Stres způsobuje víc než jen vrásky!

Stres způsobuje víc než jen vrásky!

Bohužel spadá mezi naše denní společníky. Stres se stal součástí života každého plně fungujícího jedince tohoto století. V mnoha případech bychom si bez stresu a vnitřního tlaku nedokázali už život ani představit. Není to však pomocník, který nás žene dál, ale zabiják našeho zdraví.


Stres je vlastně reakce našeho těla na psychické vypětí. Jakmile se cítíte v nebezpečí a to ať už ve fyzickém či psychickém, přijde automatická reakce. Jenomže krátkodobý i dlouhodobý stres značně zatěžují naši mysl i tělo.

Co všechno může stres způsobit? Začněme u vysokého krevního tlaku, mrtvici, žaludečních vředů, zhoršení stavu kůže – od vrásek, akné, ekzému až po delší hojení ran na kůži, průjmu nebo naopak zácpě. Stres nám způsobuje také časté bolesti hlavy, koktání, třas rukou, bolesti zad, motání hlavy, pocení, sucho v ústech, paniku, deprese, potíže s koncentrací, emoční vypjetí, únavu a nutí nás k většímu požívání alkoholu a častějšímu kouření cigaret. Ženy se při stresu potýkají i s poruchou cyklu, tedy kratší či naopak delší menstruací, s vynecháním menstruace a s bolestivějšími příznaky. Je to jen hrstka toho, co může stres způsobit s naším tělem i psychickou. Americká lékařská asociace tvrdí, že stres je příčinou více než 60% všech druhů lidských onemocnění a nemocí. Toto číslo je alarmující a nezbývá než svůj svůj životní postoj změnit a od nervových vypětí odklonit.

Jak se stresem bojovat? Je načase najít způsob meditace, která vám bude vyhovovat. Nesmějte se, meditace není nic špatného a druhů je hned několik. Co potřebujete ze všeho nejvíc, je najít svůj vnitřní klid. Zavřít oči alespoň jednou denně na pár minut a nemyslet jednoduše na NIC. Muži tuto úlohu zvládají sice lépe než ženy, avšak i tak ne vždy dokážou „vypnout“. Je více než nezbytné o víkendu nepracovat.

Najít si čas na procházku, na manikúru, na lekci jógy, kosmetiku či návštěvu divadla. Je třeba vídat se s přáteli a mít čas všechny duševní stavy zregenerovat. Základním bodem jak se stresem bojovat, je nevyhýbat se mu a řešit ho okamžitě (Ne až večer nebo o víkendu). Jakmile vás pohltí další stresová situace, nervozita či psychický nátlak z vaší mysli, zhluboka se nadechněte, chyťte si zápěstí a vydechněte. Opakujte si, že je vše v pořádku a nechejte stres jednoduše odejít. Můžete si jemně masírovat spánky, prostor mezi obočím, nebo na ně pouze poklepávat prsty. Důležitý je pravidelný a klidný dech. Rovněž není od věci naučit se akupresurní body na vašem těle a při této malé terapii se jich dotýkat.

Přestaňte se doma honit! Často na nás číhá větší stres doma než v práci. Možná se budete podivovat, ale na domácnosti a fungování vztahů v rodině nám záleží víc než na práci. Proto můžete spadat mezi procento lidí, kteří v práci hledají onu oázu klidu. Zapomeňte na nevyžehlené prádlo, neumyté podlahy nebo na rozpory s tchýní. Doma byste se měli cítit nejbezpečněji, zavřít dveře před celým „zlým“ světem a shodit ze sebe všechnu nervozitu, která vás po celý den provázela.

Čím ještě můžete zvládat stres? Pokud máte možnost, jděte stres zaspat. Tělo tak zregeneruje síly na další zvládání každodenních situací.

Hýbejte se! Pohyb jako takový, ať už v posilovně nebo procházky se psem venku vám pomůžou vyčistit hlavu! Dojde totiž k prokrvení celého těla, k odbourávání stresových látek a k vytváření endorfinů v těle.

Jezte zdravěji! Dokola opakovaný fakt o lehčím a dietnějším jídle je více než podstatný pro fungování našeho těla. Nejste schopni sezením u počítače v rozmezí několika hodin denně spálit osm knedlí k obědu. Dopřejte tělu jen to, s čím je schopno se vypořádat. Nezapomínejte na pravidelnost a dostatečnou dávku ovoce a zeleniny. A jaké jsou vaše metody zvládání stresu? Umíte se s ním poprat, nebo vás neustále pohlcuje?