským hlavním městem kultury roku 2013? Ostatně, v tomhle druhém největším francouzském městě a současně hlavním městě Provence je tolik národností, že by se i marťanští zelení mužíci s tykadly mezi nimi ztratili.

Dopřejte dovolenou i své pleti a myslete v létě na hydrataci!

„Dehydratace se netýká jen suché pleti. Nedostatek vlhkosti může pociťovat i smíšená nebo mastná pokožka, které vlivem věku, UV záření a dalších aspektů už...
Reklama
Reklama