Když jde o srdce

Nebezpečné kornatění tepen Nemoci srdce a cév vznikají nejčastěji v důsledku aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Jedná se o proces, kdy se ve stěnách cév usazují nadbytečné látky, zejména cholesterol. Tím se cévy zužují a pozbývají svoji pružnost, mohou se tedy snáze uc


Nebezpečné kornatění tepen

Nemoci srdce a cév vznikají nejčastěji v důsledku aterosklerózy, tedy kornatění tepen. Jedná se o proces, kdy se ve stěnách cév usazují nadbytečné látky, zejména cholesterol. Tím se cévy zužují a pozbývají svoji pružnost, mohou se tedy snáze ucpat. Stane-li se to, dojde k nedokrvení důležitých orgánů, což má za následek často vážné život ohrožující stavy. Při infarktu tak dochází k uzavření tepny vedoucí do srdce a při mrtvici tepny vedoucí mozku. Máte-li tedy zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi je nutné omezit jeho příjem ve stravě. Nejvíce ho obsahují vnitřnosti a živočišné tuky. K žádoucí regulaci hladiny cholesterolu přispívá dostatek ovoce, zeleniny a dalších zdrojů vlákniny na vašem jídelníčku.

Značná část srdečně-cévních onemocnění je způsobena rizikovými faktory, které jsou ovlivnitelné. To je výzva, neboť kondici vlastního srdce tak máte ze značné části ve vlastních rukou.                        

Co a jak ovlivníte?

Udatným nepřítelem zdravého srdce je obezita. Boj s ní je v mnoha případech jednoduchý. Stačí dodržet pravidlo, že pro redukci váhy je nutné udržovat nižší energetický příjem než výdej. Jde tedy o skladbu stravy, v níž je třeba omezit cukr, sladkosti, slazené nápoje, upravit množství tuků a naopak zařadit do jídelníčku zeleninu a ovoce, samozřejmě nejlépe v syrovém stavu. Tím zredukujete energetický příjem. Nu a pokud jde o výdej, není nic lepšího, než pravidelný pohyb a cvičení. Vypadá to jednoduše, ale chce to pevnou vůli.

Dalším nepřítelem pro vaše srdce je hypertenze, tedy vysoký krevní tlak, který u nás trápí zhruba kolem jedné třetiny obyvatel mezi pětadvacátým a pětašedesátým rokem. Patříte-li mezi ty, které hypertenze trápí, pak to rozhodně nepřehánějte s množstvím soli v jídelníčku. Ta je vydatně obsažená třeba v uzeninách, různých slaných a obvykle křupavých pochutinách, ale třeba i v některých sýrech. Doporučuje se vyvarovat i častého pití silné černé kávy.

Mezi tři hlavní preventivní opatření pro zachování dobré kondice vašeho srdce tak patří:

  • dostatek fyzického pohybu,
  • pestrý a vyvážený jídelníček,
  • omezení stresových faktorů a psychická pohoda.

 (miž)