Rovnátka – móda nebo nutnost?

Rovnátka – móda nebo nutnost?

Fixní ortodontický aparát neboli „rovnátka na pevno“ jsou ve společnosti běžným jevem. Motivace k ortodontické léčbě jsou různorodé. Je proto nutné si uvědomit, že ortodontická léčba není v první řadě léčbou řešící estetické nedokonalosti chrupu a čelistí, ale


rovnátka úvodníFixní ortodontický aparát neboli „rovnátka na pevno“ jsou ve společnosti běžným jevem. Motivace k ortodontické léčbě jsou různorodé. Je proto nutné si uvědomit, že ortodontická léčba není v první řadě léčbou řešící estetické nedokonalosti chrupu a čelistí, ale především jejich funkci.

Hlavním důvodem, proč jsme dostali od praktického zubního lékaře žádanku na ortodoncii, je dosažení správné funkce zubů, čelistního kloubu a žvýkacích svalů. Pokud se podíváme pod drobnohledem na samotný chrup, v ordinacích parodontologů (stomatolog, který se specializuje na onemocnění dásní a kosti kolem zubů) se často objevují lidé, kteří sice přišli o dáseň a kost působením zánětu vyvolaného zubním plakem, ale jejich problém je většinou mnohem komplexnější. V případě, že Vaše zuby nejsou v zubním oblouku „vyrovnány poslušně zub vedle zubu“, působí na ně síly, které zuby takzvaně „vyviklají“. Z tohoto důvodu je nutné, abychom nepodceňovali preventivní doporučení zubních lékařů či hygienistek, která nám mohou zásadně ovlivnit zubní zdraví do budoucna. Nezapomeňte, že rovnátka nejsou pouze pro děti. rovnátka1Důležitým aspektem ortodontické léčby je dentální hygiena. „Samotná léčba zatíží finančně některé rodiny více, některé méně, v obou případech se jedná o určitou investici. Proto navrhuji vždy návštěvu dentální hygienistky, která Vás navede správným směrem a naučí Vás jak o rovnátka pěčovat. Nezřídka se totiž stává, že léčbu musíme předčasně ukončit a rovnátka sejmout v důsledku zánětu dásní, “ vysvětluje dentální hygienistka Kateřina Ciklová ze stomatologické kliniky Jablodent. U lidí podstupujících ortodontickou léčbu je dentální hygiena ztížena přítomností záměčků, kovových drátků, gumiček a ortodontických kroužků. Okolí ortodontických zámečků se tímto stává rizikovým místem pro vznik takzvaných bílých skvrn (po sejmutí fixního ortodontického aparátku ve sklovině zůstávají bílé či hnědé fleky, jejichž odstranění je komplikované).Samotné čištění zubů s aparátkem by se mělo skládat z čištění nejen kousacích plošek, mezizubních prostor, vnitřních a vnějších plošek u linie dásní, ale je nutné odstraňovat plak i kolem zmiňovaných zámečků vhodnými a efektivními pomůckami,“ doplňuje Kateřina Ciklová. CiklováU fixních rovnátek se nám v ordinaci osvědčily sonické zubní kartáčky, které vysokou frekvencí stírání efektivně odstraní zubní plak a zároveň se nemusíme bát o ortodontické zámečky. Mezizubní prostory a prostory pod ortodontickým drátkem čistíme vždy pomocí mezizubních kartáčků, popřípadě můžeme použít tzv. AirFloss,“ doporučuje Kateřina Ciklová. Tento jednoduchý návod povede ke zdárnému ukončení léčby a pak se budete těšit z krásného úsměvu a funkčního chrupu. Jak funguje sonický zubní kartáček? Podívejte se!