Trestat školáky za vysvědčení je hloupé

Trestat školáky za vysvědčení je hloupé

„Jestli dostaneš z matiky čtyřku, tak se domů nevracej,“ křikla  ráno  sousedka za odcházejícím synem. Samozřejmě to nemyslela vážně... 


 

Takové případy se každoročně opakují a někdy končí i sebevraždou. Že není poslední den školy jen vytouženým začátkem prázdnin, dokazuje tradičně zvýšený zájem o tísňové linky. Některé děti se bojí domů a mají bohužel proč. Jejich rodiče je neváhají trestat za vysvědčení.

Vysvědčení nemá překvapit

Trestat nebo nadávat dětem za špatné známky v den vysvědčení není pro nás dospělé zrovna lichotivou vizitkou. Pokud jako rodiče fungujeme normálně, nemůžou nás jejich špatné známky nepříjemně překvapit. Je přece důležité sledovat prospěch průběžně, s dětmi o škole mluvit, podepisovat žákovskou knížku, chodit na třídní schůzky a vídat se s učiteli. Takže případné potíže můžeme včas odhalit a řešit. Také je dobré, když reálně zhodnotíme možnosti svého dítěte a nemáme přehnaná očekávání. Zatímco některé děti zvládají učivo „levou zadní“, jiné si musí každou lepší známku „vydřít“ – s tím se nedá nic dělat.

Vyhněte se dramatickým situacím

Známe dobře své děti, milujeme je a chceme pro ně to nejlepší. Proto nám není jedno, s jakým vysvědčením se vrátí ze školy. Nemá ale smysl na konci roku lamentovat, pokud to tentokrát nedopadlo podle našich představ. Zkuste si s dětmi o školním neúspěchu klidně a věcně promluvit. Uzavřete dohodu, že společně uděláte všechno pro to, aby příští výsledek byl co nejlepší. Ať už bude jakýkoliv, nejdůležitější je vědět, že mu obě strany věnovaly maximum.