Odhoďte předsudky, pyžamo i spodní prádlo. Spěte nazí!

Odhoďte předsudky, pyžamo i spodní prádlo. Spěte nazí!

Odhoďte předsudky, pyžamo i spodní prádlo. Spěte nazí!

Prospěje to nejen vašemu sexuálnímu životu, ale taky zdraví. Přinášíme 6 nejzásadnějších vlivů nahého spánku, které povzbuzují zdravotní stav.


 

 

Spousta lidí vám řekne, že kdyby měli spát nazí, cítí se nesví a vůbec se nevyspí. Ti ale „nahý spánek“ určitě ještě nezkusili. A to je chyba! Přináší totiž spoustu překvapivých výhod, nejen v oblasti sexuálního života,
ale především zdraví. Podívejme se nyní na 6 nejzásadnějších.

První námitka, která napadne každého zimomřivce, směřuje k tomu, že mu v noci bude zima. Opak je pravdou. Tělo neomezené žádným přiškrceným prádlem nebo tlačícím záhybem noční košile bude uvolněnější, krevnímu oběhu nebude stát nic v cestě a snadněji vás zahřeje na teplotu, kterou potřebujete. V noci se stačí přikrýt kvalitní přikrývkou, v horkém létě klidně jen bavlněným povlečením, které je tělu příjemné a výborně odvádí vlhkost.

Další námitky rovnou odsuňme stranou a podívejme se na to, jak je pro nás spaní bez pyžama prospěšné.

 

Usnadňuje usínání

Spánkoví experti doporučují spát v chladu, ideální teplota by se v ložnici měla pohybovat okolo 18 °C.
Před usnutím se ale potřebuje ochladit také tělo, přibližně o jeden stupeň. A mnohem snadněji než v teplém flanelovém pyžamu to půjde, když budete nazí.

 

Povzbuzuje sexuální život

Když se v posteli dotýkáte s partnerem kůži na kůži, ve větší míře se uvolňuje „hormon štěstí a lásky“, oxytocin, který prohlubuje emocionální vztahy, důvěru a sexuální přitažlivost. Výsledkem je to, že se probouzíte šťastnější a odpočatější a ano, máte daleko častěji sex.

 

Zbavuje stresu a přebytečných kil

Vyšší hladina vyplaveného oxytocinu pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu. Díky nižní hladině kortizolu se zklidní psychika a po vydatném spánku se ráno probudíte plni energie. Kvalitní spánek vás zbaví neovladatelných chutí na tučné a sladké jídlo. Formování plochého břicha tak půjde jedna báseň.

 

Prospívá mužské plodnosti

Mužům svědčí nahé spaní z hlediska produkce kvalitních spermií. Prádlo drží mužský šourek blízko těla
a zahřívají ho na jeho průměrnou teplotu. Ta ale není pro kvalitu spermií ideální. Vyhovuje jim něco okolo 35 °C, což je o trochu méně. Odhození pyžama je tedy na místě u všech mužů, kteří chtějí plodit děti.

 

Snižuje riziko infekcí

Ženy by zase měly dopřát volnost a proudění vzduchu svým intimním partiím. Nestačí odhodit jen pyžamo, pryč musí taky těsné kalhotky. Ve vlhkém a zapařeném prostředí se totiž velmi daří kvasinkovým a bakteriálním infekcím.

 

Dělá nás zdravější a krásnější

Pokožka se bez oblečení lépe uvolní, zrelaxuje a zregeneruje. Méně se v noci zpotíme, což prospívá našim vlasům, které nejsou tak mastné a zplihlé. Podle jedné švédské studie navíc pomáhá nahé spaní zlepšit metabolismus a snížit hladinu cukru v krvi, můžeme ho tedy považovat za jedno z preventivních opatření proti cukrovce druhého typu.