Zdravý a nerušený spánek na zdravotní matraci

Zdravý a nerušený spánek na zdravotní matraci

Už si nepamatujete noc, kdybyste se vyspali dobře a ráno se budili bez jakýchkoliv bolestí zad a plní energie? Pak je nutné tento problém co nejdříve řešit. Spánek ovlivňuje mnoho příznivých i nepříznivých faktorů. Aby váš spánek byl zdravý a ničím nerušený, je třeba, a


Už si nepamatujete noc, kdybyste se vyspali dobře a ráno se budili bez jakýchkoliv bolestí zad a plní energie? Pak je nutné tento problém co nejdříve řešit. Spánek ovlivňuje mnoho příznivých i nepříznivých faktorů. Aby váš spánek byl zdravý a ničím nerušený, je třeba, abyste se vyhnuli stresu, ulehali s čistou hlavou a v případě, že máte doma starou matraci, tak ji vyměnit za novou.

spaní3

Výměna staré matrace za novou

V dnešní době stále více lidí mění svoji matraci až v době, kdy je jejich matrace ve špatném stavu. Její výměna by se však měla řešit mnohem dříve, protože každá matrace má svoji životnost a její neustálé používání vám může po čase způsobit i nějaké zdravotní problémy.

Nejčastěji se uvádí, že by se matrace měla měnit každých sedm let. Po uplynutí této doby už matrace nesplňuje hygienickou životnost. V mnoha případech je však nutné vyměnit matraci dříve a to kvůli jejímu opotřebování (např. z důvodu proležení, poničení apod.). Pokud si nejste jisti s výměnou, řiďte se následujícími ukazateli, která vám napoví, zda je vaše matrace v nepořádku:

  • cítíte na matraci pružiny, hrboly či proleženiny

  • uprostřed matrace se vytvořila prohlubeň

  • matrace vypadá na pohled opotřebovaně a poničeně (např. povlak je roztrhaný a vybledlý, na matraci se vytvořily různé hrboly, nerovnosti atd.)

Výběr vhodné matrace

Je-li vaše stará matrace nevyhovující, čeká vás výběr nové. Než se však pustíte do jejího výběru, odpovězte si na následující otázky:

  • V jaké poloze nejčastěji spíte?

  • Byla vaše stará matrace měkčí, nebo tvrdší? A vyhovovala vám?

  • Máte nějaké zdravotní potíže jako bolesti zad, kloubů apod.?

  • Za jakou maximální částku jste ochotni matraci pořídit?

  • Potřebujete matraci pro každodenní, nebo jen příležitostné spaní?

Při samotné výběru doporučujeme zaměřit se hlavně na tvrdost a rozměry. Velice důležitý je také materiál, ze kterého je matrace vyrobena. Důležitý je z toho důvodu, neboť vaše pokožka je s ním v neustálém kontaktu, takže vám musí na 100 % vyhovovat, být velice příjemný a vaši pokožku nijak nedráždit.spaní2

Zdravotní matrace na zdravotní problémy

Mezi nejběžnější typy patří pružinové, taštičkové, sendvičové, latexové matrace, dále matrace z líné, studené či PUR pěny. Pro osoby, kteří však trpí různými zdravotními problémy jsou spíše ideální zdravotní matrace, které zmírňují některé zdravotní potíže, ale také zkvalitňují spánek, přispívají k regeneraci organismu atd.

Přednosti zdravotních matrací:

  • výborné hygienické i ortopedické vlastnosti

  • anatomické vlastnosti

  • antidekubitní provedení proti proleženinám

Dalším vhodným adeptem jsou také zdravotní antidekubitní matrace, které jsou ideální pro osoby upoutané delší dobu na lůžko. Díky svým vlastnostem se perfektně přizpůsobí lidské tělu a zabraňují vzniku proleženin.

Výběr velikosti zdravotní matrace

Při výběru je nutné myslet i na rozměry. Důležitá je nejen výška, ale také šířka a tloušťka. Mezi nejčastěji kupované rozměry patří matrace 90x200 a 180x200 cm. Pokud máte v plánu pořídit zdravotní matraci, mějte na paměti, že každá zdravotní matrace musí disponovat patřičným certifikátem. Tento atest je důkazem, že je zde slovo „zdravotní“ použito správně. Při výběru tento certifikát vyžadujte, neboť se setkáte s matracemi, které prodejci označují za zdravotní, i když k pravé zdravotní matraci mají daleko.