Jak odstranit krev z oblečení nebo lůžkovin? Stačí pár surovin ze spíže

Jak odstranit krev z oblečení nebo lůžkovin? Stačí pár surovin ze spíže

Znáte to. Malá nehoda nebo menší poranění a na oblíbeném kousku oblečení už svítí červená skvrna od krve. Následuje boj o vyčištění v pračce, ale výsledek není stoprocentní, skvrny stále zůstávají. Projděte si naše tipy a příště si užijte zachráněné oblečení v plné parádě.


Čerstvých skvrn od krve na lůžkovinách a oblečení se zbavíme snadněji

Jestliže chceme vyčistit čerstvou skvrnu od krve, jsme ve výhodě, protože při rychlém zásahu je její odstranění jednodušší. Budem k tomu potřebovat pár surovin ze špíže.

VODA

Při odstranění čerstvé skvrny nám pomůže studená voda, která se postará o to, že krev uvolní a rozpustí. Prádlo opláchneme proudem studené vody nebo ho necháme pár hodin odmočit. Následně ještě dočistíme jemnou mýdlovou vodou a vypereme v pračce, ideálně do 40°C. Při zvolení vysoké teploty vody, bychom si vůbec nepomohli, protože ta by způsobila sražení krve, která by se dostala ještě hlouběji do vláken a skvrna už bude nevypratelnou.

JEDLÁ SODA nebo OCET

Pokud nemáme po ruce pračku, opět namočíme skvrnu do studené vody a pereme v ruce mýdlovou vodou. Do ní můžeme přidat klasickou jedlou sodu nebo ocet, jejichž malé množství můžeme přidat i na skvrnu a poté dát vody. Necháme 30 minut působit a nakonec textilii pořádně propereme. Jak bude tento postup účinkovat si můžeme nejprve zkusit na méně viditelném místě, abychom si ověřili, že surovina nám nepoškodí oblečení.

PEROXID

Skvělý pomocník na skvrny od krve je i tří procentní roztok peroxidu vodíku. Ten seženeme v každé lékárně. Připomeňme si, peroxid je vlastně kyselina, která místo od krve vybělí. V případě jemnějších látek můžeme peroxid naředit s vodou v poměru 1:1 a použít na skvrnu. Chvíli necháme působit a následně propereme ve studené vodě. působení je potřeba důkladně proprat ve studené vodě. Jak bude tento postup účinkovat si můžeme nejprve zkusit na méně viditelném místě, abychom si ověřili, že surovina nám nepoškodí oblečení.

Naše tipy:

  • Malé skvrny namočíme do studené vody, pak použijeme mýdlovou vodu
  • Na větší skvrny můžeme zkusit sodu nebo ocet
  • Na bílé pevné textilie lze použít roztok peroxidu vodíku
  • Po čištění vypereme v pračce při teplotě do 40°C
  • Účinek surovin je vhodné nejdříve otestovat na méně viditelném místě

Zaschlé skvrny na oblečení a lůžkovinách můžeme také vyčistit

Odstranění zaschlých skvrn je o něco problematičtější než u těch čerstvých. Nic není však ztraceno! Máme pro vás několik rad, jak problém vyřešit. Opět nám bude stačit pár surovin z kuchyně.

VODA

I v případě zaschlých skvrn je třeba je namáčet několik hodin, nebo klidně i celý den. Potom mýdlovou vodou skvrnu jemně omýváme, na pomoc si můžeme vzít velmi jemnou houbičku. Nikdy skvrnu nedrhneme, nešetrným čištěním by mohlo dojít k poškození a znehodnocení cenných vlastností textilie. Následně pereme v pračce s běžným pracím prostředkem při teplotě do 40°C.

ZUBNÍ PASTA

Na vyčištění zaschlých skvrn od krve můžeme použít také obyčejnou zubní pastu. Skvrnu namočíme do studené vody a následně na ni naneseme slabou vrstvu zubní pasty. Necháme působit, dokud pasta nezaschne, potom omyjeme studenou vodou. Tento způsob můžeme několikrát opakovat. Posléze vypereme v pračce při teplotě do 40°C. Vyprání v pračce je důležité, neboť nás zbaví zbytků zubní pasty. Jak bude tento postup účinkovat si můžeme nejprve zkusit na méně viditelném místě, abychom si ověřili, že surovina nám nepoškodí oblečení.

KUCHYŇSKÁ SŮL

Namočenou skvrnu ve studené vodě posypeme jedlou kuchyňskou solí a necháme asi 30 min účinkovat. Pomocí houbičky můžeme sůl jemně vmasírovat do látky. Opět se vyvarujeme hrubému drhnutí. Pak propláchneme studenou vodou. Celý proces můžeme několikrát opakovat. Na závěr zase vypereme v pračce při teplotě do 40°C. Jak bude tento postup účinkovat si můžeme nejprve zkusit na méně viditelném místě, abychom si ověřili, že surovina nám nepoškodí oblečení.

DALŠÍ POMOCNÍCI

Ten samý efekt jako výše zmiňované suroviny má také jedlá soda, ocet, kyselina citronová nebo peroxid vodíku. Nesmíme však při používání zapomenout, že se jedná o slabé kyseliny, které místo od krve vybělí. Z tohoto důvodu je aplikujte pouze u světlých a pevných textilií. Před každým použitím otestujte účinek na méně viditelném místě. Upotřebit můžeme také strouhaný křen, který však musíme nechat působit delší dobu.

Naše tipy:

  • zaschlé skvrny namočíme na celý den do studené vody
  • použijeme mýdlovou vodu a jemnou houbičku
  • použijeme kuchyňskou sůl nebo zubní pastu
  • Na bílé pevné textilie můžeme aplikovat roztok peroxidu vodíku, octa nebo sody
  • Po čištění je nezbytné vyprat v pračce při teplotě do 40°C
  • Účinek surovin je vhodné nejdříve otestovat na méně viditelném místě