Jak zatočit s depresí

Jak zatočit s depresí

Všichni to známe. Přijdou chvíle, kdy nám není do zpěvu. Kdy se čas zastaví a smutek zhmotní. Víte ale také, jak se v takových chvílích chovat, abyste depresi co nejrychleji zahnali?  Někoho deprese zužují dlouhodobě, jiní s nimi bojují jen nárazově, z času na čas.


Všichni to známe. Přijdou chvíle, kdy nám není do zpěvu. Kdy se čas zastaví a smutek zhmotní. Víte ale také, jak se v takových chvílích chovat, abyste depresi co nejrychleji zahnali?

deprese3 Někoho deprese zužují dlouhodobě, jiní s nimi bojují jen nárazově, z času na čas. Co však takový stav přináší tělu ani duši neprospívá a to ani v krátkodobém časovém úseku. Ne vždy je však snadné s depresí zabojovat, natož nad ní vyhrát. Pojďme si říct pár postupů a pravidel, které vám pomůžou k úsměvu na rtu.

Když vás pohltí deprese…

Jestliže vás pohltila deprese, pravděpodobně se uzavíráte sami do sebe. Nejste spokojení s realitou, šíříte negativní vlny a myšlenky celkově přechází do stavu stagnace. I za vaše tělo mluví deprese, nejspíš se totiž hrbíte a skláníte hlavu, aniž si to uvědomujete. To co potřebujete je přesný opak. Musí vaším tělem proudit energie, musíte komunikovat a vyjadřovat své pocity, vaše mysl by měla být produktivní a vaše tělo vzpřímené. Jak toho ale dosáhnout?

Introverti vs. extroverti

Abyste se zbavili negativních emocí a uzavřenosti, musíte se otevřít okolnímu světu. Což je vlastně kamenem úrazu. Zejména, pokud jste introverti. Lidé extrovertních návyků jsou plní aktivit, energie, pozitiv a tak je deprese postihne sotva na pár chvil. Nemají na ni čas, nebaví je a nechtějí se v ní „vyžívat“. Prostě se s ní poperou, jak nejrychleji umí a jdou vstříc lepším zítřkům.

Začněte tím, že vybijete svou energii na nulu!

deprese2Důležité je najít si aktivní „vybití“. I když tedy nepatříte mezi extroverty, běžte si zahrát squash, volejbal nebo si běžte zaběhat. Fyzicky totiž můžete na své psychické depresi zapracovat více, než se může zdát. Právě fyzická zátěž zaměstná nejenom vaše tělo, ale i mysl natolik, že na chmury rychle zapomenete. Pokud sportovat nemůžete, běžte se na oblíbený sport alespoň podívat. Hokejový zápas vás určitě zvedne ze židle a umožní vám emoce prožít na jiné úrovni.

Zachraňte se sami!

Neházejte svou depresi na druhé. To, že vás něco trápí, neznamená, že se schoulíte do klubíčka a budete čekat, až vás někdo „zachrání“. Každý má svých starostí nad hlavu. Uvědomte si, že dnešní doba je natolik uspěchaná, že si kde kdo nevšímá vlastních depresí, natož těch cizích. Chcete-li se z deprese dostat, přestaňte tím citově vydírat své okolí a přiznejte si, že máte „depku“. Jakmile dovolíte vaší mysli chápat negativní stav jako něco, co vás trápí, začnete si dogma problému uvědomovat a snáze se vám bude pracovat na tom, co vás dělá nespokojenými. Tedy v prvopočátku si musíte uvědomit, v čem tkví „zakopaný pes“.

Hledejte motivaci pro lepší zítřky

Představte si, že tedy víte, co vás trápí. Kde to všechno začalo a proč tomu tak je. Ptáte se co teď? Musíte najít motivaci danou věc změnit. Chce to velké úsilí a odhodlání, ale jakmile se vám podaří přepnout svou mysl na pozitivní tóninu, uvidíte, co vám to do života přinese.

Nasměřujte svou energii jinam

deprese6V základu tedy musíte přepnout negativní na pozitivní a to opravdu není věc snadná. Při depresi vás vaše tělo i mysl nutí k uzavírání se do sebe a k potlačování všeho, co by jen mohlo naznačovat jakýkoliv náznak radosti. Není však nemožné tento proces zvrátit. Je potřeba krůček po krůčku přijít na to, že se máte rádi, takoví jaký jste. Že zvládnete i negativní chvilky vašeho života překročit a jít dál s hlavou vztyčenou. V základu tedy musíte veškerou energii nasměřovat jinam. A dále už krok za krokem zvládnete cokoliv. Opravdu, věřte si, každý může „hory přenášet“. Nenechte se zmítat negativním pocitem, či pesimismem, že vše dopadne špatně. Začněte si věřit. Protože to je půlka úspěchu! Buďte ale realisté, občas máme nárok na špatný den všichni. Prezentace v práci, nebo fotbalový zápas prostě nemusí dopadnout dle vašich očekávání a neznamená to, že končí svět. Naučte se přijímat situace ze všech směrů. Prožívejte ty pozitivní, snažte se poučit z těch negativních. Vše nás v životě něčemu učí. Když se totiž naučíte pracovat i s negativní stránkou věci, naučíte se směřovat svoji energii jinam a nebude vás zužovat v depresi…