Jak a čím provonět byt? Jde to i přírodně, snadno a bez chemie

Jak a čím provonět byt? Jde to i přírodně, snadno a bez chemie

Nemusíte utrácet za drahé osvěžovače vzduchu, které jsou beztak plné chemie. Pusťte se raději do domácí výroby vůně do bytu. Zabere to chvilku a radovat se budete vy i příroda.


 

Každý byt i dům má svoji typickou vůni, kterou už možná ani necítíte. Zato vaše návštěvy určitě. Pokud chcete, aby se u vás cítily dobře, vsaďte na přírodní, lehké varianty. V obchodech můžete regály plné vůní klidně ignorovat, silně parfemované osvěžovače mnohdy nadělají více škody než užitku. Vsaďte raději na svěží vůni čistoty s lehkým tónem bylinek či květů. S našimi návody si vyrobíte přírodní „parfémy“ sami doma – a to bez chemie.

Vonné svíčky vyrobíte i bez nebezpečné chemie

„Ta vůně je tak intenzivní, že mě z toho až rozbolela hlava.“ Řekli jste už někdy něco podobného? Pak jste si doma možná zapálili silně parfemovanou svíčku s chemickou příměsí. Některé z nich obsahují například toluen nebo benzen – látky které mohou vést k mnoha obtížím a nemocem, zvláště při dlouhodobém pálení parafínových svíček. Požívejte tak raději přírodní svíčky, například ze včelího vosku nebo sóji, které jsou jen lehce ovoněné přírodními surovinami.

TIP: Výroba vlastní svíčky není vůbec složitá. Stačí vám jen 2 ingredience – pravý včelí vosk ve formě plátků
a knot, kolem kterého plátky srolujete. Dekorace vonící po medu je na světě!

Květiny a bylinky – byt provoní čerstvé i sušené

Nemusíte co pár dní utrácet za pugét řezaných lilií, abyste domů vnesli trochu příjemné vůně. Krásně vám byt provoní i rostlinky v květináči. Skvěle se pro takové účely hodí bylinky, které oceníte při vaření – třeba máta, meduňka, tymián nebo šalvěj.

Pokud se nechcete starat o zeleň, vsaďte na sušenou variantu a do mísy či vázy naaranžujte levanduli, skořici, hřebíček nebo badyán. Poté, co vůně vyprchá, můžete dekoraci oživit pár kapkami éterického oleje.

TIP: Květiny a bylinky rozmístěte tak, aby ladily s atmosférou pokoje. Uklidňující levanduli dejte do ložnice, svěží meduňku a rozmarýn do kuchyně, okvětní lístky růží do obývacího pokoje.

Jak provonět byt přírodně jen s hrstkou květů a bylinek?

  • Nasypte je do mističky u okna. Přirozená cirkulace vzduchu zajistí, že s sebou ponese i jemnou vůni připravené směsi.
  • Rozdělte je do pytlíčků a schovejte do skříněk. Krásně tak provoníte třeba skladové regály ve spíži, botník v chodbě nebo skříň s ručníky v koupelně.
  • Vyrobte si domácí potpourri. Přidejte šišky, pár větviček borovice a celou směs vysypte na okrasný talíř nebo dřevěnou misku. Krásně se rozvoní nejen v zimě u krbu.

Ovoce není vůbec zapovězené. Ba naopak!

Velkou pomocí jsou i zdánlivě obyčejné věci – například mísa s ovocem. Pokud sezónní ovoce doplníte citrusovými plody a pár kdoulemi, bude se vaší kuchyní jemně linout opojně sladká vůně. Můžete ji ještě umocnit rozkrojeným pomerančem, do kterého zapícháte hřebíček a skořici. Především v letních měsících si ale dejte pozor, abyste nepřivábili rej neodbytných mušek.

Vonné esence a éterické oleje využijete v kuchyni, koupelně i obýváku

Aromatické esence a éterické oleje čistí vzduch a blahodárný vliv mají na naše tělo i mysl. Opět je ale potřeba používat čistě přírodní silice. Můžete je kapat do aromalampy nebo používat na přípravu jiných voňavých dekorací.

Jen si dejte pozor a v případě ošetření oblečení nebo nábytku používejte vždy esenci, ne olej, který by mohl zanechávat mastné skvrny. Esence oproti tomu zmizí beze stop.

5 tipů, jak éterickým olejem či esencí provonět byt

  • Přidejte pár kapek do rozprašovače vody. Namísto květin pak čas od času osvěžte sebe nebo vzduch v místnosti.
  • Zbavte pachů vysavač i lednici. Do lednice dejte misku s jedlou sodou, která pohltí zápach, a pár kapkami přírodního oleje (ideální je citron nebo eukalyptus). Na pytlík nebo filtr ve vysavači pak kápněte pár kapek přírodní esence – při každém vysávání tak snadno a rychle provoníte byt.
  • Nechte radiátor, ať se rozvoní. V odpařovači na radiátoru můžete rozmíchat trochu esence a mořské soli. Vzduch se díky tomu krásně vyčistí.
  • Provoňte šatník. Nakapejte 10 až 20 kapek éterické silice na starý látkový kapesník a vložte ho do šatníku. Oblečení i celá skříň se tak nádherně provoní. Pokud použijete navíc i cedrový olej, ochráníte oděvy před nežádoucím hmyzem.
  • Vyrobte si přírodní osvěžovač vzduchu. Smíchejte pár lžic vlažné vody s dvěma kapkami levandule
    a dvěma kapkami tea tree olejíčku a výslednou směs nechte odpařovat nad čajovou svíčkou v aromalampě. Vonný olej z čajovníku má antibakteriální a protizánětlivé účinky, takže vyčistí vzduch
    a ochrání vás před bacily.

 

Máte vlastní tipy, jak a čím provonět byt? Napište nám je do komentáře.