Bolest v zimních měsících nikoho nepřekvapí. Patří mezi poměrně časté obtíže, které se projevují před nějakým onemocněním. Nejčastěji se však bolest krku projevuje jako jev zánětu ústní části hltanu nebo zánětu patrových mandlí.
Příčiny bolesti v k
Bolest v zimních měsících nikoho nepřekvapí. Patří mezi poměrně časté obtíže, které se projevují před nějakým onemocněním. Nejčastěji se však bolest krku projevuje jako jev zánětu ústní části hltanu nebo zánětu patrových mandlí.
Příčiny bolesti v krku
Bolest v krku může být způsobena mnoha příčinami. Obvykle za vznikem stojí bakteriální nebo virová infekce. Další příčinou mohou být alergie, znečištěné ovzduší, suchý vzduch nebo zakouřené prostředí. Bolesti mohou způsobit rovněž viry, které napadají sliznici přímo v hrdle.
Nejčastější příznaky bolesti v krku:
- bolestivé a ztížené polykání
- škrábání v krku
- zvětšené krční uzliny
- chrapot
- pálení
- zarudnutí
- bolest vystřelující až do uší
Kdy je nutné navštívit lékaře?
Doporučujeme navštívit lékaře v případě, že je vaše bolest silná a dlouhou dobu nepolevuje. Dále je nutné navštívit lékaře také pokud se vám těžce dýchá, polyká, bolí vás uši, čelistní klouby, máte přetrvávající vysokou horečku, objeví se ve slinách krev nebo je chrapot delší více než 14 dní.
Podle příznaků se lékař zaměří na oblast hrtanu, průdušnice, jícnu nebo nosohltanu a k vyšetření využije potřebné vyšetřovací metody jako
laryngoskopie, bronchoskopie, ezofagoskopie nebo epifaryngoskopie.
Laryngoskopie
Jedná se o vyšetřovací metodu, která se používá k vyšetření hrtanu a hlasivek v případě, že máte problémy s hlasem, chrapotem a trpíte bolestí v krku. Díky laryngoskopii je možné odhalit příčinu změny v hlase nebo jeho úplné ztráty. Dále laryngoskopie může vysvětlit také obtíže při polykání nebo se díky ní hodnotí rozsah poranění hrdla či určí poloha cizího tělesa zaklíněného v hrtanu.
Bronchoskopie
Pro vyšetření průdušek se využívá
bronchoskopie. Díky ohebné nebo tuhé trubici může lékař nahlédnout do dýchacího ústrojí a tím zjistit příčinu vykašlávání krve nebo obtížného dýchání. Díky bronchoskopii je možné vidět rozsah postižení nádorem, zastavit krvácení či vytáhnout vdechnutá cizí tělesa.
Toto vyšetření se používá při krvácení z dýchacích cest, bolestech na hrudníku nebo při chrapotu. Na základě nálezů se pak stanoví léčba, případně i terapie.
Ezofagoskopie
Máte-li problémy s jícnem, pak se využívá vyšetřovací metoda
ezofagoskopie, která se provádí zavedením speciálního přístroje ústy. Toto vyšetření se nejčastěji provádí při zaklínění spolknutého cizího tělesa v jícnu, poleptání jícnu kyselinou či různými louhy nebo při některých onemocněních jícnu (např. chronický zánět, zúžen atd.).
Léčba bolesti v krku
Na základě diagnostiky, o jaký problém se jedná, se nasadí léčba nebo se provede zákrok, díky kterému se pacientovi uleví. Při vzniku bolesti v krku, která dlouho přetrvává, neberte to na lehkou váhu a pro jistotu se nechte vyšetřit vaším praktickým lékařem. V mnohých případech se bude jednat o běžné onemocnění, avšak není to pravidlem. U každého člověka se může projevit jak normální, tak i vážná nemoc.
Re: Jak na bolest v krku?
danielka (host) / před 4 lety 23.12.2020 06:15
Myslím si, že nejlepší je na bolest krku rozhodně zábal. Já jsem si k těmto účelům objednala z http://mamavis.cz/ ušitý zábal přesně pro tyto případy a nemůžu si jej vynachválit. Na takovéto problémy to pomůže vážně nejlíp.