Vánoční relax v podobě pohybu? Jde to! Napravte hodiny sezení u počítače

Vánoční relax v podobě pohybu? Jde to! Napravte hodiny sezení u počítače

Že nás příroda nestvořila k tomu, abychom každý den 8 a více hodin seděli u počítače, to je asi jasné každému. To že jsme líní se jít každý den, byť jen na půl hodinky projít již raději nevidíme. O vánočním volnu nastolte tělu nový režim.


Z celých 168 hodin, které má týden, trávíme nejvíce času v poloze sedě či leže. Kde je ale potřebný pohyb, který je pro zdravé tělo i zdravého ducha nezbytný? Je nejvyšší čas to změnit.

 

Stop hledání výmluv!

Nejspíš budete oponovat, že se v zimě brzy stmívá a na procházku nejsou vhodné podmínky a v létě, že je moc velké horko na to, abyste se šli někam projít. Ale jak to vysvětlíte vlastnímu tělu? Svaly chřadnou, kosti se deformují, zaděláváte si na mnoho zdravotních komplikací. Což takhle s touto lenorou zatočit?

 

Procházejte se, protahujte se

Jestliže celé dny trávíte u počítače, zkuste při cestě do práce vystoupit o zastávku dřív a zbytek cesty dojít pěšky. Nebo zaparkujte alespoň na kilometr vzdáleném parkovišti. Soustřeďte se chvíli na svůj dech a držení těla. Jestliže nestíháte procházky za světla, nahraďte je o víkendu. Není nic krásnějšího než se jít s milovanými osobami, nebo jen tak sami, projít do přírody. Uvidíte, jak si vyčistíte hlavu, vyvětráte nohy svého psa nebo si hezky popovídáte s partnerem či maminkou.

Jestliže máte jen z myšlenky na procházky kopřivku a za žádných okolností vás k ní nepřinutíme, pak je třeba, abyste si našli jiný pohyb. Hlavně absolutně odlišný, než který vaše tělo akceptuje celý den. Což takhle posilovna? Kolektivní sporty? Což takhle začít tančit a naučit se stylové tango nebo klasickou polku skutečně správně? Když si hrajete s dcerou či synem, nesedejte si k tomu, ale místo toho si dřepněte, ostatně právě dřep je nejzdravější formou „sezení“. Dřepněte si k počítači nebo ke čtení knížky...

Dřepujte, tělo vám to bohatě Možná ne hned, ale v celkovém součtu rozhodně ano.

 

Můžete tančit i dovádět s dětmi na hřišti

U vaření si pohybujte boky, u uklízení si poskočte, jděte si v zimě zabruslit, v létě zaplavat. Pomozte svým kloubům dosáhnout plného rozsahu, pomozte svým svalům a vazům, aby byly pevné a vždy vás udržely. Kdykoliv to jde, protáhněte se! Uvolněte si páteř, klouby a všechny svaly v těle. Pověste se na hrazdu a jen tak chvíli vydržte. Nebo si kdykoliv můžete, dřepněte. Je to pro vaše tělo nezbytně důležité. Generace sedící u počítače se dožívá méně let, devastuje jí právě to mnohahodinové sezení a nula pohybu ve zbytku dne. Zkuste to v rámci letošních vánočních svátků pojmout za naprosto jiný konec. Zkuste si zajít každý den na hodinu ven, nebo se doma pořádně protáhněte.

 

Nenechávejte své tělo na pospas sezení.