S banány ke zdraví

Okamžitá energie Na banánech je pozoruhodné, že dokáží dodat velmi rychle docela slušnou dávku energie. Je to díky tomu, že obsahují hned tři přírodní sacharidy. A to fruktózu, cukrózu, a glukózu. Není tedy divu, že si na nich často pochutnávají například cyklisté v pelo


Okamžitá energie

Na banánech je pozoruhodné, že dokáží dodat velmi rychle docela slušnou dávku energie. Je to díky tomu, že obsahují hned tři přírodní sacharidy. A to fruktózu, cukrózu, a glukózu. Není tedy divu, že si na nich často pochutnávají například cyklisté v pelotonu přímo při závodě.

Čtěte také: Tuky na talíři

Není však nutné být přímo vrcholovým sportovcem, aby vám banány přišly vhod. Mohou poměrně podstatně přispět k vašemu dobrému zdravotnímu stavu. Je v nich totiž obsažena řada příznivě působících látek a zároveň pomáhají při různých léčebných procesech.

Banány obsahují například draslík. Zhruba tři kousky tohoto protáhlého plodu by měly pokrýt jeho denní dávku. Draslík je prvek, který mimo jiné dokáže snížit vysoký krevní tlak. Ten je přitom výrazným rizikovým faktorem pro lidské zdraví. Banány tak mohou být docela účinnou a přitom chutnou zbraní v boji s  z nejrozšířenějšími chorobami moderní doby, tedy mrtvicí a srdečním infarktem.

Všestranně prospěšné ovoce

Banány upravují činnost trávicího traktu a pomáhají též v boji s nadváhou. Normalizují srdeční rytmus, napomáhají s přísunem kyslíku do mozku. Jsou bohaté na proteiny, fosfor, draslík, obsahují též vitamín A. Přítomnost vitamínu B příznivě působí na nervový systém, značný obsah železa pak stimuluje hemoglobin v krvi, čímž pomáhá v případě chudokrevnosti.

Čtěte také: Zdravé jídlo v práci

Je zřejmé, že již tento stručný přehled poskytuje natolik pádné argumenty, že by si banány rozhodně zasloužili vaši každodenní pozornost a místo na jídelníčku. A navíc, skvěle chutnají!

Text:(miž)