Tři případy, kdy se tréninku raději vyhněte

Tři případy, kdy se tréninku raději vyhněte

Cvičit do úmoru kostí, respektive svalů a do naprostého vyčerpání těla i mysli je naprostý nesmysl. Nesvědčí to vašemu tělu a říkáte si nejenom o svalovou horečku, ale i o nepříjemný úraz. Stejně tak je nevhodné sportovat při nemoci, ubližujete tak svému srdci i kloubům.


Cvičit do úmoru kostí, respektive svalů a do naprostého vyčerpání těla i mysli je naprostý nesmysl. Nesvědčí to vašemu tělu a říkáte si nejenom o svalovou horečku, ale i o nepříjemný úraz. Stejně tak je nevhodné sportovat při nemoci, ubližujete tak svému srdci i kloubům. fitness 93551728Cvičit mnohonásobě víc, než je vaše tělo zvyklé nebo nedostatečně odpočívat může vést k tomu, že si rozhodíte fungování celého těla i vašeho organismu. Místo toho, abyste začali hubnout nebo své tělo správně formovali, veškerou energii bude váš organismus investovat do regenerace svalů a kloubů.

Přetrénování

Přetrénování se může projevit extrémní spavostí, nebo naopak nespavostí, absolutním pocitem vyčerpání, bolestivostí všech svalů a kloubů, jako při počínající chřipce. Jestliže navíc tělu nedáte potřebné živiny, může se dostavit podrážděnost, psychická i fyzická přetíženost a v krajních případech i deprese. Jestliže se tedy do tohoto stavu dostanete, vysaďte na několik dní, ideálně na pár týdnů veškeré fyzické aktivity. Odpočiňte si, nechejte, aby tělo načerpalo potřebné živiny a vitamíny a stihlo zregenerovat veškeré svaly.

Nemocní rozhodně necvičte

Ať už se jedná o lehkou virózu v podobě rýmy a kašle nebo jste museli začít užívat antibiotika, měli byste se obloukem vyhnout fitness centru i jakýmkoliv jiným sportovním aktivitám kdekoliv jinde. Jestliže obvykle činíte přesně naopak, riskujete, že vaše srdce postihne vir, se kterým vaše tělo právě bojuje a hrozí vám riziko vzniku virové myokarditidy. Sice ne každý vir toto riziko nese, avšak pokoušet „štěstí“ a zjišťovat, zda právě ten váš ano, je naprosto zbytečné. Nemoc, kterou právě proděláváte, navíc zatěžuje váš organismus a dále i vaše svaly. Ty jsou tedy nejenom oslabené v rámci slabé imunity, ale také hrozí jejich poškození.

Po úraze si dejte dostatek času na regeneraci

Jestliže máte ve svalech či kloubech zánět či vážnější poškození, je nezbytné nechat jim dostatečnou regeneraci, než se znovu ke sportování či posilování vrátíte. Jestliže si tedy po prvním tréninku uvědomíte, že dříve postižené místo je znovu horké, oteklé a bolavé, vrhli jste se do cvičení zbytečně brzy. Od věci také není konzultace s lékařem, který váš stav zhodnotí a doporučí například ortézu, která může v začátcích ulevit od plné zátěže. To, že chcete svou tělesnou schránku a v rámci toho i svou mysl udržovat v kondici vás šlechtí, avšak všeho moc škodí a tak nezapomínejte, že tělo potřebuje svoji regeneraci.