3 tipy, jak se při praní zbavit všech bacilů

3 tipy, jak se při praní zbavit všech bacilů


 

Možná si říkáte, že praní prádla není taková věda. Dovedli jsme ho přece k takové dokonalosti, že stačí pouze zmáčknout “čudlík” a jako zázrakem vyndat čisté a voňavé prádlo  skoro bez práce. Trendem, který šetří nejen naše peněženky, ale i životní prostředí, je použití nižších teplot u praní. V tomto případě se sice zbavíme nečistot, ale nízká teplota nezničí škodlivé mikroorganismy. Schválně, umíte vyprat prádlo tak, aby bylo opravdu čisté a bezpečné?

Pračka patří mezi místa, která mikrobiologové označují jako inkubátor nejrůznějších druhů bakterií. Ty se usazují zejména v bubnu, kam je přineseme společně se spodním prádlem, ručníky a povlečením. Některé typy bakterií jsou odolnější než jiné – zejména ty, co způsobují střevní či respirační onemocnění. Většina mikroorganismů je ale usmrcena při teplotě praní nad 70 °C po dobu 10 minut, což ale nesvědčí životnosti textilií.

Slunce = půl zdraví

Vlhko a teplo představuje pro bakterie ideální prostředí. Prádlo je tak vhodné nechat uschnout rychle na přímém slunci. Ultrafialové záření, které sluneční světlo obsahuje, má totiž dezinfekční a bělící účinky. Pokud možnost sluníčka nemáte, využijte sušičku. Ta je pro zahubení bakterií účinná jen při nastavení na vysokou teplotu, energeticky úsporné programy, které suší při nízkých teplotách, mikroby nezabijí – navíc i zde je ale rizikem ztráta kvality oblečení. To samé platí i v případě žehlení, které nelze aplikovat na všechny materiály.

 

Byli jste nemocní? Prádlo perte zvlášť

Myslíte si, že pračka vypere vše? Pokud perete prádlo nemocného člověka s prádlem ostatních zdravých členů domácnosti, můžete nákazu roznést i na další členy domácnosti. Prádlo nemocného tedy perte odděleně, ideálně na teploty vyšší než 70 stupňů, zvláště v případě pyžama, ručníků a ložního prádla. V případě, že perete rizikové prádlo, je třeba před vyjmutím čistého prádla z pračky vhodné vydezinfikovat vstupní otvor pračky, aby nedošlo ke kontaminaci. „K dosažení maximální hygienické čistoty při praní na nižší teplotu je vhodné používat prací prostředky s dezinfekční přísadou či dezinfekci na prádlo samotnou – měly by zahubit až 99 % bakterií i při nízkých teplotách nebo dokonce ručním praním. Obvykle se vyrábí bez chloru, a tak se nemusíte obávat ztráty barev či podráždění pokožky. Kvůli prevenci mikrobů a virů je také dobré prát zašpiněné prádlo co nejdříve,” doporučuje Jana Puškáčová, šéfka společnosti Elis, jednoho z největších hráčů v oblasti profesionálního prádelenství v České republice. A ještě jedna rada – po přendavání prádla do pračky, ale i z pračky do sušičky si vždy umyjte ruce mýdlem, abyste bakterie dále nešířili.

 

Pravidelně dezinfikujte pračku

Při praní se totiž dostává do prací vody obrovské množství bakterií, které se mohou usadit v celém bubnu pračky. Ze spodního prádla se mohou dostat do pračky bakterie E. coli, viru hepatitidy typu A, rotaviru či salmonely, z ručníků, triček a dalšího prádla zase kožní bakterie typu Staphylococcus. Mikroby se usazují
i v pračce a mohou se tak roznést na prádlo z dalšího praní
. Čas od času, přibližně jednou za měsíc, pračku vyčistěte dezinfekčním prostředkem k tomu určeným nebo spusťte prací program na 90°C. V oblasti profesionálního praní je dodržování přísných standardů samozřejmostí, obzvlášť pokud se jedná například
o pracovní oděvy využívané  v potravinářském průmyslu, ultračistých prostorách či hotelech a ubytovacích zařízeních,”
doplňuje Jana Puškáčová ze společnosti Elis.

 Jana Puškáčová