Přírodní pomoc při angíně?

Přírodní pomoc při angíně?

Angínu, tedy zánět krčních mandlí, rozhodně není dobré podceňovat, natož přecházet. Ne vždy jsou ale pro léčbu nutná antibiotika. Posílení imunity, jejíž oslabení je obvyklou příčinou vzniku tohoto onemocnění, jako prevence a příroda jako lék, mohou být našimi spolehl


Angínu, tedy zánět krčních mandlí, rozhodně není dobré podceňovat, natož přecházet. Ne vždy jsou ale pro léčbu nutná antibiotika. Posílení imunity, jejíž oslabení je obvyklou příčinou vzniku tohoto onemocnění, jako prevence a příroda jako lék, mohou být našimi spolehlivými pomocníky. Nesmí však podle lékařů propuknout v plné síle. ryma-ilustrHlavními příznaky angíny je bolest v krku a potíže při polykání, zduřené mandle se žlutobílým či šedobílým povlakem, bolest hlavy, kloubů, svalů, zvýšená teplota, celková únava. Při zaznamenání některého z příznaků je nutné navštívit lékaře, aby určil správnou diagnózu a původ onemocnění. Antibiotika pro léčbu jsou nutná v případě, kdy se jedná o bakteriální původ nemoci.

Odpočinek na prvním místě

Nejen při angíně je důležité nehrát si na hrdinu a odpočívat. Načerpaná energie z dlouhého spánku i důsledného snížení stresu pomáhá k rychlejšímu a efektivnějšímu uzdravení. Dobré je také důkladně větrat a nezapomínat ani na zvlhčování vzduchu, které je především vhodné pro úlevu od bolesti a škrábání v krku. Velkou součástí ozdravovacího procesu tvoří i potraviny, které (nejen) během nemoci konzumujeme. Naprosto nevhodné jsou polotovary a jakékoli suroviny a pokrmy nízké kvality, velké množství živočišných produktů a lepku i sladkosti. Pozor si dejte také na mléčné produkty, které mohou obzvlášť v období nemoci působit jako alergen. Ke zjištění potravinové alergie slouží eliminační diety – tedy úprava jídelníčku s vynecháním problematických surovin. „Při eliminační dietě je dobré si zapisovat, co jste vyřadili, kdy jste jaké suroviny zařadili zpět a případně i projevující se příznaky,“ radí hlavní výživová poradkyně Věra Burešová z Naturhouse. Následovat by měla kontrola a konzultace s odborným lékařem, alergologem či imunologem. Na menu naopak zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami (například ryby), panenské oleje, kokosový olej, med, zázvor, kurkumu, česnek, ořechy a semínka. „Loupané konopné semínko je bohaté na esenciální mastné kyseliny včetně omega-3, které podporují správnou funkci celého organismu. Jsou vhodné nejen při léčbě, ale i prevenci mnoha onemocnění včetně angíny,“ vysvětluje Jiří Stabla z Konopných lékáren. caj_carun_sm

Bylinky a dostatek tekutin

Nepříjemné škrábání v krku, které angínu doprovází, pomáhají utlumit především vlažné tekutiny. Voda či bylinné nálevy a čaje jsou při nachlazení, rýmě i angíně ideálním společníkem. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky, které jsou při angíně velmi hodnotné. Stačí jednu až dvě čajové lžičky lístků zalít 250 ml vroucí vody a nechat přibližně 10 minut louhovat. K dochucení je vhodný zcela přírodní konopný sirup,“ říká Jiří Stabla. Dobrá hydratace je pro uzdravení stejně důležitá jako odpočinek, proto ji nezanedbávejte. Také cucání ledu či pití velmi studených nápojů pomáhá ovšem jiným způsobem - zmírňují otoky, proto záleží vždy na vás, co je vám příjemnější. Vynechejte však příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které nemocné hrdlo dráždí. Během nemoci využijte i kloktadla, která pomáhají zmírnit bolest i samotný zánět. Pro kloktání slanou vodou pouze rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody, nálev z fenyklu či lékořice nechte před použitím zchladnout na pokojovou teplotu.

Co když ale angína propukne v plné síle?

Pokud ale angína propukne v plné síle, nezbývá podle lékařů nic jiného, než sáhnout po antibiotikách a věc nepodceňovat. „Pokud máte skutečně již angínu, nic jiného, než antibiotika nezabere. Pastilky jsou spíše na dezinfekci, od bolesti, na kloktání, určitě pomohou, ale v momentě, kdy máte nález v krku, tak tím nic nevyléčíte,“ říká MUDr. Marcela Turčínková, praktická lékařka pro dospělé a odborník z Carun Pharmacy.

Podpora imunity

matcha_spravna_barva_zdroj-matchatea-cz9Pokud se chcete další vlně angín vyhnout, začněte budovat svou imunitu už dnes. Ovoce, zelenina, kvalitní ryby, ořechy, semínka, oleje, bylinky, koření, … To vše podporuje imunitní systém, který nás dokáže ubránit i před nepříjemnými virovými a bakteriálními onemocněními. „Bylinné nálevy nejsou jedinou možností pro podporu imunity. Zelené čaje obsahují antioxidanty, které nás chrání a zároveň podporují správné fungování imunitního systému,“ popisuje Petr Patočka ze společnosti Čajová květina. „Japonský čaj matcha je v porovnání s jinými zelenými čaji unikátní v množství zdraví prospěšných látek. Za zmínku stojí především obsah katechinů, které mají ve zdravotnictví stále větší význam.“