Náušnice?

Náušnice?

Nedávno jsem řešila, jaký dárek dát kamarádky dceři k narozeninám. Po týdnu přemýšlení a vymýšlení jsem se rozhodla, že nejlepší variantou bude šperk. Hodiny strávené v klenotnictvích přinesly výsledek. Domů jsem si odnášela krásně zabalený balíček a v něm krásn


naušnice 1Nedávno jsem řešila, jaký dárek dát kamarádky dceři k narozeninám. Po týdnu přemýšlení a vymýšlení jsem se rozhodla, že nejlepší variantou bude šperk. Hodiny strávené v klenotnictvích přinesly výsledek. Domů jsem si odnášela krásně zabalený balíček a v něm krásné náušnice z bílého zlata zdobené malými kamínky. Radost netrvala dlouho. Nikdy by mě nenapadlo, že její dcera nemá píchnuté ušní dírky :- )  

Náušnice - nic neobvyklého

Nejspíš spadám do generace dětí, u které se neřešilo dilema, jestli náušnice ano nebo ne. Prostě to bylo jasně dané. Matky je hned v několika měsících donesly k dětské lékařce nebo lékaři a nechaly jim uši propíchnout. Samozřejmě holčičkám. Kluci na to pak měli své postupy v pubertě, jako třeba dobře ořezaná tužka, spínací špendlík a časem i trend nastřelování náušnic.

Ano či ne

naušnice 2Názory na téma náušnice se různí. Co člověk to jiný přístup. Jedni rodiče bazírují na tom, aby jejich dcery měly krásné náušničky od raného věku, někdy je k tomu tlačí spíš prarodiče a vžitá tradice, „že by se to tak mělo udělat, aby bylo poznat, že je to holčička.“ Jiní zase zastávají názor, že se dítě pak rozhodne samo a bude-li chtít náušnice, zařídí si to podle svého. Odborníci se také nevyjadřují úplně jasně, zda je to pro člověka dobré nebo špatné. Z hlediska čínské medicíny je ucho jednou z nejdůležitějších částí těla, která se využívá k léčebným praktikám. Pokud dojde k nevhodnému umístění vpichu v oblasti ušního lalůčku, může si člověk nadělat hodně problémů. V případě, že chce mít dotyčný jistotu, má možnost propíchnutí uší konzultovat s odborníkem na akupunkturu. Klasičtí lékaři nemají ve většině vyhraněný postoj, téměř žádný z nich tuto tradici neodsuzuje a nechávají veškerá rozhodnutí na rodičích nebo pak jednotlivcích, kteří přijdou se žádostí o propíchnutí ušních dírek.

Rizika

naušnice 3V každém případě jde o zásah do těla. Ať chceme nebo ne, lze propíchnutí ušních lalůčků přirovnat k poranění. Když pomineme bolestivost, kterou s sebou zákrok nese, zůstávají zde případné komplikace při neodborném provedení. Do kterých patří především riziko infekce. Také aplikace náušnic z nevhodného materiálu představuje ohrožení, že vpich začne během několika dní hnisat a rána se z tohoto důvodu nezahojí. Vhodné je použít náušnice z pravého zlata, případně chirurgické ocele. Po zahojení je můžete vyměnit za jiný materiál. Ať již stříbro nebo například polymerový plast. Důležité je, abyste měli vyzkoušeno, že nejste na žádnou z látek v nich obsažených alergičtí. Nejčastější příčinou alergií bývá nikl, který je obsažen ve stříbrných špercích. Zároveň je dobré zvolit vhodný tvar náušnice. Při prvním použití náušnic ihned po propíchnutí ušních dírek se jeví jako dobrá varianta kroužky, resp. takový tvar, který lze snadno otočit, protáhnout a jednoduše s ním manipulovat.

Od věků

Vlastně tu náušnice byly už od pradávna. První zmínky o nich se váží k roku 3000 před naším letopočtem. Tehdy údajně sloužily náušnice jako symbol příslušnosti k určité náboženské nebo kmenové identity. Někdy označovaly míru bohatství, které nositelka nebo nositel vlastní. Nebyly výsadou žen, ale i mužů. Dokonce samotný král Tutanchamon náušnice nosil.

Je to vás

Rozhodnutí o nošení či nenošení náušnic, pokud jste vlastníky propíchnutých ušních lalůčků, je ryze na Vás. Stojíte-li ale před rozhodnutím, zda uši propíchnout nebo ne, zvažte všechna rizika, přínosy a hlavně důvod, který Vás k tomuto uvažování přivedl. Přikloníte-li se k touze mít ušní dírky, zvolte aplikaci u odborníka. Nenajdete-li odvahu podstoupit podobný zákrok, zkuste klipsové náušnice :- )