Odhoďte strach a nebojte se sexu

Odhoďte strach a nebojte se sexu


Co je vaginismus?

Je to sexuální porucha, kdy žena není schopna pohlavnícho styku. Příčinou jsou silné mimovolní stahy svalů pochvy při každém pokusu o penetraci. Postupně se může vyvinout až odpor k pohlavnímu styku. Stav velmi úzce souvisí s psychikou. Postihuje hlavně ženy na počátku pohlavního života, ale může přetrvávat celý život.

Které ženy mají dispozici k vaginismu?


Tato porucha vzniká často u žen, které byly vedeny k tomu, že sex je špatný a nečistý. Také u žen, které prodělaly nějaké trauma jako znásilnění nebo úraz na pohlavních orgánech. Může se jednat i o strach
z bolestivé penetrace nebo deformace pohlavních orgánů. Vyjímkou není ani strach z otěhotnění.

Jaká je léčba?

Vaginismus se léčí kombinací gynekologické a psychoterapeutické léčby. Léčba bývá dlouhodobá, ale často úspěšná. Gynekologové doporučují postupné zavádění svého prstu do pochvy např.ve vaně při relaxaci. Dál se postupuje zaváděním vibrátoru. Zapojit se samozřejmě musí i partner. Léčit se musí i psychika, kdy se žena učí odbourávat strach a odpor k sexu.

Žena se nesmí pohlavnímu životu vyhýbat, ale musí být velmi trpělivá a vydržet, zvlášť jestli bude chtít založit rodinu což bez sexu samozřejmě nelze.

 

 

 

 

 

Text: JH