Káro: Vzor králů, retro úlet i nejnovější trend

Co je káro? Károvaný vzor se už objevil u Keltů (asi pět set let před Kristem). Káro je vzor vytvořený přízí nejméně dvou barev nebo tiskem tak, že na tkanině jsou barevné obrazce ve tvaru čtverce, kosočtverce nebo obdélníku. Vichy káro se zase používá na bavlněných tkan


Co je káro?

Károvaný vzor se už objevil u Keltů (asi pět set let před Kristem). Káro je vzor vytvořený přízí nejméně dvou barev nebo tiskem tak, že na tkanině jsou barevné obrazce ve tvaru čtverce, kosočtverce nebo obdélníku. Vichy káro se zase používá na bavlněných tkaninách. Název je odvozen od francouzského města Vichy, známého výrobou bavlnářských zástěrových a košilových tkanin.

Mrkněte na: Pozvánka: Prague Fashion Weekend 2011

Káro: Vzor králů, retro úlet i nejnovější trend

Jak se nosí?

V horkých letních dnech je kárový vzorek poměrně složité zahlédnout, neboť byl již od svého prvotního vzniku určen pro oděvy na zimní sezónu. Rozhodně se ale nemusíte bát retro textilních káro doplňků. Obří vintage kabelka z hrubého plátna s károvým potiskem a křiklavou mašlí se vám „neztratí“ ani letním parnu. Podobné je to i s botkami na vysoké platformě či podpatku.

 

Kabáty s károvými vzory se s velkým úspěchem každou sezónu vrací. Trendy jsou stále bez pochyby kabáty typu trenčkot - široké kabáty s ramenními vycpávkami s délkou po kolena nebo těsně nad a v pase převázané páskem. Svou noblesu můžete podtrhnout výraznou káro sponou na opasku. Další variantou, kde skvěle vynikne károvaný vzor, ​​jsou sáčka do úrovně boků, nebo kratší s jednořadovým zapínáním.

Káro: Vzor králů, retro úlet i nejnovější trend

Jelikož anglická elegance vychází tak trochu z pánského stylu, nesmíte zapomenout ani na kalhoty. Úžasně například káro-kostka vypadá na sukních nebo vestičkách, košilích, ale i na šatech. S károvaným vzorem vypadá úzká sukně po kolena velmi vkusně. Elegantně a sexy vypadá také průsvitná košile z nějakého lehoučkého mušelínu se vzorem kostek. Obecné pravidlo zní, že vzor s většími kostkami postavu zužuje a prodlužuje a naopak drobné kostky postavu opticky rozšíří.

Čtěte také: Co na vás prozradí kabelka?

Kdo miluje káro?

Tomuto univerzálnímu trendy vzoru podlehla například úspěšná módní značka Burberry. Byla založena v roce 1856 Thomasem Burberrym v Anglii a roku 1920 si nechala zaregistrovat ochrannou známku na svůj kostkovaný vzor. Tento vzor se stal typickým znakem pro Burberry stejně jako později pro Luise Vuittona. Poupravené káro vzory obou firem podtrhují ženskost a eleganci a správně zkombinované jsou velmi slušivé, a proto jsou samozřejmě často kopírovány.

Káro: Vzor králů, retro úlet i nejnovější trend

Vyhrajte s dokonalou ženou dokonalé ceny

Text: Ela Procházková