Pohybem zhubnete, ale jak na to? No přece chytře!

Pravidelně cvičíte, jezdíte na kole, běháte nebo chodíte do posilovny, a špíčky pořád nechtějí zmizet? Nedivte se, pohyb pro spalování tuků má svá přesná pravidla. A bez nich to nejde. Výborný pohyb vhodný pro spalování tuků je třeba svižná chůze. A když si hodinku r


Pravidelně cvičíte, jezdíte na kole, běháte nebo chodíte do posilovny, a špíčky pořád nechtějí zmizet? Nedivte se, pohyb pro spalování tuků má svá přesná pravidla. A bez nich to nejde. Výborný pohyb vhodný pro spalování tuků je třeba svižná chůze. A když si hodinku rychlé procházky dáte místo oběda...

Pohybem zhubnete, ale jak na to No přece chytře

Samozřejmě, že každý pohyb je pro udržení dobré váhy nejen dobrý, ale také nezbytně nutný. Pokud ráno sednete do auta, pak se v práci posadíte za počítač, vstanete od něj po osmi hodinách a autem se přepravíte domů do křesla k televizi, pro udržení štíhlé postavy by musel být příjem stravy prakticky bez tuků a tak omezený, že to hraničí s absurdnem. Naštěstí aspoň trochu pohybu máme každá – vždyť běháme po nákupech, žehlíme, pobíháme kolem dětí, případně spalujeme tuky na diskotéce, v bazénu nebo ve fitku. Jaký pohyb ale poslouží, když chcete nějaké to kilo opravdu odbourat a zbavit se nepříjemných tukových zásob? Je potřeba dodržovat několik zásad:
  • Necvičte ráno nalačno. Tělo potřebuje motivaci, aby nastartovalo spalování. Dejte si lehkou snídani, třeba misku ovesné kaše nebo plátek černého chleba s netučným sýrem, dostatek tekutin a počkejte tak půl hodiny. Pak si teprve jděte zaběhat nebo sedněte na rotoped.
  • Nejezte hned po cvičení. Spalování tuků totiž probíhá ještě nějakou dobu po skončení pohybové aktivity. Ale jakmile se hned najíte, zastaví se, protože tělo začne trávit čerstvě dodanou stravu. Po cvičení se tedy hodně napijte vody a první jídlo si dejte až tak za hodinu.
  • Deset minut nestačí. Nevěřte návodům, že byste měla cvičit několikrát denně pár minut. To je samozřejmě dobré na protažení svalů a držení těla, ale na odbourání tuků to nestačí. Tělo začne tuky při správném cvičení likvidovat až asi po 30 minutách – váš tělocvik by tedy měl trvat alespoň 50 minut.
  • Nastavte si svou míru pohybu pro správnou tepovou frekvenci. Tuky se spalují asi při 65 procentech maximální tepové frekvence. Nežeňte se tedy do vyčerpávajících maximálních výkonů – při nich tělo jede na cukry, ne na tukové zásoby. Nastavení optimální tepové frekvence je individuální, můžete použít vzoreček 220 minus váš věk, ale přesněji vám pomůže s výpočtem lékař. Nemusí to být dietolog, můžete požádat svého praktického lékaře, aby vám udělal krátký zátěžový test a změřil vám při něm tep. Pak si můžete pořídit jednoduchý přístroj na měření tepové frekvence a při cvičení si ji hlídat.
A nezapomeňte, že platí i obrácené pravidlo, než jsme uvedli na začátku – jenom pohybem prostě nezhubnete. Upravte si jídelníček, omezte tuky a cukry. Ale jezte všechno, protože základní pravidlo zdravého hubnutí je, že žádná potravina není škodlivá – nezdravá a tělo poškozující je jen konzumace nadměrného množství. (gk) Foto: www.pixmac.cz