Zvládnu být svobodnou matkou?

Pokud po dítěti už dlouho toužíte a jste zvyklá žít single, pak to zcela určitě zvládnete. Jestli jste se ale do podobné situace dostala nečekaně a tak trochu nedopatřením, může to pro vás být větší problém, než jste čekala. Být svobodnou matkou je dnes trend. Mateřstv


Pokud po dítěti už dlouho toužíte a jste zvyklá žít single, pak to zcela určitě zvládnete. Jestli jste se ale do podobné situace dostala nečekaně a tak trochu nedopatřením, může to pro vás být větší problém, než jste čekala.

Zvládnu být svobodnou matkou

Být svobodnou matkou je dnes trend. Mateřství odkládáme a najednou je tu pětatřicítka, čtyřicítka a ten pravý v nedohlednu. Dítě za svobodna je jednou z možností, jak nepropást čas, kdy se ještě můžeme o mateřství pokusit. Jenže bez partnera? Jak? Když po ruce není ani ochotný dárce genetického materiálu v podobě homosexuálního kamaráda, jak to známe z hollywoodských romantických komedií?

Dítě za svobodna! Ale jak?

Homosexuální kamarád není špatný nápad, jenže byste měla vědět, že si může kdykoli začít dítě nárokovat, stejně jako by on měl vědět, že vy po něm můžete žádat alimenty. A soud by vám oběma dal za pravdu. Další možností je umělé oplodnění. Jenže i tenhle způsob má svá rizika. Požádat o IVF můžou jen páry, ale nikde není napsané, že musí jít o manžele. Přijít tedy můžete i s mužem, s nímž do budoucna vůbec nepočítáte. Celá procedura pro vás však bude dražší. Klinika si za to, že nebude po skutečnosti pátrat, nechá zaplatit. Oba, tedy vy i partner, s nímž jste na kliniku umělé reprodukce přišla, byste měli vědět, že za otce dítěte je považovaný muž, jehož vy určíte za svého partnera. Bez ohledu na to, že vaše vajíčko bude oplodněno umělým dárcem. Takže nezapomeňte na právníky a vše smluvně ošetřete.

Sama… jen vy a dítě

Nikde sice není napsáno, že musíte zůstat svobodnou matkou až do dospělosti svého dítěte, ale je dobré s tím počítat. Vědět, co vás čeká. Dnes je běžné, že muži chodí se svými těhotnými partnerkami do poradny, na předporodní přípravu a samozřejmě k porodu. S vámi tam nikdo nebude. Zvládnete to? Pokud víte, že ne, požádejte o pomoc maminku, sestru, dobrou kamarádku. Nebo si zaplaťte dulu. Nakonec ta vám pak pomůže nejen u porodu, ale i po návratu z porodnice. Postupně si zvyknete, že rodina jste vy a miminko. Ostatně tak jste to přece chtěla. (mn) Foto: www.pixmac.cz