Lupénka může ovlivnit i sexuální život

Lupénka může ovlivnit i sexuální život

Lupénka je velmi vážné kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. V mnoha případech ji doprovází nepříjemné svědění. Lupénka nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby, což především u žen může


Lupénka je velmi vážné kožní onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. V mnoha případech ji doprovází nepříjemné svědění. Lupénka nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby, což především u žen může negativně působit na jejich sebevědomí. A nejen na něj. Lupénkou trpí také jejich pracovní, společenský a intimní život.

Rozchod kvůli kůži

Je dokázáno, že lupénka negativně ovlivňuje partnerské vztahy, a to nejen z pohledu nemocného, ale také z pohledu jeho partnera či rodiny. V mnoha případech může být i důvodem k rozchodu. Nepříjemné pohledy okolí, časté odsedávání si spolucestujících v dopravních prostředcích nebo dotazy, zda je nemoc nakažlivá. To vše může vést u pacientek a pacientů s lupénkou k pocitu méněcennosti a značným obavám navazovat nové vztahy. Protože nemocná kůže je vždy s nimi a je vidět, stává se nedílnou součástí i jejich sexuálního života. Kvůli lupénce se pacienti vyhýbají sexuálním nebo intimním vztahům a nesnesou myšlenku, že se jich někdo dotýká. Důsledkem toho je velká část nemocných nezadaná.

Výsměch v práci

Každému druhému pacientovi s lupénkou zasahuje nemoc do pracovního života. Obávají se, že ztratí práci, dostávají úkoly s omezeným kontaktem s lidmi a často také čelí výsměchu kolegů. Sužuje je pocit neproduktivity díky neustálému svědění kůže. To samozřejmě nepříznivě působí i na jejich psychiku, trpí depresemi a úzkostmi. Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh. „Stav kůže chronicky nemocného s lupénkou může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování,“ uvádí klinická psycholožka PhDr. Alena Javůrková, Ph.D., vedoucí Oddělení klinické psychologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na cestě k léčbě lupénky je velice důležitá návštěva specialisty, v tomto případě dermatologa. Ten má rozsáhlé znalosti a přehled o možnostech léčby a může pacientům výrazně pomoci. Prvořadé je mluvit o všech stránkách života s lupénkou otevřeně a zmínit všechny dopady na běžný život, což může být pro člověka trpícího lupénkou velice stresující. Jak se v klidu a dobře připravit na návštěvu dermatologa radí nový portál www.cistakuze.cz. Pacient by si měl před první dermatologickou prohlídkou sepsat, jak se onemocnění projevuje v průběhu dne, týdne nebo roku. Měl by si také vyfotit postižená místa, která jsou nejvíce vidět, nebo která ho nejvíce zatěžují. Během návštěvy je velice důležité všemu, co říká lékař, rozumět. Není od věci si průběžně informace zaznamenávat.