Banánujte, a zhubnete!

Dieta vůbec nemusí být stresující. Pokud si dopřejete jeden menší banán, kdykoliv žaludek začne naříkat prázdnotou, půjdou vaše kila dolů bez hladovění. A ještě s dobrou náladou! Někteří dietologové tvrdí, že banány obsahují jenom prázdné kalorie, trochu draslíku


Dieta vůbec nemusí být stresující. Pokud si dopřejete jeden menší banán, kdykoliv žaludek začne naříkat prázdnotou, půjdou vaše kila dolů bez hladovění. A ještě s dobrou náladou!

Banánujte, a zhubnete

Někteří dietologové tvrdí, že banány obsahují jenom prázdné kalorie, trochu draslíku a víc nic. Banán však obsahuje cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou: okamžitě poskytne dávku energie. Je v něm i tryptophan, který se přeměňuje na serotonin, hormon dobré nálady. Proto tohle přírodou skvěle balené voňavé ovoce pomáhá při depresích a premenstruačním syndromu. Banány přispívají k poklesu krevního tlaku a brání rozvinutí anémie. Posilují schopnost soustředění (vyzkoušeno na 200 studentech, kteří snídali a svačili banány), upravuje trávení, neutralizuje překyselený žaludek. Tiší spolehlivě hlad, vysokým obsahem vitaminu B uklidňuje nervy. Banány pomáhají normalizovat srdeční rytmus, dodávají kyslík do mozku a redukují hladinu tekutin v těle.

Banánové fantazie

Rozhodnete-li se pro banánovou dietu, můžete kromě banánů jíst zeleninové saláty, mléčné výrobky, celozrnné pečivo, dietní maso připravené na malém množství olivového oleje nebo v páře. Důležité je dodržovat pitný režim, a to v minimálním množství dva litry denně (čistá voda, bylinkový čaj, nesycené a neslazené minerální vody). Konzumace banánů může být zábava. I když asi budete dávat přednost jeho klasické syrové oloupané verzi, fantazii se meze nekladou. Co třeba banán se šunkou nebo s medem či zalitý jogurtem nebo pudingem? Velmi chutná je i jeho sušená podoba.

První pomoc při hladu

Pokud vás během banánové diety přepadne hlad, snězte další banán navíc, pozor však, abyste to nepřeháněla. 100 g syrového banánu obsahuje 90 kcal. Banány by se také neměly jíst na noc. Dodávají totiž do těla rychlé sacharidy, a protože organismus v noci příliš sacharidy nepotřebuje, často mění ty přebytečné na podkožní tuk. (es) Foto: www.pixmac.cz