(Ne)výhody práce z domu

(Ne)výhody práce z domu

Každý kdo za prací dojíždí i mnoho desítek kilometrů jistě alespoň jednou v životě zatouží zůstat doma a mít tzv. home office. Když však na něco takového skutečně přijde, měli byste vědět, že práce z domu má i své nevýhody. Vskutku se může zdát, že práce z do


Každý kdo za prací dojíždí i mnoho desítek kilometrů jistě alespoň jednou v životě zatouží zůstat doma a mít tzv. home office. Když však na něco takového skutečně přijde, měli byste vědět, že práce z domu má i své nevýhody.

home office3Vskutku se může zdát, že práce z domu je snem každého. Naopak každý takovou práci ale vykonávat nemůže. Největší zájem o home office projevují ženy na mateřské dovolené, studenti, starší lidé a také ti, kteří jsou lenošní. Všichni zmínění totiž touží po časové flexibilitě, aby u práce měli možnost zvládnout i domácnost, děti a další zájmy a povinnosti.

Komunikace a důvěra na prvním místě

Nejdůležitějším faktorem práce z domova je perfektní komunikace s vedením. Nejenom, že tedy musíte být bezpodmínečně denně online, ale je nezbytné reagovat hbitě a pravidelně řešit vše potřebné. K tomu jsou ideální například telekonference, které jsou dnes již naprosto běžným komunikačním prostředkem spojujícím celý svět.

Ne pro všechny je home office vhodný

Za touhou pracovat z domu jistě vidíte především výhody toho, že si budete čas organizovat podle sebe, nicméně přeci jen byste měli mít pár vlastností, aby vám tato činnost precizně fungovala. Disciplína, organizace vlastního času, rozhodování i schopnost přizpůsobit se všemu co vás na dálku může potkat. Jsou lidé, kterým vyhovuje pracovat samostatně, v klidu a tichu, avšak jsou i tací, kteří ke své činnosti potřebují komunikovat s okolím, pracovat kolegiálně v týmu lidí, potřebují, aby je někdo neustále motivoval a dodával jim potřebnou „šťávu“ pro jejich hnací motor. Takovým by ticho v domácí kanceláři či v obývacím pokoji za chvíli lezlo na nervy.

Nejprve práce potom zábava

Nevýhodou je i to, že doma vidíte vše, co je potřeba udělat. Zejména ráno a dopoledne pak máte tendenci uklidit, uvařit, vyžehlit prádlo. Ano práci si pravděpodobně můžete rozplánovat podle vlastních možností, avšak vězte, že uklízet můžete i večer, zatímco hlavu máte čerstvou zejména několik hodin po probuzení a tak byste práci neměli odkládat na později.

Výhody a nevýhody práce z domu

Práce z domu má ale jistě i mnoho výhod, jako úspora času, kdy se nemusíte dopravovat nikam za prací, rovněž s tím spojená úspora financí. Kdykoliv potřebujete zajít s dětmi k doktorovi, nebo s nimi zůstat doma kvůli nemoci, nemusíte si vyřizovat OČR ani řešit hlídání. Váš zaměstnavatel navíc ušetří peníze za pronájem kanceláře a nebude řešit, zda bydlíte v Praze nebo v Aši. Zaměstnanecký poměr na dálku musí tvořit plnohodnotný a důvěryhodný vztah. Jakmile začnou být pochybnosti z jedné či druhé strany, lehce se veškerá spolupráci rozpadne. Jestliže tedy hledáte zaměstnání z domu, pořádně si nejprve případného zaměstnavatele „proklepněte“ a dejte si pozor na mnoho podvodníků, kteří se bohužel světem zaměstnavatelů pohybují.